MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody Łężczok przeszedł zabiegi ochronne. To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody
To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody RL
PRZYRODA. Rezerwat przyrody Łężczok, położony w powiecie raciborskim przeszedł zabiegi ochronne. Te w szczególności dotyczyły łąk. - Czynna ochrona łąk to element gwarancji wysokiej bioróżnorodności rezerwatu - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Rezerwat Łężczok przeszedł zabiegi ochronne

Jak każdego roku, w rezerwacie przyrody Łężczok przeprowadzane były zabiegi ochronne. To dlatego, że jednym z istotnych elementów przyrodniczych rezerwatu Łężczok są łąki. Ich utrzymanie w krajobrazie rezerwatu wymaga m.in. systematycznego wykaszania.

- Mozaika siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z istotnych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji w kierunku leśnym. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Koszenie łąk w rezerwacie, pozwala na prawidłowe utrzymywanie zbiorowisk łąkowych i wielu gatunków owadów z nimi związanych. Zdaniem RDOŚ, dobór terminów i sposobu koszenia, podyktowany jest potrzebą ochrony nie tylko owadów, ale również licznie występującego tam i przepięknie kwitnącego na fioletowo zimowita jesiennego. Z kolei czynna ochrona łąk to element gwarancji wysokiej bioróżnorodności rezerwatu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rezerwat przyrody Łężczok to niezwykłe miejsce o każdej porze roku

Rezerwat przyrody Łężczok to jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych Bramy Morawskiej. To wyjątkowe miejsce cechuje się występowaniem licznych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków, dzięki czemu jest malowniczą przestrzenią o powierzchni ponad 400 hektarów.

W rezerwacie znajdują się stawy - Salm Duży i Salm Mały, oddzielone groblą ze ścieżką przyrodniczą od stawu Babiczok Północny, który z kolei graniczy groblą z Babiczokiem Południowym. To idealne miejsce na spacery o każdej porze roku.

To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców przyrody

Rezerwat przyrody Łężczok przeszedł zabiegi ochronne. To nie...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto