Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce jest 62 tys. schronów i miejsc schronienia. W Wejherowie nie ma schronu. W Rumi jest. Ale wymaga odnowienia

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Bunkier pod szpitalem przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Pojemność: 1500 osób. Obiekt ma 5 pięter, grubość stropu 4 m, grubość ścian 3 m.
Bunkier pod szpitalem przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Pojemność: 1500 osób. Obiekt ma 5 pięter, grubość stropu 4 m, grubość ścian 3 m. Karolina Misztal
W Polsce znajdują się 62 tys. miejsca (schrony i ukrycia), które mogłyby służyć za schronienie dla 1,3 mln osób. Przez straż pożarną trwa inwentaryzacja i sprawdzanie schronów w kraju. W Wejherowie takiego obiektu nie ma. W Rumi jest, ale... wymaga odnowienia.

- We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia - poinformował 10 października 2022 roku w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dodał, że w całym kraju jest 62 tysiące takich obiektów.

Wiceszef MSWiA zapewnił, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona.

- Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym - mówił Wąsik, który odniósł się także do tego, że inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane. - Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana - stwierdził wiceminister.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja schronów w największych miejscowościach w powiecie wejherowskim. W Wejherowie, jak poinformował urząd, schronów nie ma.

- W Wejherowie nie ma budowli ochronnych spełniających wymogi przewidziane dla schronów. Ukrycia dla ludności stanowić mogą podpiwniczenia budynków mieszkalnych - czytamy w przesłanej odpowiedzi przez UM w Wejherowie.

Z kolei w Rumi jest jeden taki obiekt, ale wymaga on... odnowienia. Znajduje się na prywatnej nieruchomości przy ul. Sobieskiego 42 (okolice fabryki Remontowa LNG Systems). Może w nim przebywać do 60 osób. I jak wyjaśniał w maju 2022 roku zastępca burmistrza Ariel Sinicki w odpowiedzi na interpelację radnego miasta Rumi Piotra Bartelke "stan techniczny schronu klasyfikowany jest jako do odnowienia".

- Nadmieniam, iż na terenie miasta, poza wymienionym obiektem spełniającym parametry techniczne wymagane przy schronach, mamy inne budowle ochronne do wykorzystania jako ukrycia dla ludności - czytamy w odpowiedzi wiceburmistrza.

W Rumi obiekty spełniające Wytyczne Szefa Ochrony Cywilnej Kraju z dnia 4 grudnia 2018 roku, które pełnią rolę ukryć ochronnych są to m.in.:

  • garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetonowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo: CH Galeria Rumia, garaże podziemne w budynkach wielorodzinnych,
  • piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty o wysokości do 5 kondygnacji naziemnych włącznie nad piwnicą,
  • całkowicie lub częściowo zagłębione w ziemi piwnice o konstrukcji murowanej w budynkach użyteczności publicznej, np. placówki oświatowe,
  • kondygnacja piwniczna budynku dworca PKP,
  • tunel pod peronami PKP,
  • podbasenie miejskiej pływalni,
  • piwnice domów jednorodzinnych, gdzie co najmniej połowa wysokości piwnicy znajduje się poniżej poziomu gruntu.

Gdzie się ukryć?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 5 kwietnia 2022 roku opublikowało "Poradnik na czas kryzysu i wojny". Zawarto w nim m.in. informacje co robi, jeżeli doszło do uwolnienia substancji niebezpiecznych? Poradnik do pobrania jest na stronie RCB

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto