Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do końca 2021 r. mamy poznać preferowaną lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce. "Atomówkowe" gminy odwiedzili przedstawiciele KHNP

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Przedstawiciele Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) – południowokoreańskiego lidera w obszarze energetyki atomowej – odwiedzili w tym tygodniu dwie pomorskie gminy – Krokową i Choczewo. Głównym celem wizyty firmy na Pomorzu było wzmocnienie relacji z lokalnymi społecznościami gmin branych pod uwagę jako potencjalne lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Natomiast Centrum Informacyjne Rządu podaje, że jeszcze w tym roku ma zostać wskazana preferowana lokalizacja pod budowę atomówki.

Spotkanie przedstawicieli koreańskiej firmy z lokalnymi władzami na Pomorzu służyło poznaniu lokalnych potrzeb gmin. W gminie Krokowa przedstawiciele KHNP – Minhwan Chang, dyrektor oddziału KHNP w Pradze oraz Hoyub Baek – senior manager z oddziału KHNP w Pradze, spotkali się w wójtem gminy Krokowa, Adamem Śliwickim. Przy okazji wizyty KHNP przekazało darowiznę na rozwój infrastruktury kulturalnej oraz poprawę oferty kulturalnej i rekreacyjnej gminy. Z przekazanych środków gmina planuje doposażyć Ochotniczą Straż Pożarną w Karlikowie i lokalną świetlicę znajdującą się w Ośrodku Kultury.

mat. pras.

Przedstawiciele KHNP spotkali się także z sąsiednią gminą Choczewo, gdzie odbyli spotkanie z wójtem gminy – Wiesławem Gębką oraz przekazali dotację na dofinansowanie infrastruktury i oferty kulturalno-rekreacyjnej.

KHNP deklaruje, że działa zgodnie z zasadą ESG, konsolidującą trzy ważne dla życia społecznego obszary – środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. KHNP rozwija kulturę korporacyjną i etykę zarządzania, które umożliwiają budowanie zaangażowanych zespołów eksperckich.

- Wierzymy, że wartości etyczne, wzajemny szacunek i zaufanie wpływają na lepsze partnerstwo. Dbamy o kwestie związane z ekologią, a stabilne i nieprzerwane dostawy energii pomagają nam budować zaufanie publiczne. Zależy nam na pogłębianiu partnerstwa pomiędzy Koreą a Polską, nie tylko na szczeblu rządowym. Angażujemy się w rozwijanie relacji z polskimi firmami, które są zainteresowane udziałem w pracach przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a poznawanie potrzeb lokalnych społeczności to naturalny kolejny krok. Tylko w ten sposób możemy zbudować silne partnerstwo pomiędzy naszymi krajami, a dzięki temu – dostarczyć najlepsze rozwiązanie dla polskiego programu energetyki jądrowej, wspierając Polskę w osiągnięciu redukcji emisji dwutlenku węgla i tworząc stabilną bazę dostaw dla krajowej sieci energii elektrycznej – powiedział Minhwan Chang, dyrektor oddziału KHNP w Pradze

Wizyta przedstawicieli koreańskiej firmy nie była przypadkowa. Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) zamierza złożyć ofertę polskiemu rządowi w I kwartale 2022 roku. Propozycja obejmuje szeroki zakres obszarów, w tym technologię (np. rodzaj reaktora), koszt projektu, harmonogram budowy, finansowanie i zarządzanie projektem. Dokument doprecyzuje również plany odnośnie do lokalizacji, transferu technologii, szkoleń i edukacji, którymi polski rząd jest bardzo zainteresowany. Firma zaproponuje najbardziej zaawansowany technicznie projekt reaktora jądrowego o nazwie APR1400.

Preferowana lokalizacja pod budowę atomówki jeszcze w tym roku

Elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje Lubiatowo-Kopalino lub Żarnowiec. W odpowiedzi na nasze pytanie Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że "na podstawie wyników przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, badań środowiskowych i lokalizacyjnych, a także innych analiz, Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., jako inwestor, planuje do końca 2021 r. wskazać preferowaną lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma się ona znaleźć na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa w województwie pomorskim".

- Ostateczne decyzje w tej sprawie należą jednak do organów administracji publicznej – Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który na podstawie przedłożonego przez inwestora raportu wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, oraz właściwego miejscowo wojewody, który następnie wydaje decyzję o ustaleniu jej lokalizacji - czytamy w odpowiedzi.

Z gminy turystycznej w przemysłowo-turystyczną?

Wójt gminy Choczewo zauważa, że powstanie elektrowni jądrowej zmieni charakter gminy.

- Inwestorzy chcą zmienić gminę w przemysłowo-turystyczną. Nie mam tutaj na myśli tylko elektrowni jądrowej. Mówię też o planach budowy morskich farm wiatrowych. W naszej gminie ma powstać stacja elektroenergetyczna z której wyprowadzone zostaną cztery linie. To bardzo dużo, jak na taką gminę - mówi w rozmowie z naszą redakcją Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Mimo to Gębka twierdzi, że Choczewo, które jest turystyczną gminą i słynie z pięknych plaż m.in. w Sasinie, czy Słajszewie, nie powinno ucierpieć, jeżeli chodzi właśnie o zainteresowanie turystycznymi aspektami.

- Byliśmy na wielu wyjazdach w Europie. Widzieliśmy, jak bardzo mocno rozwija się turystyka przy elektrowniach. Ponadto w elektrowniach są miejsca, które można zwiedzić. Poza tym dzięki temu gmina będzie bogata. Nie tylko my, ale zyska całe nasze województwo - zauważa wójt gminy Choczewo, który dodaje. - Chciałbym, że gdy zaczną budować elektrownię, to żeby została skończona. Żeby nie było tak jak z Żarnowcem. Żeby wszystko było jasne i najlepiej zaakceptowane przed referendum.

Dodajmy, że zgodnie z przyjętym harmonogramem w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy reaktor zostanie oddany do komercyjnego użytku w 2033 roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto