Jacek Czaplewski
Martin Rose - UEFA/UEFA via Getty Images (©UEFA)
Euro 2020. Padło osiem bramek i była dogrywka. Po niesłychanym mecu Hiszpania awansowała do ćwierćfinału, wygrywając z Chorwacją 5:3. Widowisko w Kopenhadze przyniosło nieprawdopodobną dawkę emocji. Rywalem Hiszpanii w ćwierćfinale będzie Francja lub Szwajcaria.

Euro 2020: mecz Chorwacja - Hiszpania 3:5 pd. (28.06.2021)

Hiszpania tak jak w meczu z Polską miała sporą przewagę w posiadaniu piłki. Nie od razu przełożyło się to na gole. Chorwacja pomimo zerowego (!) współczynnika xG (tzw. oczekiwane bramki) objęła prowadzenie. Za bramkę odpowiadali wyłącznie Hiszpanie. Po wycofaniu Pedriego Unai Simon przepuścił futbolówkę, a ta wpadła do pustej siatki. To dziewiąty samobój na tym turnieju i zarazem czwarty autorstwa bramkarza (serię zapoczątkował Wojciech Szczęsny).

Na reakcję Hiszpanii musieliśmy zaczekać. Dopiero w 38 minucie do wyrównania doprowadził Pablo Sarabia. Pomocnik najlepiej odnalazł się w zamieszaniu, dobijając strzał kolegi.

Samobój w meczu Chorwacja - Hiszpania - WIDEO
Euro 2020, 1/8 finału: Chorwacja – Hiszpania. Kuriozalny błąd Unaia Simona. Chorwacja z darmowym trafieniem [GOL]

Nieprawdopodobne emocje przyniosła druga część spotkania. W 57 minucie Hiszpania po raz pierwszy objęła prowadzenie, którego nie utrzymała zbyt dlugo. Ale o tym za chwilę. Najpierw to obrońca Cesar Azpilicueta skutecznie zamknął dośrodkowanie od Ferrana Torresa i tym samym uszczęśliwił swoich kibiców. Później jeszcze do siatki trafił właśnie Torres, który po zagraniu z głębi pola wygrał pojedynek jeden na jednego.

I choć Hiszpania miała już dwie bramki przewagi, a nawet akcję na 4:1 (Dani Olmo), to Chorwacja jakimś cudem doprowadziła do remisu, a w jego konsekwencji dogrywki.

To nieustępliwość i wiara sprawiły, że Chorwacja przedłużyła swoje szanse na awans. W końcówce drugiej połowy kluczowi okazali się zmiennicy; najpierw rozmiar strat zmniejszył wprowadzony Mislav Orsić (85 minuta), potem do remisu doprowadził Mario Pasalić (92 minuta).

W dogrywce iskrzyło pod obiema bramkami, ale decydujące ciosy zadała Hiszpania. W 100 minucie meczu przełamał się krytykowany i lżony w ojczyźnie Alvaro Morata. Napastnik przyjął jedną nogą, a uderzył drugą - pod poprzeczkę. Potem dzieła zniszczenia dokonał Mikel Oyarzabal.

Rywalem Hiszpanii w ćwierćfinale będzie Francja lub Szwajcaria. Mecz kolejnej fazy zaplanowano na 2 lipca (godz. 18:00) na stadionie w rosyjskim Sankt Petersburgu.

74 minuty w dzisiejszym spotkaniu rozegrał Chorwat z Legii Warszawa, czyli Josip Juranović. Wynik końcowy sprawia, że PKO Ekstraklasa ma już tylko jednego przedstawiciela w turnieju - to Tomas Pekhart (również z Legii), którego Czechy zagrają z Danią o prawy gry w półfinale.

Piłkarz meczu: Ferran Torres
Atrakcyjność meczu: 10/10