Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Zakładu biopaliw nie będzie

Daniel Sibiak
Przypomnijmy, że od upadku cukrowni minęło osiem lat. Ostatniego dnia lipca 2003 roku 95 pracowników wieluńskiej  cukrowni otrzymało wymówienie z pracy. Fabryka działała od 1912 r. Swego czasu należała do najlepszych cukrowni w Polsce środkowej. W latach 70-tych roczna produkcja cukru przekraczała 12 tysięcy ton. W ostatnich latach obiekty byłej cukrowni to już ruina.
Przypomnijmy, że od upadku cukrowni minęło osiem lat. Ostatniego dnia lipca 2003 roku 95 pracowników wieluńskiej cukrowni otrzymało wymówienie z pracy. Fabryka działała od 1912 r. Swego czasu należała do najlepszych cukrowni w Polsce środkowej. W latach 70-tych roczna produkcja cukru przekraczała 12 tysięcy ton. W ostatnich latach obiekty byłej cukrowni to już ruina. Archiwum
Na terenie po byłej cukrowni nie powstanie fabryka biopaliw. Inwestor zrezygnował z realizacji zadania w Wieluniu

O powstaniu zakładu biopaliw na terenie dawnej cukrowni mówiło się od kilku miesięcy. Wiadomo było, że na początku roku pojawił się poważny inwestor, z którym władze miasta prowadziły rozmowy. Po wielu pytaniach dziennikarzy na ten temat dopiero w marcu burmistrz Janusz Antczak uchylił rąbka tajemnicy i zdradził, że produkcja polegałaby na wytwarzaniu bioetanolu, a wartość całej inwestycji szacowana jest na 85 mln euro. Rozruch inwestycji miał ruszyć w 2013 roku, dzięki czemu pracę w zakładzie znalazłoby 140 osób, a samo uruchomienie fabryki pociągnęłoby za sobą rozwój Wielunia i okolic. Co stanęło na przeszkodzie powstania fabryki póki co nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że inwestor nie dogadał się z właścicielami, ale trudno się z nim skontaktować, bo nie wiadomo o kim mowa i jakie warunki postawił.
- Nie znamy przyczyn rezygnacji inwestora, ale akt notarialny rzeczywiście nie został podpisany, choć było do tego bardzo blisko. Wysłaliśmy do inwestora meila z prośbą o uzasadnienie swojej decyzji, ale póki co nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - wyjaśnia Magdalena Kopańska, doradca burmistrza Wielunia ds. promocji.
Warto jednak zaznaczyć, że teren po byłej cukrowni wprawdzie nie należy do miasta, ale władze starały się ze swej strony stworzyć jak najlepszą atmosferę dla ewentualnej inwestycji. Trwają bowiem starania o to, aby w Wieluniu powstała podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jej skład miałyby wejść m.in. właśnie nieruchomości przy ul. Długosza. Ich właścicielem jest Skarb Państwa, a w użytkowaniu wieczystym mają je dwie spółki. Jedną połową zarządza Chmielewski Ruzik S.C. z Głubczyc, a drugą Centrotechnika S.A. z Rybnika. Magistrat nie uczestniczył w negocjacjach inwestora z właścicielami w sprawie podpisania aktu notarialnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto