Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo: Dyskutowali o bezpieczeństwie w sektorze energetyki jądrowej [ZDJĘCIA]

Tomasz Smuga
Wejherowo: Dyskutowali o bezpieczeństwie w sektorze energetyki jądrowej. Wśród prelegentów byli m.in. członek francuskiej Nuclear Commission of Information, oraz kierownik wizyt elektrowni w fińskim Olkiluoto.

W wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej spółka PGE EJ1 zorganizowała konferencję dotyczącą "bezpieczeństwa w sektorze energetyki jądrowej". Wśród prelegentów byli członek francuskiej Nuclear Commission of Information Jacques Foos, kierownik wizyt elektrowni w fińskim Olkiluoto, Mika Tanhuanpää, koordynator kultury bezpieczeństwa i zarządzania jakością w Olkiluoto, Karolina Wrona oraz kierownik projektu ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w PGE EJ1 Władysław Kiełbasa.

- Ta konferencja miała służyć temu, aby przekonać mieszkańców oraz osób zainteresowanych tematyką energii jądrowej, że bezpieczeństwo na elektrowni jest możliwe. To jest coś z czego jesteśmy dumni w Finlandii. U nas bezpieczeństwo jest na bardzo wysokim poziomie - podkreśla Karolina Wrona.

Podczas konferencji gości poza tematem bezpieczeństwa interesowały również inne zagadnienia.

- Gmina Choczewo nasilona jest turystycznie. Jak będzie wyglądała turystyka i życie turystów w trakcie budowy elektrowni i po jej zakończeniu? W waszych krajach turystyka się zwiększyła, czy zmniejszyła - pyta Robert Lorbiecki, sekretarz gminy Choczewo.

- U nas turystyka wzrosła. W skali roku odwiedza nas około 15 tys. osób. Zauważyliśmy zainteresowanie elektrownią. Po za tym w trakcie budowy elektrowni jest dużo ekip budowlanych, które mają zapotrzebowanie na usługi od strony gminy - zauważa Mika Tanhuanpää.

Podczas konferencji padały również pytania dotyczące komunikacji z mieszkańcami.

- U nas mieszkańcy są informowani o wszystkim co wydarzyło się w elektrowni - mówi Jacques Foos. - Dodam, że bezpieczeństwo podzielone jest na kilka poziomów. Od trzeciego mówi się o wypadkach. Ale nawet jak się coś wydarzy na tych niższych, np. choćby brak papieru w kserokopiarce, to trzeba tego przyczyny wytłumaczyć przed komisją. Bardzo dużą wagę przykładamy do procedur.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk: od służb mundurowych po samorządy.

- Jeśli ta inwestycja ruszy, to w jakiś sposób odczuje to również gmina Wejherowo, bo znajdujemy się w sąsiedztwie tych gmin, gdzie są potencjalne lokalizacje na budowę elektrowni. Odczujemy to w zakresie rozwiązań komunikacyjnych, transportu, ale też potencjalnych miejsc pracy - uważa Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo. - Jak się okazuje nie taki diabeł straszny jak go malują. Generalnie warto korzystać z doświadczeń innych. Jak przedstawili nam to prelegenci, jeśli wszystko jest robione świadomie transparentnie, to możliwe jest osiągnięcie konsensu pomiędzy inwestorem, społeczeństwem, a środowiskiem.

- Zwiedziłem wiele elektrowni. Zauważyłem, że nawet w czasie remontu bardzo skrupulatnie przestrzegane są procedury. Wielką wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa - dodaje Wiesław Gębka, wójt Choczewa. - Cały czas zdobywam wiedzę o elektrowni. Staram się ją poszerzać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto