Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotografii Augustyna Ziemensa w wejherowskim muzeum [ZDJĘCIA]

Tomasz Smuga
Mat. pras. archiwum MPiMKP w Wejherowie
Wystawa fotografii Augustyna Ziemensa w wejherowskim muzeum. Odbędzie się ona we wtorek 6 października o godz. 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki-Kaszubsko Pomorskiej wzbogaciło się o kolekcję 300 szklanych negatywów autorstwa Augustyna Ziemensa, fotografika z Wejherowa . W tym niepowtarzalnym zbiorze znajdziemy obrazy życia codziennego, architekturę i układ przestrzenny miast, wsi i osad północnych Kaszub z przełomu XIX i XX w. Są to m.in. widoki Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina, Bolszewa, Piaśnicy Wielkiej, Pętkowic oraz Gniewowa.

- Fotografie, które udało się nam pozyskać są świadectwem historii - podkreśla Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum. - Osób żyjące i pamiętające tamte czasy mogą na tych negatywach odnaleźć cząstkę siebie. Natomiast dla pasjonatów i badaczy historii Kaszub stanowią one bezcenne źródło informacji. Negatywy zostały przez nas zabezpieczone, następnie wywołaliśmy utrwalone na nich fotografie i je opracowaliśmy - dodaje dyrektor.

- Dziś Ziemens jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym wejherowskim fotografikiem przełomu XIX i XX wieku - zaznacza Maciej Krupiewski, z Działu Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego MPiMKP. - Jego spuścizna przechowywana w zbiorach muzealnych i prywatnych obejmuje około 500 ujęć zachowanych na szklanych kliszach, zdjęciach i widokówkach.

Przeglądając negatywy znajdziemy obrazy z wejścia wojsk do Wejherowa, uciekających przed wojną uchodźców z Prus Wschodnich (1914 r.) czy wydarzenia kulturalne, jak np. festiwal pieśni regionalnej w Wejherowie w 1908 r. Ziemens nie stronił od pokazywania imprez sportowych czy wykonywania zdjęć grupowych. Upamiętnił m.in. zawody gimnastyczne przed szkołą przygotowawczą przy dzisiejszej ulicy Kalwaryjskiej (1911 r.), ale też członków wejherowskiego bractwa strzeleckiego na strzelnicy w lesie w Wejherowie (1907 r.).

Fotograf nie tylko uchwycał wydarzenia, jakie miały miejsce w Wejherowie. Pokazał np. jak w 1901 r. wyglądała ul. Rybacka w Śmiechowie (w tamtych czasach była to osobna wieś, obecnie zaś jest to dzielnica Wejherowa).

Każdy kto chciałby obejrzeć ten niezwykły zbiór będzie miał okazję to zrobić we wtorek 6 października.
Tego dnia o godz. 18 rozpocznie się w wejherowskim muzeum wernisaż wystawy zatytułowanej „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”. W trakcie wernisażu fotograf wykona przybyłym gościom zdjęcia aparatem z epoki.

Projekt „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” udało się zrealizować dzięki wparciu finansowemu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Koszt to ponad 68 tys. zł.

- Kolekcję zakupiono wraz z prawami autorskimi, co m.in. umożliwia publikację materiału. To oczywiście podnosi wartość pozyskanego zbioru - wskazuje Maciej Krupiewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto