18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wejherowo: Kościół w Górze skończył 100 lat

TS
Kościół w Górze skończył 100 lat
Kościół w Górze skończył 100 lat Archiwum UG Wejherowo
Kościół w Górze w gminie Wejherowo skończył 100 lat. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił podczas niej sztandar Róży Różańcowej, wieńce dożynkowe oraz figurkę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, znajdującej się na przedniej ścianie kościoła.

Tłumy wiernych i zaproszonych gości zgromadziła msza święta odpustowa z okazji Jubileuszu 100 – lecia powstania kościoła w Górze. Główny koncelebrant – Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił podczas niej sztandar Róży Różańcowej, wieńce dożynkowe oraz figurkę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, znajdującej się na przedniej ścianie kościoła. Na ręce Alfonsa Szczypiora – organisty z 54 letnim stażem pracy złożył również List Gratulacyjny.

Z kart historii kościoła w Górze*

*(informacje ze strony internetowej archidiecezji gdańskiej)
Parafia została założona w okresie ewangelizacji Pomorza. Najstarsza wzmianka źródłowa na jej temat pochodzi z 1236r.
W XVI w. większość parafian przyznająca się do luteranizmu dostała w swoje ręce kościół, głównie za przyczyną sędziego ziemskiego puckiego i zarazem mieszkańca Bolszewa Jozuego Janowskiego. Przeciwstawił się temu starosta pucki Ernest Wejher, a jeszcze więcej jego żona z Mortęskich - właściciele Śmiechowa i Nanic, wsi należących do parafii Górskiej.
W 1625 r. ponownie wystąpił proboszcz górski.W XVII w. zbudowano kościół filialny w nowopowstałej miejscowości - Wejherowie. Następnie utworzono dwie parafie pod zarządem jednego proboszcza. Z czasem Góra stała się filią.
W 1898 r. powstał "lokalny wikariat". Od początku XX w. parafia w Górze powtórnie zaczęła funkcjonować samodzielnie, a 25 marca 1992r. została włączona do Archidiecezji Gdańskiej.Obecny kościół, prawdopodobnie czwarty w tym miejscu, zbudowano w latach 1911-13 w stylu neobarokowym. Zachował się ołtarz z XVII w. Konsekrowany 20 czerwca 1913 r.
Budowę kaplicy katechetycznej p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Orlu rozpoczęto w 1986 r. i oddano do użytku w 1990 r. Kostnica cmentarna (budynek z XIX w.) ma wygląd kościółka. W czasie budowy kościoła w Górze służyła jako kościół, w którym sprawowano liturgię.
Plebania ma około 150 lat. Przebudowywana w XX w., nie zachowała dawnego charakteru. Pozostałe budynki pochodzą z końca XIX lub początku XX wieku. Wszystko razem nadaje wsi wygląd starej, zabytkowej.
Położona w obszarze chronionego krajobrazu i w strefie ochrony konserwatorskiej zespołu ruralistycznego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto