Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja DKMS w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie. Potencjalni dawcy szpiku już zarejestrowani | WIDEO, ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Wideo
od 16 lat
DMKS w Wejherowie. Już po raz piąty w wejherowskiej "Samochodówce" odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Chętnych jak zwykle nie brakowało. Jak podkreślali organizatorzy akcji, dzięki dołączeniu do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS, możemy w przyszłości uratować komuś życie.

DKMS w wejherowskiej "Samochodówce"

W Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie już po raz piąty zorganizowano rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Chętnych jak zwykle nie brakowało.

Zdecydowałem się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Pobranie wymazu jest bezbolesne i szybkie. Wszystko trwało mniej więcej cztery minuty. Polecam to każdemu, bo uważam, że warto - mówił Kuba z klasy maturalnej.

Jak podkreślali organizatorzy akcji, wartość płynąca z tej inicjatywy jest ogromna, bo dzięki dołączeniu do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS, można pomóc innym osobom.

- Podczas rejestracji, która odbyła się w 2022 roku udało nam się zdobyć tytuł tak zwanej "Szkoły z życiem". Ten tytuł niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Dlatego w tym roku postanowiliśmy ponownie zarejestrować tylu potencjalnych dawców ilu się da, by w przyszłości uratować komuś życie - mówiła jedna z organizatorek akcji, Anna Guziuk.

Co to jest DKMS?

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

W Polsce działa od 2008 roku. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 14 lat fundacja zarejestrowała w naszym kraju ponad 1 800 000 potencjalnych dawców.

- Naszą misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku - podkreślają przedstawiciele fundacji

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować na stronie fundacji DKMS i być świadomym swojego zobowiązania.

- Zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do nas - zachęcają przedstawiciele organizacji non-profit.

Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Zobacz WIDEO z akcji DKMS w PZS nr 4 w Wejherowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto