250 mln zł - tyle wynosi budżet Wejherowa na 2020 rok

ts
Tomasz Smuga
250 mln zł po stronie dochodów i 250 mln zł po stronie wydatków - tak prezentuje się budżet miasta Wejherowa na 2020 rok. Uchwała została podjęta podczas sesji Rady Miasta we wtorek, 17 grudnia. 14 rajców zagłosowało za, a 5 się wstrzymało.

- 250 mln zł w przypadku Wejherowa pokazuje, że jest realizowanych wiele zadań. Nie mniej jest to bardzo trudny budżet - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. - W przyszłym roku nie planujemy deficytu, ale nie dlatego, że jest tak dobrze, tylko dlatego, że musimy być gotowi na pogorszenie sytuacji, która jest bardzo nieprzewidywalna. Od strony finansowej szacujemy, że będzie nam brakowało 30 mln zł. Ale jak będzie wyglądała rzeczywistość, o tym dopiero się przekonamy. Z tego względu, że wiele rzeczy zależnych jest od budżetu państwa. A on będzie uchwalony do końca stycznia. Tak wynika z przepisów. Na początku lutego, a nawet marca dostawaliśmy informacje o określonych kwotach, jakie musimy wziąć jako kwoty obowiązujące do naszego budżetu. Liczymy na to, że będą tam środki, które dadzą nam złapać oddech - dodaje prezydent.

Zobacz także:

Budżet powiatu wejherowskiego na 2020 rok

Budżet Rumi na 2020 rok

Poza tym miasto w przypadku pogorszenia się sytuacji chce zachować możliwości kredytowe. Wskaźnik zadłużenia do dochodu może sięgać do 60 proc. Natomiast jak poinformował na sesji prezydent wskaźnik zadłużenia Wejherowa wynosi 26,76 proc. Jak dodają władze miasta przyszłoroczny budżet ma przede wszystkim chronić najważniejsze zadania i pozwolić na normalne funkcjonowanie samorządu.

- Ze względu na duże ograniczenia w nadchodzącym roku wynikające z różnych powodów m.in. z niedofinansowania oświaty i niższego wpływu z podatku PIT co do zakładanego, będziemy starali się chronić najważniejsze rzeczy dla miasta - tłumaczy Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Wśród inwestycji są to węzły. Będziemy kończyć węzeł "Kwiatowa". Chcemy rozpocząć projektowanie węzła integracyjnego "Zryw". Będziemy go realizować razem z PKP. Ale o terminach będziemy wiedzieli, kiedy PKP uzyska zgodę na budowę. To co chcemy chronić, to również budżet obywatelski. To są inwestycje, które wchodzą do budżetu decyzjami naszych mieszkańców i są one bardzo ważne ze względu społecznego - dodaje.

Ponadto dokończona ma być budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie. Dodajmy, że spora część wydatków z budżetu zostanie przeznaczona na oświatę. Miasto musi dopłacić 35 mln zł, czyli 47 proc. kosztów jej utrzymania.

Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2020 rok zagłosowało 14 radnych, 5 się wstrzymało od głosu.

Stanowisko Klubu Radnych „Wolę Wejherowo” w sprawie budżetu na 2020 rok

"Szanowni Mieszkańcy! Panie Prezydencie! Wysoka Rado!
Radni klubu Wolę Wejherowo popierają budżet miasta na rok 2020 przygotowany przez prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta. Decyzję podejmujemy po wnikliwej analizie projekt budżetu oraz otrzymaniu od prezydenta i urzędników wszystkich oczekiwanych przez nas wyjaśnień i informacji. Konsekwentnie popieramy również wieloletnią prognozę finansową, gdyż zawiera ona środki na kontynuację zadań inwestycyjnych w następnych latach.
Jesteśmy świadomi, że przyszłoroczny budżet będzie wyjątkowo trudny, oszczędny i ostrożny. Z przyczyny niezależnych od prezydenta i radnych, konieczna jest rezygnacja z wielu zadań i na wiele potrzeb zabraknie środków. Wynika to z trudnej sytuacji samorządów w całej Polsce, co jest ostatnio przedmiotem szerokiej debaty publicznej.
Będziemy negatywnie odczuwali ogromne niedofinansowanie oświaty przez rząd, utratę znacznych dochodów z podatków w wyniku zmian ustawowych oraz duży powszechny wzrost kosztów w gospodarce.
Tym bardziej z uznaniem przyjmujemy propozycje Pana Prezydenta zawarte w budżecie skonstruowanym w tak trudnej sytuacji, m.in. dokończenie budowy Węzła Wejherowo (Kwiatowa), budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, znaczne wydatki na budynki i lokale mieszkalne, w tym zadania służące poprawie jakości powietrza, oraz kontynuację budżetu obywatelskiego. Miasto będzie wspierało rozwój kultury, sportu i cele społeczne m.in. poprzez WCK, bibliotekę, MOPS, szkoły oraz współpracę i dotacje dla organizacji społecznych, klubów i stowarzyszeń. Powyższe jest realizacją naszego programu wyborczego.
Liczymy, że w ciągu roku w miarę możliwości finansowych zrealizowane zostaną już złożone i nowe wnioski oraz postulaty mieszkańców i radnych Ruchu Społecznego Wolę Wejherowo.
Koleżanki i koledzy radni!
Trzeba powiedzieć sobie jasno: czasy dla samorządów są ciężkie, a przyszłość niepewna i nieprzewidywalna. W poczuciu odpowiedzialności za miasto poprzemy budżet na rok 2020, wspólnie z naszymi partnerami z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Ponad Podziałami. Apelujemy do wszystkich radnych o jedność i wspólne działanie, niezależenie od waszej przynależności i sympatii. Pokażmy, że potrafimy razem podjąć wysiłki i razem głosować, aby pomimo problemów budżetowych miasto normalnie funkcjonowało i rozwijało się w 2020 roku z korzyścią dla naszych mieszkańców. A jeśli już ktoś nie chce pomóc, to niech chociaż nie przeszkadza prezydentowi, bo i tak sytuacja jest trudna.
Radni Ruchu Społecznego Wolę Wejherowo"

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak można wyliczyć opłatę za śmieci z powierzchni lokalu?.teraz opłaty wzrosną 💯 procent bo do tej pory płaciłem 46 a po zmianie 81 to kpina bo sąsiad mający mniejsze mieszkanie za0laci mniej chociaż mieszka tam więcej osób

Dodaj ogłoszenie