Tablicę upamiętniającą, tych którzy byli internowani, odsłonięto w Strzebielinku. To w tym miejscu w pierwszym roku stanu wojennego funkcjonował ośrodek odosobnienia. Przez jego mury przewinęło się blisko 500 internowanych.

Ośrodek w Strzebielinku utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych tam działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w tym 6 członków prezydium oraz wielu działaczy związkowych, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, Jerzy Kiszkis.

Andrzej Drzycimski - jeden ze współorganizatorów Zjazdu Strzebielinkowców i były internowany - przyznaje, że impulsem do zorganizowania zjazdu była pewna gimnazjalistka.

- Powód może wydawać się prozaiczny. W jednym z gimnazjum w gminie Gniewino ogłoszono konkurs historyczny. Jedna z gimnazjalistek zainteresowała się co było za tymi murami w Strzebielinku. Okazało się, że internowany był jej wujek przez którego udało się jej do nas dotrzeć i napisać pracę. Ale na koniec zadała nam pytanie: "To co? Po mojej pracy nic nie będzie? Może jakaś tablica?". I tak to się zaczęło - wspomina Drzycimski.

Płyta pamiątkowa (według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku) wykonana została z czarnego granitu z metalową dużą literą V i wieńczącym napisem "Solidarność". Na tablicy jest również wyryte przesłanie: "Chcieli zabić pamięć. Chcieli zabić nadzieję. Za tym murem od 13 XII 1981 do 23 XII 1982 znajdował się obóz internowanych przez władze komunistyczne PRL. Pozbawiono wolności ponad 490 członków i sympatyków NSZZ "Solidarność". Obok tablicy zostały umieszczone plansze informacyjne z planem i zdjęciami z obozu oraz listą internowanych.

Z regionu

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Wyjątkowo normalny (gość) (OBSERWATOR)

I Ty oczywiście takie zwolnienia sobie kupowałeś, bo Twój nadrozwinięty mózg i wybitny pogląd światopoglądowy nie pozwalały pomnażać majątek komuny.A p.Hildebrant, Jarosz, czy p.Skowrońska nigdy nie byli lekarzami.Ty "wybitny" Polaku rób powoli rachunek sumienia, bo z taką historią to musisz być już leciwy wiekowo /ja też już nie jestem chłopcem/.Pozdrawiam i więcej optymizmu !!!

OBSERWATOR (gość)

W odpowiedzi do normalnego.- Czy ty normalny jeszcze jestes normalny czy tobie chlopcze o - - - - - - - - - - - o na twoj niedorozwiniety Mozg. Nie klepie i nie stawiam siebie w roli bohatera, wrecz odwrotnie w dawnych czasach interesowal mnie poglad na swiat, rowniez na zycie i warunki polakow w jakich sie znajduja i zyja. Jednoczesnie jak zyja Europejczycy, mialem mozliwosc poznanie zycia mieszkancow Europy, gdzie sluzbowo przebywalem, pomimo to stwierdzilem ze polacy sa traktowani jak biali murzyni w swoim wlasnym kraju . Brak bylo wszystkiego, albo istniala potrzeba przeplacania lub pakowania doli w rece tych ktorzy z racji zasiadania za biurkiem w Urzedach kasowali dole.
Czesc polakow byla skorumpowana , dotyczylo to rowniez Lekarzy ktorzy kasowali dole aby moc wystawiac zwolnienia lekarskie , w ten sposob rowniez bogacil sie ten resort w Polsce.
Sa to znamiona , ktore zapewne nie miales mozliwosci poznania, ale na dzien dzisiejszy rowniwez te osoby zasiadaja na stolkach w U. Miejskich, i wydaje sie tym osobom ze wszyscy wszystko zapomnieli, niestety zapomniec sie tego nieda, chyby ze sie jest snobem i uwarza ze wszystko jest OKEY !

normalny (gość) (OBSERWATOR)

A Ty w kółko klepiesz to samo. Byłeś uczestnikiem czego, robić Ci się nie chciało, a robisz z siebie bohatera. To Tobie piorą mózg tacy myśliciele jak dziś chociażby Richard Czarnecki. A mnie zarzucasz jałowy pogląd światopoglądowy-a co to takiego pogląd światopoglądowy. Nadal życzę Ci więcej mądrości i życzliwości...

OBSERWATOR (gość)

W odpowiedzi do chyba nadal jeszcze normalny- ja na twoim miejscu nie zabieralbym glosu ze wzgledu na nieznajomosc zagadnienia Tematu , poczawszy od 1970 do dnia dzisiejszego. Bylem uczestnikiem w 1970 roku jak rowniez Roku 1980, Interowanym-wiezniem 1981/82 i nie chcialbym z toba dyskutowac na jalowy poglad swiatopogladowy z twej strony.

POlska (gość)

ZA PRL byliśmy 10 gospodarką świata, mieliśmy własne samochody, kraj się rozwijał. Co chwile nowe fabryki otwierano! Nie było aż takiej nędzy i bezrobocia jak teraz :(

chyba nadal jeszcze nornalny (gość) (OBSERWATOR)

Nie tak dawno jeszcze nosiliście Wałęsę na rękach, dziś to dla Was bandyta, agent i jeszcze co najgorsze. Dziś Waszymi bohaterami są: Guziukiewicz, Sniadek, przyszły prezydent Gdańska Jaworski, który pierwsze co zrobi to zmieni nazwę portu lotniczego w Gdańsku, no i oczywiście największy bohater Żoliborza, który stan wojenny przesiedział u mamy pod spódnicą.Z wiekiem ludzie stają się coraz bardziej mądrzy, ale widać nie wszystkich /nie obrażając nikogo/ to dotyczy.Więcej mądrości i życzliwości....

OBSERWATOR (gość)

W odpowiedzi do J normalny, tak dlugo dopuki te osoby nie zabiora glos, przed wyborcami odnosnie ich pracy na rzec SB- Sluzby Bezpieczenstwa.
Jezeli te osoby maja Honor i sie wypowiedza, jest mozliwosc puszczenia w zapomnienie tego okresu i prowadzenie polityki pojednania. Zaznaczam tylko otwartosc tych osob i zadnego zagmatwania stwarza mozliwosc przebaczenia !

Tadeusz (gość)

a najlepszy na tej imprezie był okazały i zgodny z rzeczywistością i prawdą transparent przedstawicieli z Koszalina o treści " 25 POLSKI RESORTOWEJ WYSTARCZY " przedstawiający sylwetki Wałesy , Jaruzela i Komorowskiego ...POlitruki z wrażenia POpadli w złość i panikę, podobnie jak i reżimowe media --- ciekawe czy to ze wstydu czy strachu ..Brawo koszalinianie - przy waszej odważnej postawie jeszcze Polska nie zginęła ..!!! więzień PRLu

OBSERWATOR (gość)

Do obywatel miasta,- Masz prawo miec swoj osobisty poglad, tego nie moge tobie zakazac, nie mniej jednak osoby ktore byly obecne , a swego czasu nie mialy nic wspolnego z tamta sytuacja , a to dlatego ze byly za mlode a w niektorych sytuacjach przeszkadzal, donosily i w chwili obecnej prubuja sobie wyrabiac propagande przedwyborcza . Uwazam to za jak najbardziej podly interes, wyrabiania na grzbiecie Internowanych korzysci przedwyborcze, chodzi o przybylych nie tylko z ramienia PO-Platformy Obywatelskiej Wujtow,Burmistrzow i Prezydentow Miast, nie bede wymienial z nazwiska oni sami wiedza kogo mam na mysli.

OBSERWATOR (gość)

Do Jeszcze Normalny,- wyobraz sobie ze mi osobiscie byloby wstyd stac w jednym rzedzie z ta osoba lub pewnymi osobami ktore znajdowaly sie w tym otoczeniu. Zanim zabierasz glos , to zapoznaj sie z caloksztaltem i zyciorysem tych osob. Ja , z mej strony w tamtym okresie bylem naocznym swiadkiem w kilku zakladach odosobienia-wiezieniach i osobiscie od poczatku do konca na wlasnej skorze i skonczywszy w Strzebielinku przezylem okres wiezienia ( Internowania ) osobiscie.
Za nim piszesz glupoty , staraj sie przemyslec twoj zapis.

obywatel miasta (gość)

ile nienawiści w Waszych komentarzach bracia i siostry. Po co palić mosty? Wyciągnijmy wnioski! A poza tym dlaczego był JÓZEF bez asystenta? Co z tego, że Struk był/czy nie był naczelnikiem za wesołych czasów? Co zmienia to dzisiaj, kiedy każdy walczy o godne życie? Trzeba było się zapisać do Palformy albo dobrze żyć z jakąkolwiek władzą, by na takie imprezy jako gość ważny/honorowy jeździć.