Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej małoinwazyjnych operacji w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie/Facebook
W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń przy Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie regularnie wykonują operacje zastawki aortalnej metodą małoinwazyjną, czyli bez przecięcia mostka. Za wejherowskimi lekarzami kolejne dwie tego typu operacje. - Zastawki mitralne są w naszym oddziale już praktycznie tylko operowane tą metodą - mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii wejherowskiego szpitala.

Regularne operacje metodą małoinwazyjną w Wejherowie

Szybka rehabilitacja pooperacyjna, szybszy powrót do pracy zawodowej i zdecydowanie mniej dolegliwości bólowych w okresie okołooperacyjnym, to korzyści metody małoinwazyjnej, o których przekonują lekarze z Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń.

- Dla pacjentów obciążonych cukrzycą, otyłością czy chorobami płuc zastosowanie tej techniki znacznie obniża ryzyko operacji kardiochirurgicznej. Nie bez znaczenia jest też efekt kosmetyczny - powiedział dr Łukasz Jaworski, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii.

ZOBACZ TEŻ. Uroczyste otwarcie Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

Jak zauważa ordynator oddziału dr Krzysztof Jarmoszewicz w Wejherowie, coraz więcej wykonuje się zabiegów zastawkowych wykorzystując właśnie tą metodą. Ostatnio taką operację przeszło dwóch pacjentów.

- Zastawki mitralne są w naszym oddziale już praktycznie tylko operowane tą metodą - mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii wejherowskiego szpitala. - Cięcie chirurgiczne jest z boku, rana ma długość 4-6 cm i przechodzi tylko przez przestrzeń między żebrami, struktura kostna klatki piersiowej jest nienaruszona co ma duże znaczenie jeśli chodzi o proces gojenia rany oraz późniejsze funkcjonowanie chorego. W niektórych przypadkach serce nie jest w ogóle zatrzymywane, operacja jest na bijącym sercu co pozwala uniknąć powikłań związanych z niedokrwieniem serca i stosowaniem kardioplegii. Wejherowo jest obecnie jednym z nielicznych ośrodków w kraju o dużym doświadczeniu w tego typu operacjach z powtarzalnymi, bardzo dobrymi wynikami leczenia.

Wejherowscy lekarze podkreślają, że nadal będą rozwijać i poszerzać metody małoinwazyjnej w operacjach zastawek serca.

Przypomnijmy, że Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń przy Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie zostało oficjalnie oddane do użytku pacjentów w czerwcu 2022 roku. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce i Europie.

Budowa obiektu zajęła dwa lata i kosztowała blisko 144 mln zł. W jednym miejscu będą oddziały angiologii interwencyjnej i kardiologii (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, dwie Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz oddział kardiochirurgii z siedmioma stanowiskami wzmożonego nadzoru. W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto