Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cepelia w centrum Warszawy przechodzi remont. Konserwator zabytków pokazuje postępy prac

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Trwa remont zabytkowego pawilonu Cepelii w centrum Warszawy. Obiekt był w coraz gorszym stanie i popadał w ruinę. W styczniu ruszyła wyczytywana modernizacja, która ma pomóc przywrócić dawny blask tego miejsca. Teraz konserwator zabytków informuje o postępach prac.

„Jedna z największych inwestycji w Warszawie”

Trwają prace budowlane i konserwatorskie w dawnym pawilonie Cepelii u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, tuż przy rondzie Dmowskiego. Remont ruszył 31 stycznia 2024 roku. Najpierw z Cepelii zdjęte zostały reklamy oraz wielki telebim. Następnie rozpoczęły się prace budowlane wewnątrz obiektu.

- W ostatnich dniach mieliśmy możliwość przyjrzenia się prowadzonym działaniom, zachowanym elementom konstrukcyjnym, a przede wszystkim zapoznaliśmy się ze stanem dekoracji ceramicznych i planowanymi metodami ich konserwacji – poinformował Marcin Dawidowicz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Obecnie jest to jedna w największych inwestycji prowadzona w Warszawie w odniesieniu do obiektu stanowiącego spuściznę tzw. powojennego modernizmu – dodał.

Jak przyznał konserwator, zakres dopuszczonych ingerencji budowlanych na pierwszy rzut może budzić kontrowersje, na chwilę obecną ostała się jedynie konstrukcja budynku oraz dekoracje ceramiczne jednej z podpór. Jednak jest to związane z tym, że obiekt po 1989 roku przeszedł szereg przekształceń i niekontrolowanych przebudów, a przywrócenie pierwotnej formy budynku będzie teraz wymagało ich usunięcia.

Cepelia w centrum Warszawy przechodzi remont. Konserwator za...

Cepelia w Warszawie

Przypomnijmy, że budynek Cepelii został zaprojektowany jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – CPLiA – stąd jego potoczna nazwa. Została powołana do życia w 1949 r. jako instytucja zrzeszająca rozproszone spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju.

Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna, która została opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego.

Dekoracja była dziełem małopolskiej Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” z Łysej Góry. Większą część obydwu kondygnacji zajmował salon sprzedaży Cepelii. Dwukondygnacyjna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z trendami wystawienniczymi lat 60, mieściła łącznie dziewięć stoisk.

Pawilon trafił do rejestru zabytków w 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto