Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy w powiecie wejherowskim rezygnują ze święta plonów

Joanna Kielas/JS
Jaanna Kielas/Archiwum
Prawie jedna trzecia samorządów wiejskich powiatu wejherowskiego nie zorganizuje w tym roku tradycyjnej imprezy dożynkowej dla mieszkańców wsi. Powód? Jedni wymyślili inne formy świętowania zakończenia zbiorów, inni tłumaczą się brakiem tzw. kasy.

- My już od kilku lat nie organizujemy tradycyjnych dożynek - mówi Mariola Kwaśniewska, sekretarz Gniewina, gminy, która jako pierwsza "wyłamała się" z organizacji dożynek. - Zaproponowaliśmy w zamian rolnikom biesiadę, która dobrze się przyjęła, więc ją kontynuujemy i w tym roku. Nie jest to jednak impreza otwarta, wstęp jest na zaproszenia, które wydajemy rolnikom i radom sołeckim.

Przeczytaj także: Kosakowo: Gminne dożynki niezgody

Dużym zaskoczeniem jest fakt, że z dożynek zrezygnował Szemud, największa chyba gmina rolnicza powiatu wejherowskiego.

- Rezygnujemy z powodów finansowych i terminowych - tłumaczy Albin Jaroszek, sekretarz Szemudu. - Bo akurat w najbliższą niedzielę, 28 sierpnia przybywają do nas goście z Francji, z tej okazji organizujemy festyn w Szemudzie. I podchodząc do sprawy zdroworozsądkowo uważamy, że nie ma sensu organizowania drugiej imprezy masowej dla mieszkańców tydzień później. Jedna wystarczy, nie podołalibyśmy także finansowo takiemu obciążeniu.

Nad organizacją dożynek pod koniec września zastanawia się także gmina Choczewo.

Problemów ze świętem plonów nie mają za to południowi sąsiedzi Wejherowa - w powiecie kartuskim w najbliższą niedzielę dożynki gminne odbędą się aż w pięciu gminach. Ciekawie zapowiadają się dożynki w Sierakowicach, gdzie obchodzone są pod hasłem Festiwalu Chleba. Dożynkowe fety odbędą się także w Kartuzach, Przodkowie, Chmielnie i Ostrzycach.

- Zanika za to tradycja organizowania dożynek w sołectwach - przyznaje Paweł Rybakowski z Prokowa. - Ja jestem wierny tradycji i w sobotę o godz. 17.15 mamy mszę św., a po niej spotkanie u mnie na posesji. Starostowie dożynek dostają tradycyjne prezenty - jest to taczka dla gospodarza, a dla starościny - kołdra czy koc. W tym roku starostami będą Sylwia i Waldemar Grzeniowie. Będziemy mieli także swój wieniec dożynkowy.

Co o tym myślicie? Zapraszamy do komentowania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto