Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: O czym warto pamiętać i co zrobić, by oddać ważny głos

BOK
W niedzielę, 21 października odbywa się pierwsza tura wyborów samorządowych. Wybierzemy rady gmin, powiatów i sejmików województwa oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ich kadencja została wydłużona do pięciu lat.

Zgodnie z nową ordynacją wyborczą wójtowie, burmistrzowie i prezydenci będą mogli sprawować swoje urzędy maksymalnie przez dwie kadencje. Te dwie kadencje będą liczone od wyborów samorządowych 2018.

Kto może oddać głos
W wyborach samorządowych głosować może osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ma ukończone 18 lat. Musi być obywatelem Polski, Unii Europejskiej, który zamieszkuje na terenie danej gminy (powiatu, województwa).

Głosować nie mogą osoby: pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Można głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania (miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu). Miejsce stałego zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem zameldowania. Osoby, które chciały zagłosować poza miejscem stałego zameldowania musiały złożyć do 19 października wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy w miejscu stałego zamieszkania.

Jak znaleźć lokal wyborczy
W Wielkopolsce jest ponad dwa tysiące obwodów do głosowania, w Poznaniu ponad 250. Właściwy lokal wyborczy znajdziemy, wchodząc na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej – adres: wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody. Wchodząc kolejno w zakładki województwo wielkopolskie, powiat (lub miasto na prawach powiatu) i dalej gminę, uzyskamy informację o granicach obwodu (miejscowości, które obejmuje lub ulice w danej miejscowości), adres lokalu wyborczego oraz czy jest on dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Poznaniacy mogą to sprawdzić jeszcze na stronie miasta – www.poznan.pl – wchodząc w ikonę „Wybory samorządowe 2018”, a następnie w zakładkę „gdzie głosować”. Znajduję się tutaj także zakładka „czy mogę głosować”. Wchodząc w nią i podając numer PESEL uzyskamy nie tylko informację, czy możemy głosować, ale także adres lokalu wyborczego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Godziny otwarcia lokalu wyborczego
W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Każdy kto nawet na minutę przed godziną 21 pojawi się w lokalu, będzie miał prawo oddać głos już po oficjalnym zamknięciu drzwi. Ustawodawca przewidział możliwość wcześniejszego zamknięcia lokalu wyborczego. Dotyczy to jedynie przypadku, gdyby była w nim 100-procentowa frekwencja, a wszystkie karty do głosowania zostały wydane przed godziną 21. Taki lokal nie może być jednak zamknięty wcześniej niż przed godz. 18.

Zobacz też: Godziny otwarcia lokali wyborczych. Kiedy będzie można zagłosować w wyborach samorządowych?

Co zabrać ze sobą na wybory
Idąc na wybory, należy zabrać ze sobą dokument, który umożliwia stwierdzenie naszej tożsamości. Musi on zawierać zdjęcie wyborcy oraz odpowiednie dane personalne. Takimi dokumentami są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka (uczniowska).

Potwierdzenie tożsamości w inny sposób, np. poprzez poświadczenie przez świadka, nie jest możliwe.

Karty do głosowania
Prawie wszędzie wybory będą proporcjonalne. Jedynie w gminach do 20 tysięcy mieszkańców kandydaci będą wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Po wejściu do lokalu wyborczego wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość. Ze względu na RODO komisje będą miały specjalne szablony. Będą one wykorzystane przy sprawdzaniu swoich danych przez wyborcę. Wycięty otwór na nakładce pozwoli zobaczyć jedynie swoje dane, a zasłoni dane innych wyborców.

Sprawdź też: Co warto wiedzieć o wyborach samorządowych 2018?

Komisja sprawdzi w spisie wyborców, czy dana osoba jest uprawniona do głosowania w tym obwodzie. Jeśli tak, to otrzyma ona komplet kart do głosowania. Ich odbiór musi potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Wyborca dostanie karty do głosowania z nazwiskami kandydatów na szarym tle do rady gminy, z nazwiskami kandydatów na żółtym tle do rady powiatu, z nazwiskami kandydatów na niebieskim tle do sejmiku województwa, natomiast nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta będą na różowym tle.

Czytaj także: RODO podczas głosowania

W miastach na prawach powiatu (Poznań, Kalisz, Konin, Leszno) wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania, a w gminach lub miastach, niebędących miastami na prawach powiatu – cztery karty do głosowania. W wyborach do rady gminy, która liczy do 20 tys. mieszkańców wyborca dostanie jednostronną kartę do głosowania. Będą na niej umieszczeni kandydaci (przy każdym nazwisku skrót nazwy komitetu wyborczego), na których wyborca może oddać głos.

Najlepiej stawiać znak X
Głosowanie jest tajne. Na każdej z kart stawiamy znak X tylko przy nazwisku jednego kandydata. Obecna ordynacja definiuje jako ważny głos, gdy na karcie pojawią się przynajmniej dwie przecinające się linie. Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X co oznacza, że głos będzie nieważny.

Zobacz: Jak nie zmarnować swojego głosu

Zamazanie kratki w sposób, w który da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X. Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

Karty należy wrzucić do urny (są przezroczyste) tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Najlepiej jest złożyć je na pół.

Ogłoszenie wyników
Po zamknięciu lokalu wyborczego członkowie drugiej komisji (pierwsza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania) zaczną liczyć głosy. Wyniki z danego lokalu będą wywieszone na drzwiach i przekazane do gminnych, powiatowych i wojewódzkich komisji wyborczych.

Sprawdź: Kiedy wyniki wyborów samorządowych?

Lokalnie wyniki wyborów powinny być znane w poniedziałek. PKW spodziewa się, że pełne wyniki wyborów z całej Polski powinny pojawić się do środy.

Cisza wyborcza
W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Będzie obowiązywać do godz. 21 w niedzielę. W tym czasie nie wolno rozwieszać plakatów wyborczych, roznosić ulotek, wywieszać billboardów, reklam na samochodach. Zakazane jest też zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, manifestacji, wygłaszanie przemówień, agitacja na portalach internetowych, na Twitterze.

W internecie nie wolno zakładać grup, wydarzeń, stron kampanii oraz kandydatów w wyborach samorządowych. Zabronione też jest komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydatów czy publikowanie zdjęć, dokumentów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Surowiej karane jest podanie do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży (przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania) przed zamknięciem lokali wyborczych. Grozi za to grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Cisza wyborcza - Za jej złamanie grożą surowe kary:

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto