(© T.Bołt/ archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do redakcji zgłosiła się czytelniczka oburzona tym, że w najstarszych pociągach PKP SKM Trójmiasto na odcinku Gdańsk - Wejherowo, pasażerowie nie mogą skorzystać z toalet. Sprawa budziła kontrowersje już wiele lat temu, rzecznik przewoźnika na naszych łamach raz jeszcze przypomina dlaczego taka praktyka obowiązuje.

SKM podstawia składy, w których nie ma dostępu do toalet na całym odcinku przejazdu trwającego ok. godziny! W minionym tygodniu wsiadłam do jednego takiego składu i nie mogłam wraz z innymi pasażerami skorzystać z WC. Młode i zdrowe osoby sobie poradzą, jednak pasażerami są również osoby starsze czy niepełnosprawne. A co powiedzieć dziecku, któremu się zachce siusiu(...) ? - napisała do nas pani Anna.

Opisywany problem dotyczy 29 najstarszych, niezmodernizowanych składów SKM, co stanowi około połowę elektrycznych pociągów jakimi dysponuje przewoźnik (w 13 spalinowych szynobusach na linii PKM nowoczesne toalety są normalnie dostępne). WC w najstarszych składach na wspomnianym odcinku zamknięte są od wielu lat. Przewoźnik przypomina, że takie są zalecenia sanepidu.

- W przeciwieństwie do nowych i zmodernizowanych składów, które mają toalety z tzw. obiegiem zamkniętym, starsze mają obieg otwarty. Sanepid zaleca, by w aglomeracji tego typu toalet nie używać, dlatego na odcinku Gdańsk Śródmieście - Wejherowo są one zamykane. Pragnę podkreślić, że w nagłych wypadkach jak np. wspomniana przez czytelniczkę sytuacja z małym dzieckiem, kierownik może tę toaletę otworzyć. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko. Stopniowo wymieniamy nasz tabor i za kilka lat wszystkie pociągi SKM będą miały nowoczesne toalety, będące w każdej chwili do dyspozycji podróżnych - wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM Trójmiasto.

PKP SKM Trójmiasto z dużą szansą na unijne dofinansowanie zakupu 10 nowych pociągówPOLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policjiJanusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkaniaUwaga! Lista najlepszych restauracji na PomorzuNajrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 rokuUrząd miasta

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ole.pl (gość)

Toalety są zamknięte wg zaleceń sanepidu, ale gdyby spełniały normy to raczej by tak nie było