Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy warto korzystać z wierzby energetycznej?

(wku)
Tomasz Maciaszczyk uprawia wierzbę energetyczną w podzgierskim Podolu.
Tomasz Maciaszczyk uprawia wierzbę energetyczną w podzgierskim Podolu. archiwum
Choć już siedem lat mija od założenia pierwszych plantacji wierzby energetycznej w naszym regionie, opał rosnący w polu pozostał ciekawostką.

W województwie łódzkim uprawia się wierzbę zaledwie na 500 hektarach. W gminie Zgierz 5 ha rośnie przy drodze biegnącej przez Podole.

- Wierzba energetyczna nie jest wrażliwa na wahania cen rynkowych jak zboże, bo od 3 lat można sprzedać tonę zrębków średnio za 200 zł - mówi plantator Tomasz Maciaszczyk. - Moje pole rodzi 30 ton opału raz na dwa lata. Rodziny się z tego nie utrzyma, ale zawsze jest jakiś dochód. Można też dorobić usługami, takimi jak koszenie wierzby u innych plantatorów. Z miejscowym ślusarzem skonstruowałem przystawkę do ciągnika rolniczego, która ścina i rozdrabnia energetyczną roślinę. W odróżnieniu od typowego rolnika, ja żniwuję dopiero zimą. W domu mam piec umożliwiający spalanie zrębków. Jednak w czasie większych mrozów mieszam wierzbę z miałem węglowym. Najbardziej ekonomiczne jest palenie samymi zrębkami w dużych kotłowniach.

Pionierami odnawialnej energii z wierzby byli zapaleńcy z gminy Parzęczew. Od siedmiu lat zaadaptowana tamtejsza kotłownia ogrzewa szkołę, bibliotekę, bloki mieszkalne, przychodnię zdrowia i komisariat.

- Nie żałuję tej decyzji - podkreśla wójt Ryszard Nowakowski. - Wierzba jest tańsza od oleju opałowego. Oszczędności sięgają setek tysięcy złotych rocznie, nie mówiąc o tym, że zyskaliśmy czyste powietrze. Nasza plantacja przy oczyszczalni ścieków jest za mała, bo potrzebujemy 700 ton zrębków na jeden sezon grzewczy. Dokupujemy je zatem na wolnym rynku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto