Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmińska ławeczka zakochanych w Wejherowie. Przeczytajcie wyznania miłosne na kłódkach przypiętych przez szczęśliwe pary | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
„Chełmno – miasto zakochanych” - z takim napisem w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego w Wejherowie znajduje się ławeczka. Ma ona podkreślać przyjaźń i współpracę między tymi dwoma miastami. Na ławeczce przypięte są też kłódki z miłosnymi wyznaniami zakochanych par. Co napisali? Sprawdźcie w naszej galerii.

"Kochamy Babcie i Dziadków", "Klaudia i Patryk", "Na zawsze razem" - to tylko niektóre napisy widniejące na kłódkach przypiętych do ławki zakochanych w Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego, która w stolicy powiatu wejherowskiego znajduje się blisko od dekady.

Historia ławeczki „Chełmno – miasto zakochanych” w Wejherowie sięga 2012 roku. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń między tymi dwoma miastami od promocyjnej akcji Chełmińskich Walentynek, organizowanej w Centrum Handlowym „Kaszuby” w Wejherowie oraz przekazaniem przez Urząd Miasta w Chełmnie informacji na temat historycznych związków obu miast z rodziną Wejherów.

Rok później, w 2013 roku, w wejherowskim parku postawiona została „ławeczka zakochanych”, kopia ławki, stojącej w parku w Chełmnie. Z kolei w mieście zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim w towarzystwie ówczesnego zastępcy prezydenta Wejherowa Bogdana Tokłowicza wmurowano w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr L. Rydygiera tablicę z alfabetem kaszubskim i wizytówką miasta Wejherowa.

Ważnym elementem kontaktów Chełmna i Wejherowa jest również współpraca podjęta przez uczniów szkół chełmińskich i wejherowskich.

Co łączy Wejherowo z Chełmnem?

  1. Wejherowo zostało założone przez Jakuba Wejhera w 1643 r., które otrzymało 13 stycznia 1650 r. prawa miejskie tj. Prawo Chełmińskie i była to ostatnia lokacja miasta na tym prawie na Pomorzu.

  2. W latach istnienia Województwa Chełmińskiego tj. 1466- 1793 Wojewodami Chełmińskimi byli członkowie z rodu Wejherów:

    • Ernest Wejher (dziadek ww. Jakuba Wejhera)
    • Jan Jakub Wejher (ojciec Jakuba Wejhera) 1618 - 1626
    • Melchior Wejher (stryj Jakuba Wejhera) 1626 - 1643
    • Mikołaj Wejher (brat Jakuba Wejhera) 1643 - 1647
  3. Inni członkowie rodziny Wejherów związani z Chełmnem:

    • Ludwik Wejher (brat Jakuba Wejhera) zm. 1656 r. - Wojewoda Pomorski (pochowany w pochowany w nieistniejącej kaplicy pw. Matki Bożej Bolesnej „Wejherów” w chełmińskim kościele pofranciszkańskim
    • Ludwik Wejher (stryj Jakuba Wejhera) 1580/1586 - 1616 - podkomorzy chełmiński
    • Zuzanna Wejher (ciotka Jakuba Wejhera) - benedyktynka chełmińska
    • Magdalena Mortęska 1554 – 1631 (babcia cioteczna po mieczu Jakuba Wejhera) - ksieni chełmińskiego klasztoru benedyktynek, reformatorka polskich benedyktynek w 1605 r.
  4. Pamiątka po „Wejherach” w Chełmnie to:

    • Epitafium Wojewody Chełmińskiego Melchiora Wejhera (1574 - 1643) i jego żony Anny Pryn (Proen) (zm. 1635). Płyta (wym. 195x138x12 cm) znajduje się obecnie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w gotycko-renesansowym Ratuszu.

Chełmińska ławeczka zakochanych w Wejherowie. Przeczytajcie ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto