MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

83. rocznica zbrodni w Piaśnicy (02.10.2022). Uroczystości patriotyczne w Sanktuarium Piaśnickim ku czci pomordowanych | ZDJĘCIA, WIDEO

OPRAC.: Artur Baran
W pierwszą niedzielę października 2022 r. w Piaśnickim Sanktuarium odbyły się coroczne uroczystości patriotyczno - religijne celem uczczenie pamięci pomordowanych w latach 1939-1940. W obchodach wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk społecznych i politycznych Pomorza i Kaszub. Uroczystej mszy św. z udziałem okolicznych kapłanów przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej bp Wiesław Szlachetka.

Przed głównymi uroczystościami bp Wiesław Szlachetka odwiedził Grób Nr 1 i Grób nr 2, nad którymi straż honorową pełnią prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz starosta wejherowski Gabriela Lisius. Biskup odwiedził też Grób Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej oraz poświęcił 5 odnowionych grobów, nad którymi opiekę podjęły zgłoszone instytucje.

Obchody zainaugurowało nabożeństwo oczekiwania, które poprowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górze. Młodzież recytowała wiersze i czytała fragmenty wspomnień osób uczestniczących po wojnie w ekshumacjach zwłok polskich ofiar zamordowanych przez Niemców w Piaśnicy podczas II wojny światowej w latach 1939-1940.

Następnie odczytany został apel poległych, po czym głos zabrał wójt gminy Wejherowo. W swoim wystąpieniu podkreślił jak istotne jest pielęgnowanie wartości, za które swoje życie oddali pomordowania w lasach piaśnickich- wolność i ojczyzna. Zaznaczył, że zbrodnia, która dokonała się na “kaszubskiej Golgocie” była wymierzona z premedytacją w samo serce narodu i objęła niemal całą inteligencję i duchowieństwo.

Jako symbol pokoju wypuszczone zostały gołębie, po czym rozpoczęto liturgię mszy świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Szlachetka. W swojej homilii także przypominał do czego prowadzi zaślepienie najbardziej zbrodniczymi ideologiami odrzucającymi Boga.

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie medali piaśnickich, przyznawanych przez Stowarzyszenie “Rodzina Piaśnicka” za wspieranie działań mających na celu zachowanie pamięci o zbrodni w Piaśnicy. Odznaczeniami tymi uhonorowani zostali m.in. wójt Przemysław Kiedrowski, prezes MZK Wejherowo Czesław Kordel i Kamil Groth - prezes OSP Wejherowo.

Na zakończenie obchodów przybyłe delegacje złożyły wiązanki przed ołtarzem kaplicy piaśnickiej.

WIDEO Z UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO - RELIGIJNYCH W PIAŚNICY (02.10.2022):

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto