Trwa usuwanie skutków po burzy i ulewie, jakie przeszły nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę, 11 sierpnia 2017 na 12 sierpnia 2017. W wyniku nawałnicy zginęło 5 osób, wszystkie w powiecie chojnickim.

Aktualizacja 14 sierpnia, godz. 11

W szpitalach przebywają obecnie 3 osoby: 1 w Akademii Medycznej w Gdańsku, 2 w szpitalu w Chojnicach.

WCZK Gdańsk informuje, że na terenie województwa pomorskiego jest uszkodzonych 1215 stacji średniego i niskiego napięcia. 34497 odbiorców pozostaje bez prądu. Najwięcej w powiatach kartuskim, kościerskim, wejherowskim i starogardzkim. W związku ze zjawiskami pogodowymi Państwowa Straż Pożarna do godziny 19.00 interweniowała 149 razy, z czego 126 interwencji to działania przy wiatrołomach.

Przywrócono zasilanie na zerwanej trakcji elektrycznej na odcinku Strzebielino-Godętowo w powiecie wejherowskim. Energa na bieżąco podejmuje działania mające na celu przywrócenie zasilania w energię elektryczną. Straż Pożarna interweniowała ponad 2400 razy. Na terenie województwa ruch kolejowy odbywa się bez problemów, trasy są drożne.

Służby Wojewody zajmują się kwestią wsparcia finansowego dla nabardziej poszkodowanych. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Prezesa Rady Ministrów, szefa MSWiA oraz Wojewodę w województwie pomorskim rozpoczęły się kontrole obozów letnich dla dzieci i młodzieży, które przeprowadza Pomorski Kurator Oświaty wraz ze służbami, w szczególności ze strażą pożarną i policją.

Usuwanie skutków wichury i burzy na Pomorzu potrwa wiele dni. Trwa też liczenie strat.

- Oszacowaliśmy wstępnie, że około 30 budynków ucierpiało w tej burzy, nie wliczając w to strat we wsi Kłodno. Tam w lesie zniszczone są domki letniskowe, caravaningi. Tysiące przewróconych drzew - podaje Romuald Pituła, komendant powiatowy PSP w Kartuzach. - Mieliśmy tam dwie ciężko ranne osoby. Załoga jadąca na wezwanie z Kartuz dojechała do Sulęczyna po 5 godzinach! A za nimi karetka pogotowia. Dotarli do Kłodna, gdzie był ciężko ranny mężczyzna, około godziny 6 czy 7 rano. Przez jezioro przetransportowali dziadka i wnuczkę do Sulęczyna, skąd karetką odwieziono ich do szpitala w Kartuzach.

Aktualizacja 14 sierpnia, godz. 10

Jak podaje TVP Info podczas interwencji w piątkową noc rannych zostało sześciu strażaków.

Aktualizacja, 13 sierpnia, godz. 21

Dyrekcja Lasów Państwowych wstępnie podliczyła straty po nawałnicy.

"Wstępne szacunki mówią o ok. 15,2 tys. ha zniszczonego lasu i ok. 2,3 mln m3 przewróconych drzew - czytamy w komunikacie na stronie www.lasy.gov.pl. - Największe straty zanotowano w nadleśnictwach Rytel, Czersk, Runowo, Szubin i Przymuszewo. Zniszczeniu uległy także lasy w dwóch innych regionalnych dyrekcjach LP - gdańskiej i poznańskiej. Na terenie RDLP w Gdańsku wichury zniszczyły 100 ha lasów i ok. 300 tys. m3 drzew. Na terenie tamtejszej dyrekcji najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach Kościerzyna, Lipusz i Cewice.

Nadal trwa szacowanie strat. Jednak już teraz wiadomo, że są one ogromne. Na dziś wiadomo, że na ponad 26 tys. ha las zniknął zupełnie, trzeba będzie od nowa go posadzić. Olbrzymie są także straty w drewnie, na razie wyliczono je na ok. 6 mln 600 tys. m3.

W regionalnych dyrekcjach LP dotkniętych klęską już powołano sztaby kryzysowe. W poniedziałek odbędzie się narada zwołana przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas której dyrektorzy regionalni przedstawią plan dalszych działań na tych terenach. Dyrektor generalny wyda też decyzję o wprowadzeniu stanu siły wyższej na terenach dotkniętych klęską. Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na wyżej wymienionych obszarach obowiązuje zakaz wstępu do lasu."

Aktualizacja, 13 sierpnia, godz. 11

Straż Pożarna wciąż usuwa skutki nawałnicy, która nawiedziła Pomorze w nocy z piątku na sobotę. W jej wyniku zginęło pięć osób.

- Zgłoszenia wpływają do nas cały czas i na pewno będą jeszcze wpływać – mówi dyżurny stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego Państwowej Staży Pożarnej. - Najintensywniej pracujemy w powiecie kościerskim i okolicach Chojnic. Wysłaliśmy tam w tej chwili 10 zastępów – 40 ludzi – którzy będą usuwać skutki nawałnicy. W tej chwili organizujemy podnośniki, byśmy mogli tę pracę jeszcze przyspieszyć. Ze skutkami tego kataklizmu będziemy walczyć jeszcze co najmniej kilka dni.
Z ustaleń strażaków wynika, że wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są już przejezdne.

Zniszczenia w powiecie chojnickim:wideo: Karol Merk

Straż pożarna interweniowała już ponad 2400 razy.

"Zdążyłem wybiec z namiotu tuż przed tym jak spadło drzewo"


W czasie nawałnicy na Pomorzu zginęły dwie łódzkie harcerki. Dziewczynki były w miejscowości Suszek na obozie zorganizowanym przez ZHR. W nawałnicy ucierpiało jeszcze 37 harcerzy.

Harcerze relacjonują tragiczną noc w lesie:

źródło: TVN24

Burza na Pomorzu. ZDJĘCIA, WIDEOSłużby, które brały udział w akcji mówią, że zniszczenia są ogromne, a samo dotarcie do poszkodowanych było wyzwaniem.

"Za nami jedna z najtrudniejszych akcji, w której braliśmy udział. Samo dotarcie na miejsce zdarzenia było wyzwaniem, gdyż droga była całkowicie zablokowana przez powalone drzewa. Teren do przeszukania okazał na tyle ciężki, że w zasadzie mogliśmy wykorzystać jedynie psy o specjalizacji gruzowiskowej - stosy powalonych drzew spiętrzone były na wysokość kilku metrów całkowicie pokrywając harcerskie obozowisko..." - pisze na Facebooku Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk.


Straż Pożarna usuwa skutki nawałnicy


Wszystkie służby pozostają niezmiennie zaangażowane. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego stale monitoruje sytuację w Powiatowych Centrach Zarządzania Kryzysowego.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, w sobotę – po spotkaniu z Premier Beatą Szydło, wraz z kierownictwem pomorskich służb, udał się na wizję lokalną do poszkodowanych miejsc;nf[/a], gdzie między innymi odwiedził harcerzy przebywających w szkole w Nowej Cerkwi oraz wizytował miejsca, w których burze wyrządziły największe szkody.

Czytaj także: W powiecie kartuskim są uszkodzone budynki, drogi

Od momentu powstania sytuacji zagrożenia Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Pomorskiego na bieżąco monitoruje sytuację w województwie. Wojewoda Dariusz Drelich koordynuje sytuację w województwie, pozostając w kontakcie z służbami oraz przedstawicielami rządu.

Premier Beata Szydło zapowiedziała finansowe wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicach:

źródło:TVN24

W szpitalu w Chojnicach przebywa aktualnie 12 dzieci, rodzicom dzieci zapewniono nocleg i wyżywienie. Organizatorem obozu był ZHR okręgu łódzkiego. Na obozie przebywało 139 harcerzy w wieku od 10 do 20 lat oraz 16 osób kadry w tym 7 pełnoletnich.

Mieszkańcy Pomorza bez prądu


Tymczasem bez energii pozostaje ok. 43,5 tysięcy odbiorców. Najwięcej w powiecie kartuskim ok. 20 tys., w starogardzkim ok. 11.tys. Przywrócono zasilenie na zerwanej trakcji elektrycznej na odcinku Strzebielino – Godętowo w powiecie wejherowskim. Energa na bieżąco podejmuje działania mające na celu przywrócenie zasilania w energię elektryczną.

Kliknijcie w punkty na interaktywnej mapie Energi, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach.
Sprawdź na interaktywnej mapie - awarie prądu na Pomorzu:


Kontrole kolonii i obozów:
W województwie pomorskim rozpoczęły się kontrole obozów letnich dla dzieci i młodzieży, które przeprowadza pomorski kurator oświaty wraz ze służbami wojewody, w szczególności ze strażą pożarnąi policją.

MAPA OPADÓW - SPRAWDŹ PROGNOZĘ


Poniżej prezentowane są prognozy opadów dla Gdańska. Kliknij w obrazek, aby wybrać inne miasto.

miasto


Interaktywna mapa burzowa Polski i Europy
Gdzie jest burza na świecie?


Zobacz także interaktywną mapę burzową świata. Kliknij w mapę i zobacz, gdzie jest teraz burza! Następnie przytrzymaj lewy przycisk myszy komputerowej i przesuwaj po mapie świata.

Interaktywna mapa burzowa Polski

INNE INTERAKTYWNE MAPY BURZOWE:

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

SUWEREN z OSP (gość)

GDZIE JESTEM WOJSKO NIEDZIELNE MACIAREWICZA ?.
DLACZEGO NIE POMAGA W USUWANIU SKUTKÓW WICHURY/TRĄBY POWIETRZNEJ ?.