Wybierz region

Wybierz miasto

  XII Festiwal Słowa Verba Sacra

  Kolegiata
  Wejherowo, ul. Pl. Wejhera J./

  17:00 Poniedziałek, 9 lutego

  • Wstęp wolny

  Zapraszamy do Kolegiaty Wejherowskiej w Wejherowie (Plac Jakuba Wejhera) na XII edycję Festiwalu Słowa Verba Sacra. Wydarzenie to – będące częścią ogólnopolskiego projektu – ma już swoją stałą publiczność, która przyjeżdża na Festiwal Słowa niemal z całego kraju.

  Cykl Verba Sacra jako projekt artystyczno – naukowo – literacki, powstał dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku Dwutysięcznego. Autorem jest znany reżyser Przemysław Basiński z Poznania, który zaproponował, aby w każdym miesiącu roku jubileuszowego najwybitniejsi artyści scen polskich prezentowali jeden tekst biblijny w najstarszych świątyniach Polski.

  Myślą przewodnią pomysłu jest ukazanie piękna treści zawartych w literaturze klasycznej i w Biblii oraz piękna zabytkowej architektury sakralnej. Twórcy cyklu przyświecała także idea powrotu do sztuki wybitnego słowa i przywrócenia mu należnego miejsca we współczesnej kulturze.

  Ze względu na swoją wielką wartość artystyczną, naukową i literacką cykl Verba Sacra został kontynuowany po roku 2000. W grudniu 2003 roku w Poznaniu, po raz kolejny w ramach cyklu Verba Sacra, literacki język polski został wzbogacony językiem kaszubskim. Od tego czasu, każdorazowo na początku roku, słowo Biblii w tłumaczeniu na język kaszubski, wybrzmiewa w duchowej stolicy Kaszub – w Wejherowie. Ten piękny język prezentuje uznana aktorka, Danuta Stenka oraz o. Jakub Waszkowiak OFM.

  Realizacji muzycznej wizji oraz oprawy najbliższej Wejherowskiej Verba Sacra podjął się Cezary Paciorek wraz z Danyah Ujazdowską, Jakubem Kornackim, Larry OK Ugwu oraz Krzysztofem Słomkowskim.

  Chcąc podkreślić wyjątkowość każdej edycji Verba Sacra, w której najważniejszym elementem jest po konsultacjach z prof. Jerzym Tredderem, tłumaczona przez Ojca Adama R. Sikorę, a czytana przez Panią Danutę Stenkę oraz o. Jakuba Waszkowiak OFM Biblia, konstrukcje utworów są podporządkowane tylko i wyłącznie nadrzędnej koncepcji tego sakralnego wydarzenia i skomponowane tylko oraz wyłącznie na tą okazję. Obecnie trwają bardzo intensywne przygotowania i prace nad kompozycjami, w których każdy będzie mógł usłyszeć wyselekcjonowane przez zespół dźwięki starożytne i współczesne, zespolone w jeden muzyczny obraz.

  Po raz drugi czytana będzie pierwsza księga Biblii, nazywana w tradycji chrześcijańskiej Księgą Rodzaju albo Księgą Początków, a w tradycji żydowskiej Bereszit, od słowa, które tę księgę otwiera.

  A historia, która zostanie opowiedziana rozprawiać będzie o dziejach synów Jakuba, a szczególnie o Józefie, synu Jakuba i jego ukochanej żony Racheli. To dramatyczna historia o niedoli w Państwie faraonów, intrygi, zdrady i odrzucenia. Jednakże przypadek Józefa odsłania prawdę o Bożej opatrzności, która w wyraźny sposób kierowała jego życiem.

  Teksty biblijne przygotowane na ten wieczór są gorącą zachętą do umiejętnego dostrzegania działania Bożego, które w historiach poszczególnych ludzi, niezależnie od ich bulwersujących czy radosnych aspektów, nie pozostawia nigdy ufających Panu w samotności i opuszczeniu.

  Obecność Boża jest tu jednak ukazana inaczej, niż w pierwszej części Księgi. Bóg nie objawia siebie za pomocą bezpośrednich spotkań czy potężnych dzieł. Jego działanie scalone jest ze zwyczajnym ludzkim życiem, ludzkimi wyborami i decyzjami. Jest ono dostrzegalne jedynie dla tych, którzy potrafią spojrzeć na wszystko oczyma wiary. To Boża obecność, zadomowiona w ludzkich sercach sprawia, że historie indywidualne, jawiące się często jako gmatwanina sprzeczności i zawodów, zyskują wymiar nadziei oraz tajemniczą i pogłębioną logikę.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat wejherowski