Termodernizacja budynków w Wejherowie Termodernizacja budynków w Wejherowie

(© wejherowo.pl)

Wejherowo zdobyło dofinansowanie unijne na termomodernizację wielorodzinnych budynków komunalnych. Unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 57,5 mln zł otrzymało 11 samorządów z województwa pomorskiego. Uroczyste podpisanie umów, z udziałem marszałków Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego, odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

121 mln zł – tyle kosztować będą modernizacje energetyczne budynków użyteczności publicznej w Gdyni, Gdańsku, Wejherowie, Rumi, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, powiecie tczewskim, Kartuzach, Szemudzie, Jastarni oraz Przywidzu. Poprzez termomodernizację budynków zmniejszy się zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie nastąpi ograniczenie emisji do atmosfery gazów powstających podczas spalania paliw kopalnych.

Całkowity koszt wejherowskiego projektu to ponad 5 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to 3,3 mln zł. Dofinansowanie z UE wynosi ponad 2,7 mln zł.

W ramach inwestycji kompleksowa termomodernizacja obejmie 13 wielorodzinnych budynków komunalnych m.in. przy ul. 10 Lutego, ul. Śmiechowskiej, ul. Gniewowskiej, ul. Kopernika, ul. Wniebowstąpienia, ul. Wschodniej, ul. Krzyżowej, ul. Kalwaryjskiej, ul. Reformatów, ul. Reformatów, ul. Św. Jacka.

- Realizacja tych projektów to dla mieszkańców lokali komunalno-socjalnych przede wszystkim mniejsze rachunki za ogrzewanie i zużycie energii – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - Przeprowadzone zostaną prace m.in. docieplenia ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych, dachów, stropodachów. Ocieplenie ścian zewnętrznych zaplanowano od zewnątrz wraz z wykonaniem elewacji, a w kilku budynkach od wewnątrz ze względu na zalecenie konserwatorskie. Termomodernizacja budynków komunalnych wiąże się z całym szeregiem korzyści, które w wymierny i bezpośredni sposób oddziałują na społeczność lokalną. Oprócz wspomnianego zmniejszenia zużycia energii, drugim ważnym aspektem inwestycji jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i niezdrowego dymu z kominów, który w wielu miastach jest przyczyną smogu.

Zobacz także:
KOLEJ NA... ROZMOWY NA TRASIE PKM. Profesor Lidia Wolska o smogu i jakości powietrza


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!