Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Dzień Dziecka na Syberce i podsumowanie Rowerowego Maja [ZDJĘCIA]

PAS
Dzień Dziecka w parku na Syberce i podsumowanie Rowerowego Maja
Dzień Dziecka w parku na Syberce i podsumowanie Rowerowego Maja mat. UM Będzin
W parku na Syberce w Będzinie sobota 1 czerwca była bardzo udana. To wszystko za sprawą atrakcji, jakie zostały przygotowane z okazji Dnia Dziecka, a także wyróżnień i nagród za rekordowe osiągnięcia będzińskich uczniów w ramach tegorocznej edycji Rowerowego Maja.

Rowerowy Maja to ogólnopolska akcja, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci i młodzieży. W tym roku do wydarzenia dołączyła część gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez cały miesiąc blisko 10 tysięcy dzieci i młodzieży z naszego regionu pokonywało drogę  do szkoły lub przedszkola na rowerze, rowerku dziecięcym bądź hulajnodze. Ci uczniowie, którzy byli najbardziej aktywni, otrzymają wyjątkowe nagrody.

Rowerowy Maj to akcja zapoczątkowana w 2014 r. w Gdańsku. Po sukcesie pierwszej edycji, kolejne miasta w Polsce zaczęły włączać się w to wydarzenie (m.in. Warszawa, Wrocław czy Kraków). W tegorocznej edycji wzięło udział 47 miast, z których aż 10 to gminy członkowskie GZM: Będzin, Bieruń, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Siemianowice Śląskie, Sławków, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Wojkowice oraz Wyry. Jakim zainteresowaniem cieszyła się akcja organizowana w Metropolii?

– Całkiem sporym, jeśli weźmiemy pod uwagę, że uczniowie dokonali blisko 200 tysięcy przejazdów, choć pogoda w maju wcale nas nie rozpieszczała – mówi Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii.

W trakcie Rowerowego Maja 9,5 tysiąca uczniów z Metropolii dokonało 198 tysięcy przejazdów do szkół i przedszkoli. W akcji uczestniczyło 76 placówek oświatowych z 10 gmin. Najwięcej aktywnych szkół było w Będzinie – 21. Również w tym mieście odnotowano największą liczbę przejazdów – 68 tys. 406. Z kolei największą frekwencją wykazała się młodzież z gminy Wyry, w której ponad 600 uczniów dokonało 13 tys. przejazdów. Frekwencja dzieci w Wyrach zaangażowanych w akcję wyniosła niemal połowę.

Rywalizacja w Rowerowym Maju odbywała się na trzech poziomach: między uczniami w klasach, między klasami w szkole, a także między szkołami w mieście. Uczestnicy prowadzili dzienniczki, do których przyklejali naklejkę, ilekroć przyjeżdżali do szkoły rowerem lub hulajnogą. Na zakończenie akcji najbardziej aktywni uczniowie otrzymają nagrody – Metropolia wręczy im zestaw przednich i tylnych lampek rowerowych.

– Ale to nie nagrody są najważniejsze, lecz fakt, że dzieci i młodzież wykorzystują zdrowy i efektywny model komunikacyjny – zauważa Marcin Dworak. – Widzimy, że coraz częściej to rodzice dowożą dzieciaki do szkół samochodami, a to nie ma zbyt wiele wspólnego z ruchem czy wspomnianą efektywnością podróżowania. Akcje takie jak Rowery Maj mogą to zmienić. Warto zauważyć, że średni dystans od domu do szkoły wynosi u nas zaledwie 1,5 km. To idealny odcinek do przejechania rowerem czy hulajnogą. Co ciekawe, można zauważyć, że gdy kolejne edycje Rowerowego Maja dobiegają końca, uczniowie jeszcze w czerwcu dojeżdżają do szkół na rowerach. To pokazuje, że akcja przynosi efekty – dodaje oficer rowerowy.

Będzin, który ustanowił rekord w Metropolii podczas tegorocznej edycji Rowerowego Maja, podsumował akcję w sobotę, 1 czerwca. W Parku Syberka o godz. 12 najaktywniejsi uczniowie otrzymali wyróżnienia, a także metropolitalne lampki rowerowe. Wydarzenie było połączone ze świętowaniem Dnia Dziecka oraz licznymi atrakcjami, przygotowanymi przez miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto