Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie wybrać się na grzyby w powiecie wejherowskim? [ZDJĘCIA]

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Sezon na grzyby trwa. W lasach na terenie powiatu wejherowskiego znaleźć można wiele różnych gatunków. Podpowiadamy, gdzie rosną, a także jak przygotować się do grzybobrania, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Przedstawiamy także zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników.

Obecnie, w okolicznych lasach spotkać można najwięcej kurek, koźlarzy, maślaków, podgrzybków, prawdziwków oraz opieniek.

- Zapraszamy do lasów Nadleśnictwa Wejherowo na grzybobranie, przygotowaliśmy dla turystów parkingi leśne usytuowane w pobliżu ciekawych terenów leśnych - mówi Marzena Pozorska z Nadleśnictwa Wejherowo.

Informacje na ten temat dostępne są na przygotowanej specjalnie dla turystów stronie internetowej czaswlas.pl.

W powiecie wejherowskim na grzyby warto udać się do Zbychowa (gmi- na Wejherowo), gdzie znajdziemy podgrzybki, brzozaki i maślaki, Tępcza (gmi- na Luzino) na kurki, brzozaki, koźlaki, a niekiedy prawdziwki. W Łętówku (gmina Choczewo) znaleźć można kozaki i kurki, w Osiekach Lęborskich (gmina Choczewo) występują głównie kurki, w Lasach za Górą Markowca w Rumi zebrać można podgrzybki, prawdziwki oraz kurki.

Miejsce występowania grzybów zależy od idywidualnych wymagań danego gatunku. Dotyczą one wilgotności, temperatury i rodzaju podłoża. Są to czynniki, które odpowiadają za powstanie tak zwanych zwiazków mikoryzowych.

W lasach iglastych i liściastych znaleźć można pieprznika jadalnego, czyli tak zwaną kurkę, kożlarza babka (,,brzozak”) rośnie jedynie pod brzozami, ze względu na symbiozę jaką tworzy z korzeniami tego gatunku. Borowik brunatny rośnie najczęściej w lasach iglastych, maślak i opieńka miodowa natomiast - pod sosnami.

Co zrobić, jeżeli nie jest się pewnym tego, czy zebrało się jadalne grzyby? W tej sytuacji można udać się po pomoc do najbliższej placówki sanitarno - epidemiologicznej. Tam uzyskać można informacje w zakresie identyfikacji zebranych gatunków.

Siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wejherowie znajduje się przy ulicy Obrońców Helu 3. Wprawdzie przy zbieraniu grzybów musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie są jadalne, to na szczęście w powiecie wejherowskim nie ma większych problemów z zatruciami. Tak przynajmniej wynika z informacji wejherowskiego sanepidu, który informuje, że do takiego przypadku doszło w ubiegłym roku. Mężczyzna z objawami zatrucia został skierowany do szpitala przez lekarza pierwszego kontaktu. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat nie doszło do żadnego przypadku zgonu spowodowanego spożyciem trująccyh grzybów.

Pamiętajmy również podczas grzybobrania o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Samochód powinien zostać zaparkowany w miejscu, które jest do tego przeznaczone. Za wjazd do lasu pojazdem silnikowym lub zaparkowanie go w miejscu nieprzeznaczonym grozi mandat.
Nie wolno także niszczyć grzybów lub grzybni - takie zachowanie może grozić karą grzywny na podstawie Art. 63 Kodeksu wykroczeń.

Wybierając się do lasu należy ubrać długie spodnie, odzież z długim rękawem, a także użyć tzw. repelentów, czyli środków chemicznych, które swoim zapachem odstraszają kleszcze. W ten sposób można uniknać nieprzyjemności związanych z ugryzieniem.

Zdjęcia zebranych przez siebie grzybów możecie nadsyłać na adres [email protected]. Opublikujemy je na naszej stronie wejherowo.naszemiasto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto