Wybierz region

Wybierz miasto

  XV Rajd Ostatnim Szlakiem "Marszu Śmierci"

  Plac Gminny
  Luzino, ul. Mickiewicza/22

  09:15 Sobota, 18 kwietnia

  • Wstęp wolny

  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Luzinie i Muzeum Stutthof w Sztutowie przy wsparciu Wójta Gminy Luzino, Dyrekcji Gimnazjum w Luzinie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie organizują XV Rajd Ostatnim Szlakiem „Marszu Śmierci”, którego historia zaczyna się z początkiem 1987 roku - w tym czasie wśród instruktorów Szczepu Harcerskiego im. Sióstr Panek przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie podczas rozmów z śp. Edwardem Kądziela, uczestnikiem „Marszu Śmierci”, zaczyna krystalizować się pomysł organizacji Rajdu, który zostaje nazwany Rajdem Ostatnim Szlakiem "Marszu Śmierci". Nazwa, czysto symboliczna, odnosi się jednak do zdarzeń mających miejsce w rzeczywistości.

  W 1945 roku, zimą, w związku z przesuwaniem się linii frontu II wojny światowej zostaje ewakuowany obóz koncentracyjny KL „Stutthof”. Więźniowie o głodzie i chłodzie, skąpo odziani, dniami i nocami pod czujnym okiem hitlerowskich strażników, przemierzają dziesiątki kilometrów, zapadając na ciężkie choroby i umierając, maszerują po Kaszubskiej Ziemi, znacząc krwią swój szlak.

  Idea organizacji Rajdu, początkowo niesprecyzowana, zaczyna nabierać coraz pełniejszych kształtów. Organizatorzy postanawiają stworzyć trasę Rajdu tak, aby przebiegała jak trasa przemarszu ewakuowanych więźniów. Odtąd trasy Rajdu będą corocznie ostatnim szlakiem "Marszu Śmierci".

  Celem Rajdu staje się uczczenie i oddanie hołdu poległym więźniom obozu Stutthof, a zarazem uczestnikom „Marszu Śmierci” oraz popularyzacja mało znanej historii naszego regionu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy znasz te przesądy domowe?