(© Tomasz Smuga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od kilkunastu dni na Kaszubach było słychać apel o to, by 18 sierpnia uczcić kaszubską flagę. W tym roku obchody odbyły się po raz pierwszy. Z pomysłem Święta Flagi Kaszubskiej wyszli działacze Kaszebsczi Jednote oraz Kaszubskiego Instytutu Rozwoju.

Czarno-żółta flaga kaszubska została prawdopodobnie po raz pierwszy wywieszona przy okazji zjazdu Kaszubów, który miał miejsce 18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach. Wtedy też powstało Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. I właśnie do tego wydarzenia nawiązują stowarzyszenie Kaszebsko Jednota i Kaszubski Instytut Rozwoju.

18 sierpnia kulminacyjnym punktem obchodów było oficjalne wciągnięcie flagi kaszubskiej na maszt na rynku w Wejherowie, a dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie odbyły się dysuksje o symbolach kaszubskich.

- Oprócz upamiętniania wydarzenia z 18 sierpnia 1929 roku, chemy rónież zwrócić uwagę na problemy, które mamy obecnie w ruchu kaszubskim - mówi Adam Hebel, inicjator obchodów święta flagi kaszubskiej i członek Stowarzyszenia Kaszebsczi Jednote. - Dzisiaj na szczęście - kontynuuje - nie żyjemy w czasach dyskryminacji. Mamy raczej problemy wewnętrzne w ruchu kaszubskim. Ludzie wstydzą utożsamiać się z kaszubskością pomimo tego, że nie jest ona napiętnowana. Będziemy próbowali znaleźć tego przyczynę. Wśród niektórych występuje także zjawisko tzw. indian od 8 do 16, czyli jest to bardzo powszechne wśród Kaszubów. Kiedy przychodzi pan redaktor to potrafią pięknie mówić po kaszubsku, a w domu ze swoimi dziećmi rozmawiają po polsku, bo przecież nie będą robić wstydu.

Podczas spotkania w Luzinie odbył się także drugi referat dotyczący historii Kaszubów.

Dodajmy, że obchody święta flagi kaszubskiej w tym roku odbyły się po raz pierwszy.
- Chcemy, zeby nie było to święto, w który to urzędy wywieszają flagi. Chcemy, żeby rodziny obchodziły je u siebie w domach - mówi Adam Hebel.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kazëb 52 (gość)

Rózgòwizna jakno uczałô wiada je ju òd strzédnëch wieków. Ta rózgòwizna pòwiôdô, że fana pòchôdô prost òd pòznaczi ë mòże jã tej sej zastąpiwac, wic jô jem dbë, jiże naszô fana bëła òd wiedno. Tec Kaszëbsczi Grif ju zlepszëwôł pòznakã Pòmòrsczégò Kraju ju baro dôwno.

Kazëb 52 (gość)

Pòdtrzëmùjã snôżi ùmëslënk Swiãta Kaszëbsczi Fanë.
Zëczã darzenégò w zjiscëwaniém dbòw w cawny kaszëbsczi òbéńdze ë nié le tuwò,
Në jo ...
Ten dzéń - mëszlã - mùszi bëc w czas ùczbòwégò rokù, żebë më mòglë rozkòscérzac ten zwëk ju nawetka w szkòłach.

Kazëb 52 (gość)

A tak òglowò, to czemù naszemiasto.pl je leno dlô antków, kò jô tuwò nijak nie widzã nawetka założczi do kaszëbsczęgò ùjimniãcégò tegò wszëtczégò, co je prawie na ti starniczce nôpisóné. Nie piszta tej ò kaszëbsczich sprawach, kò to sã chlëchac zarô chce.

Kazëb 52 (gość)

Piszta Lëdze pò kaszëbskù, bò antcë sã z Waju wëszczerzają, że Wa môta schizofreniã, bò pò pòlskù barnita kaszëbiznë ë gôdôta, że jesta Kaszëbama.

Kazëb 52 (gość)

Fana - jo, le są taczié kraje, jakno wezmë Jirlandzkô, dze dzysdnia je fùl Kaszëbów wëjachóné, a dze nicht nie gôdô pò jirlandzkù, a fanã mają jirlandzką, pòznakã téż.
W naszich kaszëbsczich szkòłach żódną razą nie królëje kaszëbizna ani nawetka pòlaszëzna, le - anielszczëzna. Ju bëlny Kaszëba - biskùp Slëwińsczi rzekł, że na slédnym sądze Pón Bóg Kaszëbë spitô pò kaszëbskù, a nijak nié pò anielskù abò pò pòlskù, kò gôdka naju dëszów wiedno mbdze kaszëbska.

Kazëb 52 (gość)

Jo, takò sã fejn gôdô, le jakno sã przënãcëwac do leno kaszëbsczi gôdczi òd czësto młodëch lat, skòrno nie je mòżlëwé pisanié wiadnków pò kaszëbskù; a jeżlë ju mòżlëwé, to za wikszé dëtczi. To je szerok wiedzec, że dzysdniową spòdlëną ùczbë codniowégò rozpòwiôdaniégò nie je żëwô gôdka, leno prawie wiadniczi (SMS-ë).
Na WP.pl nie jidze pisac lëstów, bë z tégò nie wëszłë chińsczé hieroglifë, a takò prawie dzysô so nôwicy rozpòwiôdają młodi Kaszëbi.
Rozsélnica Kaszëbë téż nie gôdô leno pò kaszëbskù
Co më tej chcemë !???

KASZUB (gość)

Podtrzymuje piekna Inicjatywe Sw. Flagi Kaszubskiej.
Zycze powodzenia w realizacji pomyslow w calym regionie Kaszubskim i nie tylko,