Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zostanie zwiększona ochrona sopockich lasów? Postuluje o to miasto

Michał Karcz
Michał Karcz
Sopot chce większej ochrony lasów
Sopot chce większej ochrony lasów Anna Olejniczak
W czwartek 12 stycznia 2023 w Nadleśnictwie Wejherowo odbyło się spotkanie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Oliwsko-Darżlubskie”. Podczas posiedzenia, władze Sopotu postulowały zwiększenie ochrony lasów będących w granicach miasta.

Ochrona lasów sopockich

– W Sopocie las traktujemy jak narodowe dobro, to nasze zielone płuca i jedno z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców. Dlatego jesteśmy przeciwko jego nadmiernej eksploatacji i wykorzystywaniu do celów gospodarczych. Cieszmy się naszym lasem i zostawmy go również przyszłym pokoleniom – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

POSTULATY MIASTA:

  • Wiek rębności poszczególnych gatunków drzew, który w znacznym stopniu określa skalę wycinki drzewostanu powinien być znacząco podniesiony. Dla sosny i buka z 120 lat na 160 lat, dla dębu z 160 lat na 200 lat.
  • We wszystkich cięciach rębnych należy pozostawiać fragmenty (kępy) starego drzewostanu stanowiących 10- 15% powierzchni terenu, tak aby umożliwić dalsze starzenie się drzew i rozwój w nich mikrosiedlisk, a docelowo po śmierci tych drzew zwiększać ilość martwego drewna wielkowymiarowego.
  • Podczas wszystkich cięć pozostawiać wszystkie rodzaje drzew biocenotycznych
  • Rozwijać sieci drzewostanów referencyjnych, aż do objęcia tą siecią lub granicami rezerwatów przyrody co najmniej 10 % areału żyznych i kwaśnych buczyn oraz kwaśnych dąbrów w TPK, tak by mogły rozwijać się naturalnie aż do terminalnej fazy rozwojowej, naturalnego rozpadu i odnowienia. Ponieważ najlepszą gwarancją utrzymania drzewostanów referencyjnych są wymogi wynikające z otrzymania certyfikatu FSC postulujemy, aby nadal certyfikować lasy Nadleśnictwa Gdańsk w tym systemie.
  • Nowe regulacje prawne wprowadzone przez Lasy Państwowe od 1 września 2022 roku wprowadzają w życie nowe pojęcie: lasy o zwiększonej funkcji społecznej. Zasadne jest, aby ten status otrzymały wszystkie lasy położone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Zaś cały kompleks południowy TPK (lasy gdańsko-sopockie) powinny zostać zaliczone do tzw. strefy intensywnego oddziaływania społecznego.
  • Rozwijać sieć rezerwatów przyrody na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z uwagi na lokalizację, dla Miasta Sopotu najistotniejsze jest utworzenie rezerwatu „Lasy Sopockie” położonego w większości na terenie miasta Sopotu.
  • Do gospodarstwa specjalnego (obszar ograniczenia bądź zaniechania funkcji produkcyjnych/pozyskanie drewna) należy zaliczyć: rezerwaty przyrody, projektowane rezerwaty przyrody, drzewostany referencyjne, lasy uzdrowiskowe (Uzdrowisko Sopot) po ich wydzieleniu.
  • Zwiększyć w uzasadnianych przypadkach (np. dojazd do ogródków działkowych) dostępność dróg leśnych dla ruchu kołowego.

CZYTAJ TAKZE: Tak żyło się na Żuławach ponad 70 lat temu. Pola były zalane, a plony niszczyła plaga myszy. Tak dziennikarze widzieli powiat dekady temu

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy zostanie zwiększona ochrona sopockich lasów? Postuluje o to miasto - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto