Wybierz region

Wybierz miasto

  Wernisaż Moniki Wyłoga

  WCK - Filharmonia Kaszubska
  Wejherowo, ul. Jana Sobieskiego/255, +48 58 672 27 75

  18:00 Środa, 18 marca

  • Wstęp wolny

  Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż Moniki Wyłoga.

  Monika Wyłoga
  Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w 2012 roku. Podczas studiów zajmowała się poznawaniem technik związanych z drukiem na tkaninie. Jej drugą specjalizacją było projektowanie obuwia, na którym wykonywała wiele rysunków projektowych, przez co zainteresowała się bardziej ilustracją. Tworząc ilustracje wypracowała swój własny styl używając głównie mazaków i markerów oraz elementów kolażowych wyciętych z gazet. Sportretowała wiele znanych osób z polskiego i zagranicznego show-biznesu (np. cykl "Bogowie" przedstawiający znane polskie osobistości jako bogów olimpijskich prezentowany w ramach Łódź Design Festival w 2013 roku). Równolegle z tworzeniem ilustracji zajęła się malarstwem akrylowym. Dyplom z malarstwa przedstawiający mroczne sceny z baśni braci Grimm obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego. Kolejnym krokiem w rozwoju malarskim było przeniesienie stylu ilustracji na płótno. Często w jej pracach poza farbą używa złotego brokatu, sztucznych pereł czy farbowanych piór. Obecnie tworzy ilustracje, projektuje plakaty, stale wystawia obrazy na Aukcjach Młodej Sztuki.

  ZABAWA
  Monika Wyłoga w swoim cyklu akrylowych obrazów interpretuje zabawę na wiele sposobów. Zabawa jest u niej ekscytująca, niebezpieczna a czasem nawet mroczna. Motywem podjęcia zabawy jest jednak zawsze oczekiwanie przyjemności. Psycholog Elizabeth Hurlock uważa, że "Termin zabawa jest używany tak dobrowolnie, że jego prawdziwe znaczenie łatwo może być zagubione. Termin ten odnosi się do każdej czynności podjętej dla przyjemności, bez względu na końcowy rezultat". Ten rezultat, finał rozrywki nie jest widoczny na obrazach artystki. Zamiast tego wybiera niepokojące kadry podczas trwania zabawy. Sprawiają wrażenie stopklatki w dziwnych, intrygujących momentach. Zabieg obrazowania momentu "tuż przed" wciąga odbiorcę w ciekawą grę wyobraźni. Prowokuje do zastanowienia się jaki będzie finał? co nas bawi? jakiej oczekujemy rozrywki? Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania, bo rodzaj zabawy, której szuka człowiek ściśle go określa.
  W warstwie wizualnej Monika Wyłoga stosuje ilustratorski, plakatowy styl. Ludzie i zwierzęta na jej pracach są realistyczne ale nie naturalistyczne - są przetworzone, przypominają bohaterów amerykańskich reklam z lat 60. Artystka stosuje jednolite tło, czasem bardzo dekoracyjne jak brokat, czasem płaskie niebo. Dzięki temu uwaga widza skupia się głównie na sytuacji jaką przedstawia. Jest to istotne ze względu na narracyjny charakter jej przedstawień.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski