18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

W Luzinie obchodzono święto flagi kaszubskiej

Od kilkunastu dni na Kaszubach było słychać apel o to, by 18 sierpnia uczcić kaszubską flagę. W tym roku obchody odbyły się po raz pierwszy. Z pomysłem Święta Flagi Kaszubskiej wyszli działacze Kaszebsczi Jednote oraz Kaszubskiego Instytutu Rozwoju.
 Tomasz Smuga

Czarno-żółta flaga kaszubska została prawdopodobnie po raz pierwszy wywieszona przy okazji zjazdu Kaszubów, który miał miejsce 18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach. Wtedy też powstało Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. I właśnie do tego wydarzenia nawiązują stowarzyszenie Kaszebsko Jednota i Kaszubski Instytut Rozwoju.

18 sierpnia kulminacyjnym punktem obchodów było oficjalne wciągnięcie flagi kaszubskiej na maszt na rynku w Wejherowie, a dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie odbyły się dysuksje o symbolach kaszubskich.
- Oprócz upamiętniania wydarzenia z 18 sierpnia 1929 roku, chemy rónież zwrócić uwagę na problemy, które mamy obecnie w ruchu kaszubskim - mówi Adam Hebel, inicjator obchodów święta flagi kaszubskiej i członek Stowarzyszenia Kaszebsczi Jednote. - Dzisiaj na szczęście - kontynuuje - nie żyjemy w czasach dyskryminacji. Mamy raczej problemy wewnętrzne w ruchu kaszubskim. Ludzie wstydzą utożsamiać się z kaszubskością pomimo tego, że nie jest ona napiętnowana. Będziemy próbowali znaleźć tego przyczynę. Wśród niektórych występuje także zjawisko tzw. indian od 8 do 16, czyli jest to bardzo powszechne wśród Kaszubów. Kiedy przychodzi pan redaktor to potrafią pięknie mówić po kaszubsku, a w domu ze swoimi dziećmi rozmawiają po polsku, bo przecież nie będą robić wstydu.

Podczas spotkania w Luzinie odbył się także drugi referat dotyczący historii Kaszubów.

Dodajmy, że obchody święta flagi kaszubskiej w tym roku odbyły się po raz pierwszy.
- Chcemy, zeby nie było to święto, w który to urzędy wywieszają flagi. Chcemy, żeby rodziny obchodziły je u siebie w domach - mówi Adam Hebel.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.