Bolszewo z przytupem świętuje Rok Mikołaja Kopernika. Na ścianie szkoły powstał przepiękny mural, a w szkolne mury zawitało kino sferyczne

Artur Baran
Artur Baran
W 2023 roku w Polsce obchodzony jest Rok Mikołaja Kopernika. W jubileuszowe uroczystości mocno zaangażowała się m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolszewie, której jest on patronem. Z tej okazji w placówce na jednej z głównych ścian powstał wyjątkowy mural z podobizną Kopernika, a do szkoły zawitało kino sferyczne. To jednak nie koniec świętowania, a wręcz przeciwnie. Jak zapowiedziała dyrektor szkoły, "to dopiero początek atrakcji z okazji tych wyjątkowych obchodów".

Nietuzinkowe obchody w Szkole Podstawowej w Bolszewie. "Jedynka" świętuje rok Mikołaja Kopernika

18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci naszego wybitnego astronoma i matematyka.

Jak podkreśliła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolszewie, jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Tak się bowiem złożyło, że ten jeden z najwybitniejszych Polaków w historii jest patronem bolszewskiej placówki.

- 1 stycznia bardzo uroczyście rozpoczęliśmy obchody roku Mikołaja Kopernika. Z tej okazji przygotowaliśmy niespodziankę. W przerwie świąteczno - noworocznej na jednej z głównych ścian powstało malowidło z wizerunkiem Kopernika, autorstwa nauczycielki plastyki, Marzeny Hazuki - Beraś. W celu popularyzacji jego dokonań w naszej szkole zawitało kino sferyczne, w którego seansach do tej pory wzięło udział około 200 dzieci - mówi dyrektor SP 1 Bolszewo, Justyna Miszke - Redman

Jak dodaje, to jednak nie koniec świętowania. Szkoła bowiem zaplanowała już szereg wydarzeń i atrakcji na cały 2023 rok. Niektóre z nich mają być kolejnymi niespodziankami dla uczniów, ale dyrektor postanowiła jednak uchylić nieco rąbka tajemnicy.

- Kolejne projekcje w ramach kina sferycznego przewidziane są na luty. W ten sposób zamierzamy uświadomić uczniom, jak ważną rolę w rozwoju osobistym i cywilizacyjnym odgrywa nauka. Naszym celem jest zainteresować uczniów przedmiotami ścisłymi, dzięki którym będą rozwijać swoją kreatywność, pasje i zainteresowania. Planujemy także liczne warsztaty w szkole i poza nią, wycieczki do Torunia, Fromborka oraz Centrum "Kopernik" w Warszawie - dodaje.

Mikołaj Kopernik - życiorys w pigułce

Urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

/źródło - gov.pl/

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie