MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego już od 25 lat w Lini| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Już od 25 lat w Lini odbywa się Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego. Z tej okazji w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyła się uroczystość oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. W ramach tegorocznej edycji zgłoszone zostało 436 prac.

W środę, 16 września w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyła się uroczystość z okazji XXV – lecia Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego – Linia 2020 oraz otwarcie pokonkursowej wystawy przez wójt gminy Bogusławę Engelbrecht. Uroczystość poprowadziła dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini Kamila Soroko.

Po raz pierwszy konkurs zorganizowany został w gminie linia w roku 1996 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Gminnego Domu Kultury w Lini.

To liński konkurs pozwalał i nadal pozwala upowszechniać piękno oraz oryginalność wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Konkurs pozwala zapoznać się z elementami kompozycji wzorów w poszczególnych szkołach haftu, zapoznać się z techniką wykonywania haftów barwnych i czepcowych, a także poznać umiejętności kompozycyjne poszczególnych hafciarzy

– informuje Kamila Soroko, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini.

W trakcie 25 lat
trwania konkursu wpłynęły na niego prace od 279 osób. Łącznie na wystawach pokonkursowych znalazło się ich 7444.

Od 2019 roku prezentowane są hafty gdańskie, wykonane w trzech odcieniach niebieskiego koloru. O upowszechnienie tego interesującego haftu zabiegała przez wiele lat nieżyjąca już wejherowska hafciarka Anna Konkel

– informuje dyrektor GDK.

Konkurs ma na celu upowszechnienie wartości i atrakcyjności różnych szkół haftu kaszubskiego, aktywizowanie środowiska twórczego zajmującego się haftem kaszubskim i pozyskiwanie nowych twórców oraz młodych talentów, popularyzacja ich hafciarskiej twórczości oraz stwarzanie im możliwości prezentacji swoich prac, upowszechnianie wartości sztuki ludowej wśród społeczeństwa.

Prace konkursowe wystawiane były m.in. w Wejherowie, Lęborku, Warszawie, Gorzycach, a nawet w Ansbach (Bawaria). Wystawa pokonkursowa każdego roku organizowana jest w Żukowie.

W tegorocznej edycji konkursu, która ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się w późniejszym terminie oraz w zmienionej formie, udział wzięło łącznie 196 osób (85 dorosłych oraz 113 dzieci i młodzieży). Liczba przekazanych prac to 436.

Prace oceniane były przez komisję konkursową w składzie: Elżbieta Ball- Szymroszczyk – etnograf, Ewa Gilewska – kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, etnograf, Benita Grzenkowicz – Ropela – starszy kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Teresa Hirsz – przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia, Jadwiga Sommer – członek Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia , Edmund Szymikowski – pomysłodawca konkursu, hafciarz.

Pod uwagę brana była zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwa kolorystyka elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom wykonania pod względem technicznym.

Wśród laureatek konkursu znalazły się panie z Małego Trójmiasta Kaszubskiego. W kategorii dorośli pierwsze miejsce zdobyły: Teresa Domnik i Teresa Dembkowska, drugie - Wanda Mironkiewicz, Małgorzata Szmidtka, Mirosława Dargacz i Ludwika Wesserling, a trzecie - Maria Michałowska.

Teresa Dembkowska, Wanda Mironkiewicz, Ludwika Wesserling i Teresa Domnik otrzymały także nagrody w postaci jubileuszowych statuetek w uznaniu za uzyskanie w konkursach haftu wysokich miejsc oraz promowanie piękna kaszubskiego haftu.

Lareatkami I miejsca nagrodzonymi ze względu na atrakcyjność i kunszt wykonania prac z haftem czepcowym są rumianki: Beata Butowska (I miejsce), Beata Kitowska-Lisowska (I miejsce). Irena Bartczak zajęła II miejsce w kategorii dorośli. Laureatką I miejsca w kategorii Dorośli została także Zofia Magulska z Redy

Patronat nad jubileuszową edycją konkursu objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Wejherowskiego oraz Burmistrz Miasta Żukowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto