Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EBI i BGK przekażą 700 mln m.in. na inwestycje. Wejherowo rozważy skorzystanie z pożyczki

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
media.bgk.pl
Samorządy zrealizują inwestycje transportowe, opieki zdrowotnej czy sportu i rekreacji z nowej linii pożyczkowej, którą właśnie uruchomił Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. BGK i EBI poinformowały o tym podczas konferencji. Miasta średniej wielkości, do 100 tys. mieszkańców, mogą skorzystać z pożyczek w łącznej wysokości 700 mln zł. Skorzystanie z tej pożyczki rozważy miasto Wejherowo. Władze Rumi spotkają się z przedstawicielami BGK.

EBI i BGK wyrównują szanse średnich miast w dostępie do finansowania. Miasta nie mogą korzystać
z pożyczek bezpośrednio ze środków EBI, a nowa linia z programu MUNICIPAL FACILITY & COVID 19 RESPONSE uzupełnia tę lukę. Pożyczka dla miast dostępna będzie w Banku Gospodarstwa Krajowego w drugiej połowie czerwca.

Środki pomogą w odbudowie gospodarki po pandemii koronawirusa oraz dofinansują przedsięwzięcia zaplanowane w wieloletnich planach inwestycyjnych, z których wiele realizuje cele zrównoważonego rozwoju. Polska jako jedno ze 193 państw członkowskich ONZ, przyjęła „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Obecnie znajdujemy się na 16 miejscu w europejskim rankingu, który mierzy poziom realizacji celów zrównoważonego rozwoju - Europe Sustainable Development Report 2020.

Pierwsze miasto skorzystało. Wejherowo rozważa

Z pierwszej pożyczki BGK i EBI, w formie pilotażu, skorzystał już 70-tysięczny Ostrów Wielkopolski. Miasto we wrześniu 2020 roku uzyskało finansowanie w wysokości 110 mln zł. Kwota wsparła niemal połowę wydatków na zaplanowane przez Ostrów inwestycje. Od połowy czerwca kolejne miasta mogą starać się o sfinansowanie nawet 70 proc. tych kosztów. Okres finansowania umowy pożyczkowej wyniesie nawet do 25 lat.

Skorzystania z tej pożyczki nie wyklucza miasto Wejherowo. Jak tłumaczy nam Urząd Miejski "władze Wejherowa zainteresowane są każdą możliwością pozyskania dodatkowych środków na rozwój miasta."

- W związku z dużym ograniczeniem wpływów do budżetu m.in. wskutek niekorzystnych zmian podatkowych dla samorządów i stale rosnących kosztów utrzymania oświaty wydaje się, że takie finansowanie okaże się niezbędne w celu zabezpieczenia wkładów własnych do inwestycji realizowanych z udziałem środków unijnych. Jednakże podjęcie decyzji będzie możliwe w momencie poznania szczegółów oferty BGK, na którą czekamy - czytamy w odpowiedzi ratusza.

Z kolei władze Rumi w czerwcu mają zaplanowane spotkanie z przedstawicielami BGK, którego tematem będzie oferta pożyczki.

- Kredyty EBI są instrumentem obliczonym na realizację różnych projektów rozwoju obszarów miejskich – od rewitalizacji dzielnic zagrożonych ryzykiem marginalizacji społeczno-gospodarczej i terenów poprzemysłowych, po budowę tanich mieszkań i rozbudowę systemów łączności. Rosną również nakłady finansowe na zrównoważony transport, w tym autobusy elektryczne, tramwaje i nowoczesne zajezdnie – mówi wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska. – Nowa umowa zawarta z naszym wieloletnim partnerem BGK umożliwi polskim miastom średniej wielkości kontynuację przyszłościowych inwestycji w momencie, gdy większy wysiłek finansowy idzie na wzmocnienie zdolności miast do radzenia sobie ze skutkami pandemii – dodała prof. Czerwińska.

- Samorządy potrzebują środków na inwestycje, szczególnie teraz, gdy tak ważne jest łagodzenie skutków pandemii. Co trzecia złotówka zaangażowania kredytowego naszego banku trafia właśnie do samorządów. Chcemy wzmacniać działania JST w zrównoważonym rozwoju. Nasza umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ułatwi pozyskanie środków na przykład na dostosowanie infrastruktury miast do zmian klimatycznych - podkreśliła na konferencji prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Obie instytucje obecnie pracują nad wdrożeniem tego instrumentu i uruchomieniem nowych, podobnych inicjatyw w innych sektorach w Polsce, co jest oznaką zacieśnienia współpracy między EBI a BGK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: EBI i BGK przekażą 700 mln m.in. na inwestycje. Wejherowo rozważy skorzystanie z pożyczki - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto