Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za 6 lat gdańskie Dolne Miasto nie do poznania zmieni gigantyczna publiczno-prywatna rewitalizacja. Inwestycja obejmie powierzchnię 11 ha

MP
Dolne Miasto zmieni nie do poznania gigantyczna rewitalizacja
Dolne Miasto zmieni nie do poznania gigantyczna rewitalizacja wizualizacje/materiały prasowe
W czwartek 18 października w budynku dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Kurzej, władze Gdańska wraz z konsorcjum firm BBI Development i Doraco zaprezentowały plany gruntownej metamorfozy tego rejonu Dolnego Miasta. Łączny koszt inwestycji to ponad pół miliarda złotych, z czego wkład miasta wynosi 65 mln. Poza nową zabudową mieszkaniową, powstanie tu w najbliższych latach szereg budynków i przestrzeni użyteczności publicznej.

- Kontynuujemy trwającą od wielu lat, w dużej dzięki środkom unijnym rewitalizację Dolnego Miasta. To co dziś prezentujemy to z kolei przede wszystkim uzupełnienie dziur w zabudowie ul. Łąkowej i przyległych poprzez budowę nowych kamienic przez prywatnego inwestora. Do tego dochodzi jednak też ogromna część publiczna. Nie do poznania zmieni się budynek dawnej zajezdni w którym się właśnie znajdujemy, chcemy by stała się ona miejscem tętniącym życiem na kształt hali Koszyki w Warszawie. Poza tym powstanie nowe przedszkole, boisko przy SP 65 czy Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Śluzy - mówiła na prezentacji planów inwestycji wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Czytaj: Teren po zajezdni na Dolnym Mieście w końcu ożyje

W ramach tej publiczno-prywatnej rewitalizacji wybudowanych bądź wyremontowanych zostanie też ok. 2 km dróg. Na nowo zagospodarowanych zostanie 5,5 ha terenów zielonych m.in. na bastionach Wilk i Reduta Wyskok.

Przedstawiciele inwestora - Angelika Cieślowska, Prezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco i Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes Zarządu BBi Development SA, podkreślali, że chcieliby aby Dolne Miasto dzięki ich inwestycji odrodziło się jak warszawska Praga. Punktem odniesienia dla zmian na Dolnym Mieście ma np. być kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych znajdujący się obecnie na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”.

- Dzięki tej inwestycji Dolne Miasto stanie się najbardziej efektowną polską dzielnicą na północ od Warszawy - dodawał prezydent Paweł Adamowicz.

Zobacz: Rewitalizacja Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Które miejsca są objęte projektem rewitalizacji?

W pierwszej kolejności w ramach rozplanowanej do 2024 r. rewitalizacji metamorfozę przejdą bastiony, nabrzeże Nowej Motławy wzdłuż ulicy Dobrej i Kamienna Grobla oraz powstanie wspomniane nowoczesne boisko. Drugim etapem inwestycji będzie budowa budynku społecznego przy Śluzy 3. W dalszej kolejności powstanie nowy układ drogowy, a na koniec przedszkole publiczne przy ul. Szuwary 2.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto