"30 lat Samorządu Terytorialnego”. Krzysztof Hildebrandt: "Nie zmarnowaliśmy otrzymanej szansy" [ROZMOWA]

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
UM Wejherowo
Pierwszy okres pracy naszego samorządu był czymś niezapomnianym. To był czas niesamowitego zapału i twórczej pracy od zera, bo przecież wcześniej samorządu nie było, trzeba go było dopiero w praktyce wymyśleć - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Rozmawiamy z jednym z najdłuższych stażem samorządowców z powiatu wejherowskiego Krzysztofem Hildebrandtem, prezydentem Wejherowa.

Tomasz Smuga: 30 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Z kolei, jeszcze wcześniej, 8 marca 1990 roku Sejm RP przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym. Jak wyglądały pierwsze dni tworzenia nowego samorządu w Wejherowie?
Krzysztof Hildebrandt:
Jestem w wejherowskim samorządzie od samego początku, od 27 maja 1990 roku kiedy w Polsce odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Najpierw jako radny, członek zarządu miasta, a od ponad 20 lat jako Prezydent Wejherowa. Pierwszy okres pracy naszego samorządu był czymś niezapomnianym. To był czas niesamowitego zapału i twórczej pracy od zera, bo przecież wcześniej samorządu nie było, trzeba go było dopiero w praktyce wymyśleć. Dlatego te pierwsze dni tworzenia samorządu były - można dziś powiedzieć – pionierskie i nowatorskie, gdyż nikt wczesnej tego przed nami nie robił. Towarzyszyło temu poczcie autentycznej wspólnoty wśród radnych, nie było takich podziałów jak obecnie. Były też ogromne emocje. Radość, że możemy wreszcie decydować o sobie. Nadzieja, że nastąpią w końcu zmiany. Jednak tu pojawiło się uczucie obawy i odpowiedzialności, gdyż wówczas wszyscy mieliśmy świadomość ogromnych oczekiwań społecznych na te zmiany. Pamiętajmy, że sytuacja w całym kraju była fatalna. Mieliśmy jednak również świadomość historycznej szansy, że to przede wszystkim od nas zależy w jakich warunkach będą żyli wejherowianie w przyszłości i jak będzie rozwijało się nasze miasto. Z perspektywy mijającego trzydziestolecia wyraźnie widać, że nie zmarnowaliśmy otrzymanej szansy.

TS: W samorządzie jest pan od początku jego powstania, a prezydentem Wejherowa nieprzerwanie od 1998 roku. Które kadencje wyróżniłby pan i dlaczego? Jak przeistoczyło się Wejherowo?
KH:
Każda kadencja była ważna, wnosiła do historii i życia miasta niepowtarzalne oraz potrzebne elementy. Być może należałoby wyróżnić kadencję w latach 2006-2010 - już po wejściu Polski do Unii Europejskiej – gdyż wtedy rozpędziliśmy się z wykorzystaniem środków unijnych. Zmiany i rozwój miasta znacznie przyśpieszył. W tym sensie była to kadencja przełomowa. W Wejherowie zaszły głębokie zmiany w każdej dziedzinie. Nasze miasto bardzo przeistoczyło się w zakresie materialnej infrastruktury, ale też społecznie, np. jest miastem bardziej obywatelskim, z większym zaangażowaniem mieszkańców. To jest odmienne miasto, niż te, które pamiętamy 30 lat temu, i wg mnie lepsze. Co ważne, pielęgnujemy naszą historię i spuściznę duchową. Trudno jednoznacznie wskazać, gdzie ten postęp jest największy, gdyż każda dziedzina życia miasta jest specyficzna i ważna. Poza tym to temat na odrębny referat. Jeśli jednak dla uproszczenia przyjmiemy inwestycje miejskie w odniesieniu do ich wielkości, znaczenia, niepowtarzalności i wagi rozwiązywanego problemu, to wskazałbym na kilka zadań - w porządku chronologicznym: 1) modernizacja całej miejskiej sieci ciepłowniczej przez spółkę komunalną Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wraz z likwidacją kilkunastu kotłowni węglowych oraz modernizacją ciepłowni Nanice, 2) budowa i modernizacja dróg miejskich w całym Wejherowie, 3) modernizacja i rozbudowa naszych placówek oświatowych m.in. o sale gimnastyczne, basen, lodowisko, boiska itd., 4) gruntowna renowacja najważniejszego zabytku Wejherowa, świadectwa naszej kultury i duchowości, czyli Kalwarii Wejherowskiej, 5) kompleksowa modernizacja niepowtarzalnego Parku Miejskiego im. A.Majkowskiego. i 6) budowa nowego, wspaniałego Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej.

TS: Czy przełomowym momentem w rozwoju samorządności w Polsce było wstąpienie naszego państwa do UE?
KH:
Nie mam wątpliwości, że tak było. Mogę to stwierdzić również na przykładzie Wejherowa. Przed samorządami otworzyła się w 2004 roku możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na rozwój i poprawę życia mieszkańców. Stanęliśmy wtedy przed niepowtarzalną szansą i wykorzystaliśmy ją. Dlatego też dzisiejsze Wejherowo to miasto z dużo większym potencjałem, a przede wszystkim dobre miejsce do życia, o wiele bardziej atrakcyjne i przyjazne dla mieszkańców. Ten okres nazywamy czasami „złotym okresem”, gdyż jego cechą charakterystyczną jest realizacja zadań, o których wcześniej można było tylko pomarzyć - dużych, śmiałych inwestycji, o których mówiono od lat, ale brakowało pieniędzy. Wcześniej nawet nie myślano o inwestycjach na taką skalę. Trzeba też spojrzeć szerzej, w kontekście prozachodnich aspiracji Polski. Nie chodzi tylko o inwestycje i postęp materialny, ale również o wyższe standardy unijne w wielu dziedzinach życia, również w samorządzie, bardziej przyjazny sposób funkcjonowania państwa, otwartość, możliwość swobodnego podróżowania, robienia interesów, o współpracę oraz integrację z Europą i wreszcie o przynależność do Wspólnoty. Podpatrywaliśmy rozwiązania stosowane w krajach Unii Europejskiej, uczyliśmy się jak np. funkcjonują tamtejsze samorządy i przedsiębiorstwa komunalne. Patrząc szerzej, po przystąpieniu do UE nasz kraj, nasze samorządy przeżyły widoczny rozwój i skok cywilizacyjny.

TS: Mówiliśmy o  wydarzeniach wpływający na rozwój samorządów. Czy w tej 30-letniej historii obecna walka z pandemią koronawirusa i jej gospodarczymi skutkami, to najtrudniejszy czas dla samorządów? Jak sobie radzi Wejherowo?
KH:
Było wiele trudnych momentów, kryzysów przez te 30 lat odbijający się na samorządach, ale z pewnością obecny czas pandemii koronawirusa jest niespotykany, spektakularny i niezwykle trudny z uwagi na wielką skalę i bardzo szybkie tempo narastania trudności gospodarczych, również w samorządach. Najbliższe miesiące pokażą, czy będzie to okres najtrudniejszy w tej 30-letniej historii. W Wejherowie staramy się temu zaradzić, walczymy. Pomagamy przetrwać najtrudniejszy okres przedsiębiorcom i mieszkańcom, przeglądamy uważnie wydatki i szukamy oszczędności, wprowadzamy zalecane ograniczenia i zasady działania. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że polskie samorządy, podobnie jak przedsiębiorcy i pracownicy, czekają obecnie na pomoc i działania rządu. Bez tego miasta i gminy sobie nie poradzą, gdyż  funkcjonujemy dzięki transferom pieniędzy w różnej formie z budżetu państwa.

TS: Czy po koronawirusie będziemy inni? Czy ta pandemia nas czegoś nauczy?
KH:
Na pewno nasz świat i my będziemy inni. To wielopłaszczyznowe zagadnienie, które dopiero wybitni naukowcy, liderzy biznesu, znani publicyści, czołowi politycy i zwykli ludzie zaczynają analizować. Czas na pełniejsze wnioski przyjdzie jak sytuacja się uspokoi. A czy się czegoś nauczymy? Oby.

TS: Czy w Wejherowie w jakiś sposób, zostanie uczczony jubileusz 30-lecia samorządów terytorialnych?
KH:
Z uwagi na ograniczenia w zgromadzeniach i oszczędności finansowe związane z pandemią koronawirusa nie będziemy organizowali jakiś szczególnych obchodów. Chcemy przypomnieć historię, może będą jakieś publikacje. Na przykład organizujemy zabawę fotograficzną pod hasłem „Wejherowo 30 lat temu a dziś”. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału! Może w niej wziąć udział każdy, kto posiada w swoich lub rodzinnych zbiorach zdjęcie Wejherowa z lat 90-tych lub starsze i wykona w tym samym miejscu zdjęcie stanu obecnego, a następnie prześle do Urzędu Miejskiego. Być może dzięki tej zabawie uda się stworzyć galerię fotograficzną w internecie, którą będzie można obejrzeć w każdej chwili nie wychodząc z domu, lub w formie wydawnictwa. Przewidziane są też nagrody niespodzianki.

TS: Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przez miastem Wejherowo w najbliższych latach.
KH:
To jest pytanie na osobny wywiad. W skrócie - w mojej ocenie w najbliższych latach, przyjmijmy do końca obecnej kadencji samorządu czyli do końca roku 2023, priorytetowymi zdaniami dla miasta będzie: 1) ustabilizowanie finansów miasta, m.in. trzymanie w ryzach wydatków na oświatę, oraz zrównoważenie budżetu w kontekście problemów budżetowych związanych ze negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa, 2) tworzenie warunków do powstawania nowych firm i rozwoju biznesu, 3) likwidacja tzw. niskiej emisji, czyli starych pieców i zastąpienie ich ogrzewaniem ekologicznym, 4) utrzymania jakości usług i kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów oraz 5) w zakresie zadań inwestycyjnych w obecnej sytuacji finansowej spowodowanej koronawirsuem m.in.: dokończenie Węzła Wejherowo (Kwiatowa), budowa nowej drogi łączącej ulice Strzelecką z Sucharskiego w ramach Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa i zagospodarowanie terenu po starym basenie przy ul. Kalwaryjskiej, czyli powstanie Wodnych Ogrodów.

TS: Jak pan sobie wyobraża Wejherowo za kolejne 30 lat?
KH:
Moja wizja Wejherowa się nie zmienia. Jestem stały w poglądach i konsekwentnie dążę do urzeczywistnia marzeń o mieście. Ciszę się, że wejherowanie mi w tym pomagają, doradzają i dziękuję im za to, że obdarzają mnie zaufaniem od ponad 20 lat przy kolejnych wyborach na Prezydenta Miasta. Moim celem jest to, aby w Wejherowie żyło się bardziej komfortowo, aby ludzie czuli się tu dobrze, chcieli spędzać wolny czas całymi rodzinami. Chcę kontynuować wizję rozwoju Wejherowa, jako miasta przyjaznego i atrakcyjnego. Chcę też wzmacniać postawy obywatelskie, widzę coraz większe zainteresowanie mieszkańców sprawami miasta. Chcę, abyśmy wspólnie zmieniali Wejherowo.

Dziękuję za rozmowę.

Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3