Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni krwi pępowinowej w Wejherowie

Joanna Kielas
Dni Krwi Pępowinowej w Wejherowie i w gdańsku ponownie. Kolejne mamy będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej na cele społeczne. Dołącz się i ty!

Dni Krwi Pępowinowej odbędą się:
· 16-19.09./14-17.10. /18-21.11.2013 Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha w Gdańsku
· 16-19.09./14-17.10./18-21.11.2013 Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie

Dni Krwi Pępowinowej w Wejherowie to ogólnopolska akcja społeczna, która już po raz trzeci zawitała do polskich szpitali. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.

Kilka minut – tylko tyle trwa pobranie podczas porodu „bezcennego daru”, jakim jest krew pępowinowa. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Skrywa w sobie skarb - unikatowe komórki macierzyste, które mają zdolność do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Zabezpieczenie krwi pępowinowej w banku rodzinnym daje rodzicom pewność, że w razie wystąpienia choroby, cenny skarb będzie dostępny w każdej chwili.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa krąży w układzie krwionośnym płodu, a po narodzinach i odłączeniu dziecka od matki pozostaje w pępowinie i łożysku. Jej wartość tkwi w komórkach macierzystych, których jest źródłem. Te niewyspecjalizowane, pierwotne komórki wielopotencjalne dzięki swoim właściwościom mogą przekształcić się m.in. w krwinki czerwone, płytki krwi, komórki mięśniowe czy nerwowe. Ich niezwykłe zdolności są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób, których zdiagnozowanie, jeszcze nie tak dawno, niosło bardzo poważne rokowanie.

Krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu. Dlatego decyzję o jej zabezpieczeniu/zdeponowaniu należy podjąć już podczas ciąży, najlepiej w 2 lub 3 trymestrze.

Jakie zastosowanie ma krew pępowinowa?

Wykorzystanie niezwykłych możliwości komórek macierzystych jest niewątpliwym sukcesem współczesnej medycyny. Ze względu na swoje krwiotwórcze właściwości są one obecnie standardowo stosowane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych (np. ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki), układu krwiotwórczego (np. różne typy niedokrwistości) i odpornościowego (tzw. zespół SCID) oraz pewnych schorzeń dziedziczonych genetycznie. Ponadto, dzięki swoim unikatowym zdolnościom, komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć nie tylko dziecku, od którego zostały pobrane, ale również członkom jego najbliższej rodziny.

Lista chorób, w leczeniu których wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej, liczy ponad 70 pozycji (szczegółowa lista znajduje się na stronie www.pbkm.pl) i stale się wydłuża. Naukowcy wciąż informują o nowych ich zastosowaniach w medycynie regeneracyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto