Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje coraz więcej kolęd w języku kaszubskim. „W repertuarze sakralnym one rządzą”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolędy i pastorałki wiodą prym w kaszubskim repertuarze pieśni sakralnych - tak twierdzi znany w regionie działacz i artysta Tomasz Fopke. Nie można zaprzeczyć, że coraz częściej w kościołach, na koncertach czy nawet w radiu słyszy się świąteczne utwory, śpiewane w języku kaszubskim. Może to pomysł na dodatkowe urozmaicenie bożonarodzeniowego świętowania w naszym regionie?

Z każdym rokiem powiększa się repertuar kaszubskich pastorałek i piosenek świątecznych. Zainteresowanie Kaszubów, by śpiewać utwory w języku swych ojców i dziadków owocuje licznymi coverami znanych pieśni oraz całkowicie nowymi kreacjami. Ten drugi typ pokazał chociażby jeszcze przedświąteczny koncert w Wejherowie:

Małą próbkę liczebności owych utworów mieli również obecni na grudniowym spotkaniu Remusowego Kręgu w Borzestowie. Wyjątkowo przybrało ono formę zebrania opłatkowego (zwykle klub organizował je po świętach - w styczniu), toteż klubowicze wspólnie zaśpiewali niejedną kolędę kaszubską, a kilka zaserwowali im niespodziewani goście - kolędnicy ze szkoły w Chmielnie.

Oba wspomniane wyżej wydarzenia łączy zresztą jedna osoba - znany w regionie działacz i artysta Tomasz Fopke. W Wejherowie śpiewano pieśni, do których napisał teksty, w Borzestowie zaś był grudniowym prelegentem, dzięki czemu mógł opowiedzieć zebranym o stale rosnącej popularności kaszubskich kolęd i pastorałek.

Kolędy rządzą w kaszubskim repertuarze

Z racji swoistego renesansu kultury kaszubskiej w ostatnich latach, oczywistym będzie, że powstaje coraz więcej utworów muzycznych w języku kaszubskim, a co za tym idzie - coraz więcej i piosenek świątecznych. Zdaniem Tomasza Fopkego jednak, jeśli chodzi o nowo powstałe pieśni konkretnie sakralne (które stanowią bardzo dużą część kaszubskich utworów), kolędy i pastorałki zdecydowanie wiodą tu prym.

- Kultura kaszubska wciąż się rozwija. To jest widoczne też w tym obszarze religijnym - mówi Tomasz Fopke. - Oczywiście śpiewamy po polsku, śpiewamy w języku kaszubskim, ale nie boimy się i w obcych językach (...). W repertuarze kaszubskim-sakralnym kolędy rządzą, jeśli można tak powiedzieć.

ZOBACZ TEŻ:
Od Karoliny Stankowskiej, poprzez Stonkę, aż po Kaszubską Influencerkę! Rozmowa z artystką

Możliwość szerszego promowania Kaszub

Dla znanego w regionie działacza i artysty to również kolejny sposób, by wyjść z kulturą kaszubską do przeciętnego człowieka. Wraz z powstającymi coraz częściej świątecznymi piosenkami kaszubskimi - puszczanymi na przykład w radiu - ludzie bardziej wystawieni są na kontakt z samym językiem. A to pierwszy krok do głębszego zainteresowania regionem i jego przeszłością...

- Powinniśmy wychodzić z kulturą do ludzi. Uczeni robią swoje, zapisują, notują, analizują, a my, działacze i twórcy kaszubscy, powinniśmy być między ludźmi - dodaje Tomasz Fopke.

Stąd - jeśli pragniemy urozmaicić nasze świętowanie Bożego Narodzenia - może warto sięgnąć po kilka kaszubskich utworów? Kto wie, co się z tej drobnej odmiany jeszcze urodzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstaje coraz więcej kolęd w języku kaszubskim. „W repertuarze sakralnym one rządzą” - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto