Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

65-lecie pracy artystycznej Edmunda Szymikowskiego [zdjęcia]

GDK Linia, ts
Edmund Szymikowski, emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini obchodził 65-lecie pracy twórczej. Jubileusz odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Na uroczystość do Wejherowa przybyło liczne grono zaproszonych gości, a wśród nich byli m.in.: Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel, Senator Kazimierz Kleina, Radny Powiatu Wejherowskiego Kazimierz Bistroń, Regionalista fotografik Edmund Kamiński z Żoną Zofią. Gminę Linia reprezentowali: Wójt Bogusława Engelbrecht z Zastępcą Astridą Kaczyńską, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz, Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Jadwiga Sommer, grono członków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego z Lini, dyrektor GDK Jan Trofimowicz oraz Paulina Kuberna. Ponadto w salach muzeum obecni byli : rodzina jubilata, członkowie Chóru Pięciolinia oraz liczne grono hafciarek z całego województwa oraz przyjaciele Pana Edmunda i działacze kaszubscy.

Powitania przybyłych dokonał dyrektor muzeum Tomasz Fopke. Następnie z koncertem wystąpił Chór „Pięciolinia” z Lini, który zaprezentował pieśni po polsku, kaszubsku i łacinie. Następnie rozmowę z jubilatem poprowadziła Benita Grzenkowicz Ropela – kustosz muzeum. Pan Edmund opowiadał o swych początkach przygody z malowaniem na szkle i hafciarstwem. Kunsztu haftowania nauczył się pod okiem najsłynniejszych hafciarek żukowskich Jadwigi i Zofii Ptach. Mówił o pierwszych konkursach haftu, które najpierw gromadziły uczestników z gminy i regionu a z czasem urosły do najważniejszego wydarzenia promującego haft w województwie. A, że Edmund Szymikowski to człowiek renesansu to wspominał o tym, jak w 1965 roku zorganizował zespół muzyczny w Lini, z który koncertował przez ponad 20 lat na wielu scenach województwa gdańskiego. Wspominał także jak po służbie wojskowej do rodzinnej Lini trafił Jan Szulc – liński organista, z którym przed ponad 30 laty zorganizował działający do dziś chór „Pięciolinia”, któremu od samego założenia prezesuje. Jeśli kogoś z grona twórców ludowych zapytać o postać Edmunda Szymikowskiego – to najczęściej kojarzyć go będzie z haftem. A Edmund to także florysta, który z pietyzmem przygotowuje od lat bukiety do lińskiego kościoła, dba o estetyczny wystrój kwiatowy w GDK. Warto wspomnieć, że Pan Edmund był pomysłodawcą i koordynatorem konkursu – na najpiękniejsze ogrody kwiatowe w Lini. Organizuje od lat wyjazdy na wystawy kwiatów i krzewów, dzięki którym mieszkańcy kupują nowe rośliny ozdobne do swych zagród. Edmunda śmiało można nazwać także dokumentalistą Lini i okolicy. Od wielu lat dokumentuje na kliszach aparatu a od 10 lat na sprzęcie cyfrowym ludzi i wydarzenia z okolicy. Dzięki niemu na zdjęciach utrwalonych zostało wiele osób biorących udział w imprezach organizowanych przez Urząd Gminy i Gminny Dom Kultury w Lini. Przez lata stworzył także kilkanaście grubych kronik z wydarzeń kulturalnych, rocznicowych, rekreacyjnych, religijnych i sportowych. Jako plastyk z wykształcenia ma także rękę do przygotowywania wystroju Gminnego Domu Kultury w Lini. Można liczyć na jego pomoc i doświadczenie. Mimo tego, że od 10 lat jest na emeryturze GDK w Lini jest jego drugim domem. Żartowano, że także w domu kultury w Lini jest zameldowany. Możemy liczyć na jego fachową pomoc w aranżacji i przygotowaniu konkursów haftu,

ale także innych wydarzeń artystycznych. Od lat pomaga także „budować” wystrój scen na biegi wojewódzkie, festyny i inne wydarzenia w terenie. Warto dodać, że był jednym z założycieli lińskiego oddziału ZKP, w którym na dwie kadencje objął funkcję Prezesa po Łukaszu Jabłońskim. Po Edmundzie Prezesem oddziału jest Henryk Kanka a Edmund jest jego prawą ręką i pełni funkcję Wiceprezesa.

Po rozmowie o życiu artystycznym Edmunda Szymikowskiego przyszedł czas na składanie licznych podziękowań i życzeń. Zaproszeni goście i przyjaciele dziękowali Edmundowi, za działania na rzecz rozwoju hafciarstwa ale także za liczne jego inicjatywy, z których cześć wymieniono powyżej. I Edmund dziękował władzom powiatu, gminy oraz pracownikom GDK za wszelką współpracę. Były liczne bukiety kwiatów, było także gromkie sto lat. Dyrektor GDK dziękował Panu Edkowi za to, że jest niemalże „etatowym” pracownikiem GDK. Był też czas by podsumować wystawę haftu w Ansbach w Środkowej Frankonii w Niemczech.

Z racji tego, że Kazimierz Kleina jest Przewodniczącym Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, toteż Jan Trofimowicz zwrócił się z propozycją aby w 2018 roku wystawa haftu z Lini mogła trafić do stolicy do Sejmu RP. Zebrani propozycję nagrodzili brawami i znaniem. Senator przyrzekał, ze zrobi co w jego mocy aby przedsięwzięcie ujrzało w 2018 roku światło dzienne. Pożyjemy – zobaczymy, byłaby to z pewnością promocja i haftu i twórców ludowych i gminy Linia i powiatu wejherowskiego i naszej tożsamości kulturowej…

Po długich chwilach wypełnionych życzeniami i gratulacjami przyszedł czas na gromkie STO LAT dla jubilata. Następnie zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia wystawy prac Franciszki Majkowskiej przygotowanej z okazji 50 rocznicy jej śmierci. Na zakończenie był słodki poczęstunek i łyk pysznego wina…

Zobacz także:
Warsztaty hafty norbertańskie w Żukowie 2017

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto