Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Redzie. W 2022 roku zostaną zrealizowane 4 projekty

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Instalacja defibrylatorów AED, plac zabaw, boisko i siłownia na świeżym powietrzu, to zwycięskie projekty w tegorocznym budżecie obywatelskim przeprowadzonym w Redzie. Te cztery pomysły mieszkańców mają zostać zrealizowane w 2022 roku. Miasto przeznaczy na te cele 400 tys. zł.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Redzie zgłoszonych zostało przez mieszkańców 18 pomysłów. Opinie pozytywne otrzymało 11 z nich, i właśnie na te projekty redzianie mogli oddać swój głos. Łącznie oddano 2040 głosów.

Najwięcej otrzymał projekt autorstwa Piotra Latańskiego - "Plac do ćwiczeń na świeżym powietrzu z klatką typu street workout" (555 głosów).

- Projekt zakłada wykonanie podbudowy pod bezpieczną dla ćwiczących nawierzchnię miękką, montaż takiej nawierzchni oraz instalację rozbudowanej klatki wielofunkcyjnej do treningu typu crossfit i street workout. Zakup elementów składowych projektu u certyfikowanego przedstawiciela handlowego gwarantuje pozyskanie wymaganych certyfikatów zgodności z wymaganiami norm. Dodatkowo potwierdza, że sprzęt jest bezpieczny, funkcjonalny i posiada właściwe parametry wytrzymałościowe. Elementy składowe klatki: - ławka skośna do ćwiczeń mięśni brzucha (1szt.), - urządzenia z zamontowanymi kółkami gimnastycznymi do wykonywania ugięć ramion oraz wspierania siłą (2kpl.), - pięć klatek typu RACK, z zamontowanymi drążkami prostymi na różnych wysokościach (od 1,2m do 2,4m) do - wykonywania podciągnięć siłowych (min. 12 szt.), - drabinki pionowe (2 szt.), - drabinki poziome (2 szt.), - ścianka pionowa z instruktażem do ćwiczeń (1szt.), - poręcze do wykonywania ugięć ramion niskie (1kpl.) oraz poręcze skośne (1 kpl.), - poręcze do pompek o długości 2m (1kpl.), - element z zamontowaną liną do wspinania o wysokości minimum 2,4 m do ok. 3m bądź wyższy (1szt.), - drążek „żmijka” o długości około 2,4 m (1szt.), - worek bokserski (1 szt.), - walec wykonany w technologii SBR śred. 40cm wys. 40 cm (2 szt.), - walec wykonany w technologii SBR śred. 40cm, wys. 20 cm (1 szt.), - wolnostojące drążki o wysokości 1m i 1,2m (1kpl.), - tablica informacyjna (1 szt.), - ławka z oparciem (1 szt.), - śmietnik (1 szt.) Nawierzchnia zostanie wykonana z maty przerostowej na długości min. 33m i szerokości ok.6 m, umożliwiającej przerost trawy. Szacunkowe wymiary obiektu wraz z placem i strefą bezpieczną: 50m x 6,5m - czytamy w opisie projektu.

408 mieszkańców oddało swój głos na projekt - "R E D A: Ratuj Ekspresowo Dostępnym AED- automatycznym defibrylatorem" autorstwa Doroty Kobiella.

- AED to automatyczny defibrylator czyli nowoczesne urządzenie, które poprzez komunikaty głosowe instruuje jak używać go przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki AED szanse na uratowanie ludzkiego życia zwiększają się wielokrotnie, urządzenie jest tak zaprojektowane, że może go używać osoba w każdym wieku nawet bez wcześniejszego przeszkolenia. Projekt zakłada umieszczenie tego rodzaju urządzeń w newralgicznych punktach w mieście Reda takich jak szkoły, park miejski oraz Fabryka kultury. Urządzenia będą połączone do specjalnego systemu, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić ich lokalizację, a każdorazowe ich użycie natychmiast zaalarmuje służby ratownicze - pisze autorka projektu.

Trzecie miejsce zajął projekt zgłoszony przez Katarzynę Piwecką-Witt - "Podwórko Betlejem - boisko do piłki nożnej" (284 głosy).

- Planuje się wytyczenie boiska zgodnie z wykonanym i zatwierdzonym w poprzednich latach projektem. Teren zostanie wypoziomowany. Ustawione zostaną bramki. Za bramkami ustawione zostaną piłkochwyty zabezpieczające przed wypadaniem piłki na dziecięcy plac zabaw oraz na boisko do koszykówki - czytamy w opisie.

Czwarty projekt, który zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego to "Budowa placu zabaw" przy Szkole Podstawowej nr 2 (274 głosów). Pomysł został zgłoszony przez Pawła Tkaczyka.

- Projekt zakłada budowę integracyjnego placu zabaw w systemie modułowym do ćwiczeń sprawnościowych dla dzieci wieku 7-15 lat (sz-038 Omega) jest to unikalny system modułowy, ma możliwość łączenia dowolnych elementów co pozwoli na skomponowanie własnej koncepcji urządzeń zapewniających kompleksowe rozwiązania rozwoju dzieci i ich metoryki. Projekt przewiduje też walec, dzwonki (wysokie ok. 3m), sześciokąt wielofunkcyjny, sieć grzybków połączonych linami. Urządzenia te służą do ogólnej sprawności fizycznej i umysłowej, koordynacji ruchowej oraz orientacji przestrzennej. Powierzchnię placu będzie pokrywać bezpieczna nawierzchnia piaskowa. Plac zabaw ogrodzony niskim płotkiem. Projekt przewiduje 6 ławki oraz 3 kosze na śmieci - pisze autor projektu.

Miasto na ten budżet obywatelski przeznaczyło ze środków budżetu miasta kwotę 400 tys. zł.

- Dziękujemy pomysłodawcom za projekty, a mieszkańcom za głosowanie. Współudział w planowaniu inwestycji jest ważnym elementem współpracy mieszkańców, radnych i urzędników - czytamy na stronie Urzędu Miasta Redy.

Dodajmy, że budżet obywatelski w Redzie przeprowadzany jest od 2018 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto