Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dotknąć obrazu" z nagrodą na Society for Visual Anthropology Film and Media Festival. W filmie biorą udział obraźniczki z Szemudu

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
"Dotknąć obrazu" zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Society for Visual Anthropology Film and Media Festival, który odbywa się równolegle z dorocznym spotkaniem American Anthropological Association w Baltimore. W filmie biorą udział m.in. obraźniczki i obraźnicy z Szemudu.

Film dokumentalny "Dotknąć obrazu" w reżyserii Olgi Blumczyńskiej i Barbary Ostrowskiej opowiada o obraźniczkach i obraźnikach kultywujących stary kaszubski zwyczaj pokłonów feretronem.

Film został zrealizowany w ramach projektu naukowego Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku pn. “Kaszubskie pokłony feretronów”. W filmie udział wzięły m.in. obraźniczki z Szemudu: Natalia Kleina, Angelika Czoska, Nina Kaźmierczak, Anna Zielecka, Mariola Baranowska, Dominika Dopke, Amelia Przytulska, Emilia Plichta i Paulina Kreft.

- Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Poznaje młodych Kaszubów, stojących przed wyzwaniem ratowania tradycji pokłonów i tańca ze świętymi obrazami. Przygotowują się oni do pielgrzymki, podczas której będą dźwigać na swoich barkach ponad stukilogramowy obraz. Niemoc fizyczna oraz konieczność uczenia się tradycji z YouTuba uświadamiają im, jak trudne czeka ich zadanie - czytamy w opisie filmu.

Produkcja została doceniona podczas Society for Visual Anthropology Film and Media Festival, który odbywa się równolegle z dorocznym spotkaniem American Anthropological Association w Baltimore. "Dotknąć obrazu" zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.

O reżyserach

  • Olga Blumczyńska - Antropolog, filmowiec oraz pasjonatka archiwalnych fotografii i kolekcjonowania opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła Instytut Orientalistyczny oraz studia I stopnia Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się pod kątem filmowym w Wajda School w Warszawie (kurs DOK Pro) oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej (Pomorskie Warsztaty Filmowe). Obecnie pracuje jako niezależny badacz i filmowiec, realizując projekty społeczne i dokumentacyjne we współpracy z instytucjami kultury.
  • Barbara Ostrowska - Filmowiec i fotograf. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Fotografii im. Ireny Oleszkiewicz w Sopocie. Po odbyciu stażu w USA pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej jako fotograf etatowy. Jej zdjęcia były publikowane w gazetach codziennych oraz magazynach. W latach 2015-2017 realizowała notacje audio, video oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne dla Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2018 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Aktualnie jest niezależnym filmowcem i fotografem – realizuje zlecenia dla muzeów, instytucji i firm.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto