Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PEJ wsparło 60 inicjatyw społecznych | ZDJĘCIA, WIDEO

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Kolejna edycja Programu zostanie uruchomiona w marcu 2023 roku.
Kolejna edycja Programu zostanie uruchomiona w marcu 2023 roku. Tomasz Smuga
Nowy sprzęt dla strażaków, poprawiające bezpieczeństwo progi zwalniające na drodze, czy budowa domów sołeckich i boisk w gminie Choczewo - to efekty środków przekazywanych przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe na uatrakcyjnienie życia lokalnej społeczności, która w przyszłości ma sąsiadować z elektrownią jądrową. Te zadania są realizowane dzięki m.in. Programowi Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Na ten cel spółka PPEJ przeznaczyła w 2022 roku w sumie 2,3 mln zł.

Polskie Elektrownie Jądrowe wsparły 60 inicjatyw społecznych w regionie lokalizacji elektrowni jądrowej

Od 2015 roku, najpierw pod szyldem Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych, a następnie od 2022 roku w ramach Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych, Polskie Elektrownie Jądrowe przeznaczyły już blisko 16 mln złotych na realizację autorskich programów społecznych w gminie Choczewo, czyli terenie, na której planowana jest budowa atomówki.

- Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem i od lat partnerem dla lokalnej społeczności oraz władz w regionie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Realizując na Pomorzu tak ważny i strategiczny dla Polski projekt nie zapominamy o potrzebach i oczekiwaniach lokalnych samorządów oraz mieszkańców – mówi Tomasz Stępień, prezes zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Prawie 80 procent budżetu programu PWIS przeznaczono na wsparcie projektów sołeckich, budowę infrastruktury drogowej i sportowej, działalność lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz działania edukacyjne. Jak przekonuje PEJ "Program gwarantuje wsparcie dla obszarów objętych wpływem planowanej inwestycji jądrowej oraz umacnia partnerskie relacje inwestora z lokalnym otoczeniem przyszłej elektrowni."

- Dofinansowanie w ramach Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych jest istotnym uzupełnieniem naszego budżetu sołeckiego. Dzięki dotacjom możemy realizować inicjatywy podnoszące jakość życia naszych mieszkańców. Pozwalają one też uatrakcyjnić zaplecze turystyczne w Słajszewie - podkreśla Michał Milczarek, sołtys Słajszewa w gminie Choczewo.

W przypadku tego sołectwa środki z ubiegłorocznego rozdania zostaną przeznaczone na rozpoczęcie prac związanych z budową boiska w pobliżu miejscowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Bez tych środków zagrożona byłaby realizacja całej inwestycji, a w najlepszym przypadku znacząco przesunęłaby ją w czasie - zauważa Milczarek.

Ale to nie tylko rekreacja. Znaczna część projektów dofinansowanych w 2022 roku była związana z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa zarówno mieszkańców gminy Choczewo, jak i osób odwiedzających region. Na przykład został zakupiony sprzęt dla OSP w Słajszewie.

- W 2022 roku zakupiliśmy przyczepkę gaśniczą. Wykorzystujemy ją podczas akcji na trudnodostępnych terenach np. lasach, torfowiskach i tym podobnych - mówi druh Roman Jędruch.

Poza tym środki finansowe pozwoliły również m.in. doposażyć Ochotniczą Straż Pożarną z Choczewa i Słajszewa w sprzęt ratujący życie, np. wysokospecjalistyczny skuter wodny, który będzie wykorzystywany podczas akcji ratowniczych na jeziorze Choczewskim i Morzu Bałtyckim, czyli w rejonach często odwiedzanych przez turystów.

Gotowość bojowa OSP

- Dbamy o podniesienie gotowości bojowej naszego zespołu poprzez doposażenie w niezbędny sprzęt do zapobiegania i likwidacji skutków losowych wydarzeń, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu. Dzięki środkom otrzymanym od Polskich Elektrowni Jądrowych w ramach PWIS jednostka w Słajszewie kupiła przyczepę gaśniczą i lawetę, co pozwala na przewóz sprzętu ratowniczego w dalsze rejony naszej gminy i do gmin sąsiednich. Nowe, profesjonalne wyposażenie jest wykorzystywane do gaszenia pożarów lasów, łąk, upraw i torfowisk. Możemy dbać o bezpieczeństwo i mienie zarówno naszych mieszkańców, jak i turystów, z zachowaniem bezpieczeństwa naszych strażaków - mówi Piotr Jędruch, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słajszewie.

W samym Choczewie zrealizowano także projekt „Bezpieczna plaża - Choczewo, gmina która dba”. W sezonie turystycznym plażowicze mogli korzystać ze 100-metrowego strzeżonego kąpielisko, strefy rekreacyjnej z zapleczem socjalnym oraz dostępem do sprzętu ratunkowego niezbędnego do udzielania pierwszej pomocy na lądzie oraz w wodzie.

Kolejna edycja Programu zostanie uruchomiona w marcu 2023 roku.
Kolejna edycja Programu zostanie uruchomiona w marcu 2023 roku. Tomasz Smuga

Dofinansowanie ze spółki PEJ pozwoliło również na budowę progów spowalniających w sołectwie Kierzkowo, w gminie Choczewo czy montaż monitoringu w Jackowie i Choczewku.

- Mamy zapewniony granty na ten cel. Monitoring zostanie zamontowany przy Domu Sołeckim, który też został wybudowany m.in. dzięki tym środkom. To była potrzebna inwestycja. W budynku organizowanych jest wiele wydarzeń np. urodzin, imprez okolicznościowych, czy wykorzystywany jest na potrzeby pan z KGW - mówi Grzegorz Sawicki, sołtys Choczewka.

Poprawił się również stan infrastruktury drogowej, z której korzystają mieszkańcy i turyści odwiedzający nadmorskie regiony.

- Środki finansowe, które otrzymuje gmina Choczewo, a tym samym nasze sołectwa, pozwalają realizować inwestycje od dawna oczekiwane przez mieszkańców gminy oraz wspierają działalność organizacji pożytku publicznego - przekonuje Dorota Borówka, sołtys Kierzkowa. - Jako sołtys reprezentuję wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów na temat planów budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa na drogach w sołectwie Kierzkowo oraz realizując wolę większości mieszkańców sołectwa, wystąpiłam w ubiegłym roku o dofinansowanie budowy trzech progów zwalniających wraz z oznakowaniem.

Jak dodaje sołtys, gotowy projekt czeka na realizację, a pieniądze na ich wykonanie zaksięgowano już w budżecie gminnym. Pierwszy z planowanych progów jest już gotowy i skutecznie spowalnia prędkość samochodów w okolicy nowego Domu Sołeckiego w Kierzkowie. Kolejne powstaną w 2023 roku.

Inicjatywy społeczne powstają, a co z elektrownią jądrową?

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku półka PEJ poinformowała, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, na terenie gminy Choczewo została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, po nim kolejne dwa. Trzy reaktory, które zasilą elektrownię w Choczewie, dadzą łącznie do 3,75 GW.
Nie ma jeszcze projektu budowlanego dla inwestycji. Obecnie plany budowy atomówki są na etapie opiniowania liczącego ok. 19 tysięcy stron raportu środowiskowego. Elektrownia jądrowa na Pomorzu ma powstać we współpracy z amerykańskim koncernem energetycznym Westinghouse.

WARTO PRZECZYTAĆ. Elektrownia jądrowa w Choczewie. Będzie wyglądać inaczej niż jest często przedstawiana

A co na to mieszkańcy? 75 procent mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie. Tak wynika z opublikowanych w 2023 roku badań przeprowadzonych przez agencję badawczą PBS. To wzrost o 12 punktów procentowych względem badania przeprowadzonego rok wcześniej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PEJ wsparło 60 inicjatyw społecznych | ZDJĘCIA, WIDEO - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto