Wybierz region

Wybierz miasto

  Wernisaż Wystawy Karoliny Matyjaszkowicz

  WCK - Filharmonia Kaszubska
  Wejherowo, ul. Jana Sobieskiego/255, +48 58 672 27 75

  18:00 Czwartek, 9 kwietnia

  • Wstęp wolny

  Sympatycy młodej sztuki śledzą twórczość Karoliny Matyjaszkowicz od 2009 roku z olbrzymim zainteresowaniem. W ciągu zaledwie pięciu lat stworzyła, bezbłędnie rozpoznawalny przez miłośników sztuki, charakterystyczny tylko dla jej malarstwa, niepowtarzalny styl. Już pierwsze dzieła wyróżniały się na tle obiektów tworzonych przez pozostałych absolwentów łódzkiej uczelni — dekoracyjne, w chłodnej tonacji fioletów, szarości, bieli i błękitów magiczne kompozycje jak magnes przykuwały uwagę kolekcjonerów. Zmiana kolorystyki nastąpiła w 2011 roku, kiedy Artystka postanowiła ocieplić gamę, tworząc pojedyncze barwne sceny, których bohaterami stały się baśniowe postaci. To również czas eksperymentów z kształtem podłoża — fantazyjnie przycięte płyty, nawiązujące do malarstwa tablicowego, doskonale dopełniły kompozycje dodając pracom dynamiki i podkreślając tematykę obrazu. Kolejne trzy lata to nieskłamana fascynacja kulturą i sztuką Łowicza; w dziełach pojawiają się ludowe stroje, koronkowe wykończenia, inspiracje wycinankami — Gwiozdami, Kodrami i Tasiemkami. Twórczość Karoliny Matyjaszkowicz charakteryzuje niezwykła staranność wykonania — poza precyzyjnością rysunku czy uważnym doborem podobrazia, Artystka dba o wykończenie dzieł, jakim jest autorska drewniana kolorowa rama, która zamyka przedstawienie.

  Karolina Matyjaszkowicz urodziła się w Łowiczu, w 1980 roku, w nietuzinkowej rodzinie. Swoje artystyczne zainteresowania zawdzięcza przede wszystkim najbliższym. To oni zaszczepili w niej zamiłowanie do sztuki i rozwijali wyobraźnię. Jej tata uprawiał malarstwo olejne, szkicował futurystyczne budowle, miasta i pojazdy i interesował się muzyką, mama rzeźbiła, pisywała pamiętniki i opowiadania do szuflady, a jej siostra malowała akwarele. Dziadek Tadeusz swoje pierwsze pieniądze zarabiał rysując. W ostatnich latach swojego życia powrócił do młodzieńczych fascynacji rysunkiem i tworzył liczne studia rodzinnych portretów. Natomiast babcia Anna bardzo dużo czytała i zaszczepiła we wnuczce zamiłowanie do świata słowiańskich wierzeń i podań ludowych.
  Jako nastolatka wyjechała do Łodzi, gdzie najpierw uczęszczała do Liceum Plastycznego, a następnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2008 roku obroniła dyplom w Pracowni Druku na Tkaninie pod kierunkiem prof. Krystyny Jaguczańskej-Śliwińskiej na Wydziale Tkaniny i Ubioru, a za powstałą pracę .Czy to Łódź?" — kolekcję tkanin drukowanych, inspirowanych pejzażem zurbanizowanym, otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z regionem łódzkim. Aneks z malarstwa wykonała w pracowni prof. Jarosława Zduniewskiego.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski