Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gierszewski: "Studia podyplomowe są przyszłością". Jeszcze trwa rekrutacja na KPSW w Wejherowie [ZDJĘCIA]

Tomasz Smuga
Archiwum KPSW w Wejherowie
Wiosenna rekrutacja na studia podyplomowe na Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie została przedłużona do 15 marca. - W dobie, kiedy wszyscy możemy mieć licencjat, bo to już jest traktowane jako wykształcenie wyższe, albo magistra, w moim odczuciu studia podyplomowe są przyszłością kształcenia - mówi Rafał Gierszewski, kanclerz na KPSW w Wejherowie.

Rozmawiamy z Rafałem Gierszewskim, kanclerzem Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie.

Raport OECD „Education at a Glance 2016„oraz w statystyki Eurostat podają, że w 2015 roku 21 proc. Polaków w wieku 25-64 lata miało wyższe wykształcenie. Cztery lata temu był to jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej. W dzisiejszych czasach ze względu na ilość i dostęp do uczelni prywatnych jest łatwiej o zdobycie tytułu magistra. Jak wyprzedzić konkurencję na rynku pracy?
W dobie, kiedy wszyscy możemy mieć licencjat, bo to już jest traktowane jako wykształcenie wyższe, albo magistra, w moim odczuciu studia podyplomowe są przyszłością kształcenia. Część osób, zdobywając nowe kwalifikacje, nie chce przechodzić kolejnego cyklu licencjackiego, czy magisterskiego, który jest nie tylko drogi, ale i długi. Dlatego w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie, jedynych studiach w powiecie wejherowskim, proponujemy studia podyplomowe 2- i 3-semestralne, podczas których można nabyć nowych, potrzebnych i rynkowych kwalifikacji.

Na jakich kierunkach studiów podyplomowych w KPSW możemy się kształcić?
Jednym z takich kierunków są studia przygotowania pedagogicznego, które w pewnym sensie zmieniają ścieżkę zawodową. Proszę sobie wyobrazić historyka, którego zakurzony dyplom leży, gdzieś w szufladzie. Nadarzyła mu się okazja pracy w szkole średniej. Niestety, nie ma do tego odpowiednich uprawnień. A takie studia właśnie mu to umożliwiają.

Czy naukę można podjąć na więcej niż jednym kierunku?
Tak. Niektórzy nasi studenci uczą się na dwóch kierunkach. Wybierają na przykład oligofrenopedagogikę i przygotowanie pedagogiczne. Zajęcia odbywają się podczas jednego zjazdu. Zrobiliśmy to specjalnie pod kątem naszych studentów, aby mogli zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Na przykładzie wspomnianych kierunków można zobaczyć, jak studia podyplomowe są potrzebne. Poza tym w naszej ofercie mamy jeszcze edukację wczesnoprzedszkolną, zarządzanie oświatą, BHP, doradztwo zawodowe i coaching, czy integrację sensoryczną.

Kierunków wiele. Czym się kierować przy wyborze?
Przede wszystkim przejrzeć ofertę i poczytać o tych kierunkach, m.in. na stronie internetowej. Na portalu możemy zapoznać się z nazwami przedmiotów. Zawsze też można skontaktować się z uczelnią i przedstawić swoją ścieżkę zawodową. Doradzimy, jaki kierunek wybrać.

Jak wyglądają zjazdy?
Odbywają się raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę w godz. 9-17 i tego się trzymamy. Zdajemy sobie z tego sprawę, że nasi studenci są osobami pracującymi i mają jeszcze inne obowiązki. Dodam też, że duży nacisk kładziemy na jakość kształcenia. Aby ta jakość była odpowiednio zabezpieczona wymagamy pewnego reżimu obecności. Czyli musi, to być 85 proc. obecności, żeby te studia miały sens. Bazujemy na wiedzy i kompetencji naszej profesjonalnej kadry. Na przykład na kierunku zarządzania oświatą zajęcia prowadzą m.in. dyrektorzy placówek. Zajęcia nie mogą być prowadzone na zasadzie wykładu, czyli zostaną puszczone slajdy, a studenci je oglądają. Do nas studenci przychodzą po praktyczną i techniczną wiedzę. To jest siła KPSW. Nasi wykładowcy na zajęciach opowiadają o codziennych problemach w pracy, z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć. To jest twórcze i inspirujące. W książkach każdy może sobie poczytać. Na studiach podyplomowych przede wszystkim odbywają się warsztaty i ćwiczenia oraz eksperymenty edukacyjne w placówkach. Pracujemy na tzw. „żywym organizmie”. Oczywiście najpierw musimy być podbudowa teoretyczna, ale tak naprawdę, jak wspomniałem stawiamy na ćwiczenia i warsztaty. Takie zajęcia integrują i wciągają. U studenta rozwijają kreatywność i jego potencjał.

Do kiedy trwa rekrutacja?
Rekrutacja wiosenna została przedłużona do 15 marca. Pierwsze zajęcia odbędą się już pod koniec marca. Więcej szczegółów znajduje się na naszej stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto