Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie z Kaszub i z Beskidu Żywieckiego w Kostkowie [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Warsztaty muzyczne w Kostkowie
Warsztaty muzyczne w Kostkowie Fot. J. Kielas
W szkole w Kostkowie trwają tygodniowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży z Kaszub i w Bieskidów. Dodatkowo ich mentorzy koncetują po Pomorzu, grając w miejscach mało dostępnych dla publiczności: na wsiach, w domach pomocy społecznej, a nawet w areszcie śledczym.

Muzyka jest w nas - to projekt Towarzystwa Oświatowego z Gniewina, który uzyskał dofinasowanie z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kulktura Bliska 2018 i od tego wszystko się zaczęło.

- Zaprosliśmy do wspólnego muzykowania trzydziestkę dzieci, 15 z terenu Kaszub i 15 z Żywiecczyzny: z Bielsko-Białej i Juszczyny - mówi Waldemar Szczypior, dyrektor Centrum Kultury w Gniewinie. - Przekrój jest naprawdę duży: są to zarówno osoby, które uczą się w szkole muzycznej, ale i takie uzdolnione muzycznie dzieci, które podczas naszych warsztatów miały pierwszy konktakt z nutami.

Podczas 60 godzin zajęć młodzi poznają i uczą się grać i śpiewać utwory z muzyki klasycznej oraz melodie ludowe kaszubskie i beskidzkie. Podczas warsztatów przygotują i opracują repertuar do koncertu końcowego, poznają podstawy muzycznej wiedzy teoretycznej i historycznej, np. okoliczności powstania Hymnu Polski na Kaszubach i okoliczności powstawania innych utworów. Uczą się podstaw emisji głosu, podstaw gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Prace nad utworami, wspólne ćwiczenia i próby muzyczne z różnymi utworami uwieńczone zostaną wspólnym koncertem na zakończenie warsztatów.

Atrakcją warsztatów są wycieczki edukacyjne: do Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie, do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz wyjazd edukacyjny nad „Polskie Morze" i odwiedzenie ważnych miejsc związanych z Polską historią i kulturą, m.in. do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, do Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku oraz odwiedzenie miejsca Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r.

Ale na tym nie koniec, bo w ramach projektu, dwutorowo, obok warsztatów, odbywają się też koncerty czwórki mentorów: Urszuli Mizia (wiolonczela), Józefa Brody (śpiew, instrumenty pasterskie), Janusza Kohuta (instrumenty klawiszowe) i Waldemara Szczypiora (instrumenty dęte).

- To cykl koncertów muzyki klasycznej inspirowanej folklorem kaszubskim oraz beskidzkim, a występujemy w takich miejscach, gdzie koncerty należą do rzadkości, na przykład w areszcie śledczym, w domu pomocy społecznej czy na wsiach - wyjaśnia Waldemar Szczypior.

Koncerty w cyklu "Muzyka jest w nas":

23.08.18 (czwartek) - Dom Sołecki w Perlinie - 18:30
24.08.18 (piątek) - Plac Wolności w Pucku - 15:00
25.08.18. (sobota) - Dom Pomocy Społecznej w Strzebielinku - 13:00
25.08.18. (sobota) - Dom Sołecki w Chynowie - 15:00
25.08.18. (sobota) - Kościół w Gniewinie - 18:15
26.08.18. (niedziela) - Skansen w Nadolu, koncert podsumowujący warsztaty - 11:00

Partnerzy projektu: Bielskie Towarzystwo Muzyczne, muzeum z Wejherowa i Pucka, szkoły w Kostkowie i Gniewinie oraz Centrum Kultury w Gniewinie.

Wideo:
Kocham Beskidy, bo... Odc. 22 ŻYWIECKI PARK ETNOGRAFICZNY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto