Wieści z Gminy Luzino- cz I

Artykuł sponsorowany
Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi wydarzeniami z Gminy Luzino

XIII KASZËBSCZÉ DIKTANDO PISZÃ PÒ KASZËBSKÙ,

odbyło się 8 listopada 2014 roku w Gimnazjum Publicznym im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie. Projekt zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Luzino i Powiatu Wejherowskiego. Do pisania dyktanda przystąpiło 196 uczestników, w następujących kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, szkół ponadpodstawowych, dorośli i profesjonaliści, nauczyciele języka kaszubskiego. Zwycięzcami XIII Kaszëbsczégò Diktanda  zostali: w kategorii szkół podstawowych: I miejsce – Karolina Tobias z Luzina, która otrzymała tytuł Môłi Mésterk Kaszëbsczégò Pisënkù, II miejsce – Weronika Reszka z Sierakowic, III – Mateusz Krefta z Sulęczyna. Wyróżnienia przyznano Martynie Stromskiej z Przodkowa i Kamilowi Malek z Szopy. W kategorii gimnazjalistów: I miejsce zdobyła Paulina Kulas z Sulęczyna, która uzyskała tytuł Strzédny Mésterk Kaszëbsczégò Pisënkù, II miejsce – Edyta Wenta z Gowidlina, III – Dorota Mateja z Przodkowa. Wyróżnienia przyznano Szymonowi Brylowskiemu z Przywidza i Julii Formela z Gowidlina. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Angelika Grubba z Wejherowa, która uzyskała tytuł Wiôldżi Mésterk Kaszëbsczégò Pisënkù, II miejsce – Tomasz  Brylowski z Kartuz, III – Anita Mering z Przodkowa. Wyróżnienia przyznano Robertowi Wenta z Gdańska i Andżelice Każyszka z Kościerzyny. W kategorii dorośli I miejsce zdobyła Marta Miszczak z Kościerzyny, II – Gracjana Potrykus z Gdyni, a III – Monika Lidzbarska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienia przyznano Piotrowi Kowalewskiemu z Somonina oraz Magdalenie Bigus z Politechniki Gdańskiej. W gronie profesjonalistów I miejsce oraz tytuł Warkòwi Méster Kaszëbsczégò Pisënkù zdobył Dariusz Majkowski (Redaktor Naczelny „Pomeranii”), II miejsce zajęła Elżbieta Pryczkowska z Banina, a III – Adam Hebel z Luzina. Wyróżniono także Wiolettę Wenta z Przodkowa i Grzegorza Schramke – nauczyciela języka kaszubskiego z Wielkiego Klińcza. Nagrody specjalne otrzymali: za bardzo estetyczną pracę Weronika Płotka z Pomieczyna (nagroda książkowa), zaś laptop, jako nagrodę oddzielną – losowaną spośród wszystkich uczestników dyktanda odebrała Karolina Kossak Główczewska.

Organizatorami konkursu był Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Oddział Zrzeszenia z Luzina, Gmina Luzino, Gimnazjum w Luzinie oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”. Patronat naukowy objęli Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski, Rada Języka Kaszubskiego. Patronat medialny: Twoja Telewizja Morska, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, Pomerania, Dziennik Bałtycki. Utwory literackie do tegorocznego dyktanda przygotował prof. J. Treder, z literackiego dorobku Alojzego Nagla i Stanisława Janke.
Następne dyktando z języka kaszubskiego odbędzie się w Gdyni w roku 2015.

20-lecie Chóru „Lutnia” z Luzina

Dnia 21 listopada w Luzinie odbyła się uroczystość jubileuszu 20-lecia działalności Chóru „Lutnia”. O godz. 17.00 w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Luzinie została odprawiona przez ks. prałata Zygfryda Leżańskiego Msza Św. w intencji chórzystów, podczas której oprócz znanych pieśni w j. kaszubskim, można było m.in. usłyszeć „Ave Verum Corpus” W. A. Mozarta wykonane przez chór z towarzyszeniem organów (organista Artur Bańko). Dalsza część uroczystości, prowadzonej przez redaktora TTM p. Adama Hebla, odbyła się w Gimnazjum Publicznym im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie, gdzie podczas koncertu chórzyści zaprezentowali w języku kaszubskim zarówno utwory religijne, patriotyczne, jak i biesiadne. Część utworów, w tym premierowe wykonanie pieśni „Aniele Bòżi”(sł. K. Jastrzębski, muz. T. Fopke) zaśpiewano z akompaniamentem akordeonu, na którym grał współpracujący z chórem podczas licznych występów w kraju i za granicą, Ryszard Borysionek. Znaną pieśń ks. A. Peplińskiego „W kaszëbsczich stronach” chór wykonał wspólnie wraz z licznie przybyłymi na uroczystość byłymi chórzystami, zaś ze szczególnym aplauzem publiczności spotkała się kaszubska wersja utworu „Time to Say Goodbye” wykonana przez Alicję i Pawła Dampc.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Wójt Gminy Luzino p. Jarosław Wejer, Zastępca Wójta p. Marzena Meyer, przedstawiciele Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych: p. Janina Kierszk i Danuta Bałamucka, sponsorzy chóru: Prezes Banku Spółdzielczego w Krokowej p. Zygmunt Dudek, Rada Sołecka Luzino, właściciel piekarni „Kaszubska” z Luzina p. Kazimierz Meyer, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzebielino z s. w Luzinie p. Mariusz Kaliszewski, delegacje chórów zrzeszonych w Radzie Chórów Kaszubskich, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/ w Luzinie p. Sławomir Klas, dyrektorzy luzińskich szkół: p. Kazimierz Bistroń i Dariusz Rompca, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono” p. Zofia Botulińska oraz mieszkańcy gminy. Szczególnie wzruszona zaproszeniem oraz odśpiewaniem „plurimos annos” była najstarsza luzińska chórzystka p. Teodora Sychowska. Pisemne gratulacje m.in. przysłano od Posłów na Sejm RP p. Jerzego Budnika i Kazimierza Plocke oraz Starosty Wejherowskiego p. Józefa Reszke. Oprócz licznych kwiatów, gratulacji i prezentów od zaprzyjaźnionych chórów i gości, z okazji jubileuszu, Oddział Gdański Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych przyznał członkom chóru odznaki Honorowe. „Złotą” odznakę otrzymali: Teodora Bliźniuk, Alicja Dampc, Stefan Doering, Tomasz Fopke, Danuta Klocka, Janina Kobiela, Jadwiga Labudda, Mieczysław Labudda, Stanisława Naczk, Stanisław Perszon, Małgorzata Pobłocka i Irena Sirocka. „Srebrną” odznakę otrzymał chór „Lutnia”, a także Elżbieta Doering, Krystyna Dzenisz, Krystyna Klein, Teresa Lebiecka, Zofia Mielke, Jan Schulz, Dariusz Semak, Krystyna Sikora i Ryszard Tobias, natomiast „brązową”: Bogumiła Brzezińska, Paweł Dampc, Maria Gajowska, Dorota Kotłowska, Krystyna Meyer, Teresa Migowska i Ewa Tempska.

Chór „Lutnia” prowadzony od 14 lat przez znanego poetę, pisarza i kompozytora kaszubskiego p. Tomasza Fopke, liczy obecnie 37 członków, w tym 13 mężczyzn i 24 kobiety. Rozpiętość wieku jest ogromna: począwszy od uczennic gimnazjum, a skończywszy na emerytach. Podczas uroczystości historię chóru przypomniał główny organizator uroczystości – długoletni prezes chóru p. Zygmunt Brzeziński.

O działalności Chóru „Lutnia”, która jest kontynuacją tradycji śpiewaczej sięgającej roku 1895, kiedy jako jedno z nielicznie działających na terenach zaboru pruskiego zawiązało się w Luzinie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” będzie można już w grudniu bieżącego roku przeczytać w wydawanej przez chór publikacji książkowej nt. historii ruchu śpiewaczego w Luzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto