Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowskie muzeum podsumowało 50 lat działalności [ZDJĘCIA]

ab
W Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków odbyło się oficjalne podsumowanie obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych, przemówień, podziękowań, wyróżnień, a także wielu znamienitych gości.

2018 rok w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej upłynął pod znakiem 50-lecia wejherowskiej instytucji. Zwieńczeniem ubiegłorocznych obchodów półwiecza funkcjonowania instytucji była uroczystość podsumowująca, która odbyła się w piątek 8 lutego. Wydarzenie swoją obecnością uświetniło wielu gości, w tym m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, senator Kazimierz Kleina oraz wielu innych przedstawicieli rządu, parlamentu, samorządowców, ludzi kultury i stowarzyszeń.

- Jubileusz półwiecza to dobra okazja do składania życzeń. Czego życzy sobie muzeum? Najważniejsze jest zapewnienie miejsca na stale rosnącą liczbę zbiorów. Potrzebne są nowe, zarówno powierzchnie magazynowe, jak też ekspozycyjne. Zważywszy na dynamiczny rozwój kultury kaszubskiej, a co za tym idzie naszego muzeum, niezbędne w najbliższej przyszłości stanie się zwiększenie finansowania instytucji, obok łożącego bardzo wiele powiatu wejherowskiego i wspierającego samorządu województwa. Niezbędne będzie stałe dotowanie Muzeum przez ministrów właściwych dla zakresu działalności MPiMK-P. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim byłym i obecnym pracownikom Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za ich wytężoną pracę, która zaowocowała obecnym statusem naszej instytucji - mówił Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum.

Tego dnia nie mogło zabraknąć także części artystycznej. Dla licznie zgromadzonej publiczności zaśpiewali Maria Malinowska i Wojciech Winnicki, absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku przy akompaniamecie pianistki Witosławy Frankowskiej. Po części artystycznej przybyli mieli przyjemność wysłuchać specjalnie przygotowanego wykładu prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

W międzyczasie Jarosław Sellin uhonorował muzeum Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dzięki temu wejherowska instytucja znalazła się w prestiżowym gronie ponad 20 muzeów wyróżnionych do tej pory tym odznaczeniem.

- Z okazji okrągłej, 50. rocznicy istnienia Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, doceniając wkład tej instytucji w utrzymania i rozwój kultury kaszubskiej w regionie i Polsce, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowił, na mój wniosek, wyróżnić tę niezwykle ważną instytucję - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas wręczania medalu.

Ponadto odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali pracownicy wejherowskiego muzeum: starszy kustosz Joanna Cichocka, starszy kustosz Grażyna Wirkus, kierownik Działu Rękopisów i Starodruków Janina Kurowska, ks. prałat Daniel Nowak, oraz Błażej Musiałczyk - muzyk związany z Wejherowem.

Historia wejherowskiego muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie powstało 50 lat temu. Była to pierwsza instytucja muzealna w Wejherowie. Droga ku otwarciu muzeum nie była łatwa. Nieprzychylność władz komunistycznych nie zraziła jednak wejherowskiego środowiska kulturalnego, które podjęło udaną próbę powołania Muzeum.

W 1967 roku założono Komitet Organizacyjny Muzeum Kaszubskiego, którego celem było m.in. gromadzenie zbiorów mających być podstawą powołanego Muzeum. Organizowano, wówczas jeszcze w szkołach, pierwsze okolicznościowe wystawy. Apelowano do instytucji i osób prywatnych o przekazywanie eksponatów.

Pierwszego września 1968 roku, uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano do życia nasze Muzeum. Pierwotnie mieściło się w dwóch niewielkich izbach w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 10. Po kilku latach, ze względu na rozrastające się zbiory placówkę przeniesiono do willi miejskiej przy ulicy Sobieskiego 239. Już wówczas muzealnicy postulowali, by docelową, główną siedzibą muzeum został wejherowski pałac, co nastąpiło dopiero w 1994 roku, w ćwierć wieku po otwarciu muzeum.

Zobacz także:
Najstarsza synagoga w Waszyngtonie przejechała ulicami stolicy. Teraz zostanie częścią Muzeum Żydowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto