Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z tą aurą?

(jk)
Grzegorz Sidorczuk analizuje mapy pogody.
Grzegorz Sidorczuk analizuje mapy pogody.
Wiatry i opady deszczu, pogoda bardziej jesienna, niż zimowa - taką pogodę na nadchodzącą astronomiczną zimę w powiecie wejherowskim przewiduje meteorolog z Wejherowa, Grzegorz Sidorczuk.

Wiatry i opady deszczu, pogoda bardziej jesienna, niż zimowa - taką pogodę na nadchodzącą astronomiczną zimę w powiecie wejherowskim przewiduje meteorolog z Wejherowa, Grzegorz Sidorczuk. Najprawdopodobniej na święta Bożego Narodzenia nie powinniśmy liczyć na śnieg.
- Prognozowanie pogody w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą łatwą - twierdzi Grzegorz Sidorczuk. - Góralskie przepowiednie opierają się na prognozach telewizyjnych, Indianie zbierają chrust na zimę już tylko w dowcipach, a wiedza przeciętnego turysty kończy się na nisko latających jaskółkach. W tej sytuacji niezwykle cenna może być umiejętność odczytywania występujących w przyrodzie znaków, które pomogą przewidzieć nadchodzące warunki pogodowe.

Jak twierdzi Sidorczuk, tegoroczna zima ma być o wiele cieplejsza, od ubiegłorocznej.
- Z obserwacji obecnego stanu pogody nie wynika, aby w najbliższym czasie miały nadejść siarczyste mrozy - twierdzi meteorolog. - Temperatura nie powinna spaść dużo poniżej zera. Co do opadów, jeśli nawet spadnie śnieg, to nie utrzyma się na dłużej. Zarówno temperatura wód Morza Bałtyckiego, które silnie oddziaływuje na pogodę w naszym rejonie, jak i gleby jest dość wysoka, więc śnieg nie zagości na dłużej.
W mediach niejednokrotnie pojawiły się opinie, że grudzień i styczeń mają być bardzo ciepłe, z temperaturą powietrza sięgającą kilkunastu stopni Celsjusza, niektórzy twierdzą nawet, że może przekroczyć 20 stopni. Zapytaliśmy naszego specjalistę o opinię w tej sprawie.

- W pogodzie wszystko jest możliwe, aczkolwiek uważam za mało prawdopodobne, żeby temperatura powietrza w styczniu przekroczyła 20 stopni - odpowiada Grzegorz Sidorczuk. - Natomiast temperatury sięgające 10 stopni są jak najbardziej wiarygodne.

Jak wyjaśnia Grzegorz Sidorczuk, prognozowanie pogody polega na określeniu jaki będzie stan atmosfery w przyszłości, tj. za 12 godzin, za dzień, 2 lub 3. Prognozowanie na dłuższe okresy nie jest łatwe i mniej wiarygodne. W jakim stopniu sprawdzi się pogoda, zależy od aktualnej sytuacji meteorologicznej ? Czasem można poprawnie przewidzieć pogodę nawet na kilka dni naprzód (np. przy długo utrzymującym się wyżu), innym razem podanie pogody na dwa najbliższe dni może być trudne.
Obecnie prognozy pogody są dużo lepszej jakości, niż kilkadziesiąt lat temu, choć nadal trudno przewidzieć takie zjawiska jak opady czy burze.

Kiedyś opracowanie pogody było o wiele trudniejsze. Wiele czynności trzeba było wykonywać ręcznie, począwszy od naniesienia danych obserwacyjnych na mapę synoptyczną, aby można było przeanalizować aktualną sytuację pogodową, aż po podanie ostatecznej prognozy. Znany jest w środowisku meteorologicznym fakt, że na podstawie tych samych map każdy synoptyk może podać nieco inną prognozę pogody, a to za sprawą intuicji i doświadczenia.

Oznaki zapowiadające ładną pogodę
- czysty i jasny widnokrąg podczas wschodu słońca
- błękitne niebo przy wschodzie słońca
- czerwony zachód słońca
- jeśli chmury kłębiaste pojawiają się około godz. 11, jest duża szansa na piękny dzień
- wieje słaby wiatr lub w ogólne go nie ma
- wiatr w nocy zanika, w dzień wzrasta
- gdy podczas długotrwałego deszczu prędkość wiatru wyraźnie wzrasta, oznacza to rychły koniec opadów
- systematyczny wzrost ciśnienia po deszczowej pogodzie z silnym wiatrem oznacza nadciąganie wyżu i poprawę pogody
- gwiazdy są widoczne, ale świecą blado

Oznaki zapowiadające brzydką pogodę
- czerwone niebo o wschodzie słońca wskazuje na nadejście opadów i silnego wiatru
- bladożółty zachód słońca oznacza deszcz
- jeśli chmury kłębiaste pojawiają się około godz. 9, to najczęściej ich rozwój będzie intensywny i wkrótce pokryją całe niebo
- ranna lub przedpołudniowa tęcza
- podmuchy ciepłego i wilgotnego powietrza
- nagła zmiana kierunku wiatru
- wzmagający się wieczorem wiatr - możliwość pogorszenia pogody
- latające nisko ptaki
- spadające ciśnienie jest oznaką rychłego nadejścia deszczu
- duże, mocno świecące gwiazdy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto