MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Epizod MEDEVAC w ramach ćwiczeń pk. Ostrobok-24. Wspólne działania marynarzy z ORP Lech i lotników z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwają ćwiczenia NATO pk. Steadfast Defender 24. Jednym z kluczowych punktów manewrów państw Sojuszu jest polska część ćwiczeń pk. Dragon 24. Na morzu realizowane są zadania pk. Wargacz 24 i Ostrobok 24. I to właśnie podczas tych drugich ćwiczeń lotnicy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wraz z marynarzami z ORP Lech ćwiczyli ewakuację na morzu.

- Tak wygląda jeden z epizodów pracy zespołowej podczas ćwiczeń pk. Ostrobok. Załoga okrętu ratowniczego ORP Lech i morscy lotnicy z Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej przećwiczyli procedury ewakuacji na morzu - poinformowała 3. Flotylla Okrętów.

Jak dodał kpt. mar. Marcin Kołodziejski z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w ramach ćwiczenia Dragon 24 BLMW podczas ćwiczeń pk. Ostrobok 24 realizuje zadania szkoleniowe. Śmigłowiec W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego realizował epizod MEDEVAC z okrętem Marynarki Wojennej RP.

Procedura MEDEVAC (ang. medical evacuation) polega na działaniach ratunkowych i transporcie rannych z pola walki do szpitala. Głównymi zadaniami załogi MEDEVAC jest ewakuacja rannych z pola walki, poligonów czy rejonu ćwiczeń wojsk.

- Dzięki dobremu wyszkoleniu załóg są one w stanie podjąć żołnierza z każdego miejsca i udzielić mu pomocy. Natomiast do ratowników medycznych działających na lądzie należy podjęcie decyzji o ewakuacji poszkodowanych z pola walki. To oni wraz z dowódcą np. patrolu decydują czy ewakuacja odbędzie się z wykorzystaniem pojazdów, czy jednak przy wsparciu śmigłowców - informuje mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Ćwiczenia w ramach procedury MEDEVAC odbywają się regularnie podczas wszystkich ćwiczeń wojsk Sojuszu. Jak podkreślają przedstawiciele wielu państw NATO, takie ćwiczenia są bardzo istotne i potrzebne. Ich cel, to nie tylko okazja do przećwiczenia procedur, ale również możliwość do przypomnienia i utrwalenia sobie wszelkich założeń związanych z ratownictwem przy użyciu śmigłowca.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest związkiem taktycznym morskiego rodzaju sił zbrojnych.

W strukturze brygady funkcjonują obecnie trzy jednostki: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego (43 BLotM) i 44. Baza Lotnictwa Morskiego (44. BLotM).

Samoloty i śmigłowce BLMW stacjonują na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie.

Więcej o gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej przeczytasz tutaj.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto