Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwalne zdjęcia Wejherowa w kolorze. Tak mogłoby wyglądać miasto, gdyby w latach 20. i 30. robiono zdjęcia w kolorze

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rynek przed ratuszem, Tenisowe Mistrzostwa Polski na kortach, park, wejherowskie ulice, czy panoramę miasta - m.in. te obiekty możemy zobaczyć na czarno-białych zdjęciach wykonanych w latach 20. i 30. XX wieku w Wejherowie. Zobaczcie jakby wyglądały tamte dni, gdyby udało się je sfotografować w kolorze.

Archiwalne zdjęcia Wejherowa w kolorze

"To jest to, czego szukałem. Tak pod Białą ślub złożyłem, Tak nad Białą go wypełnię. "
Według kronikarza o. Grzegorza Gdańskiego to zdanie wypowiedziane przez Jakuba Wejhera było początkiem dziejów Wejherowa. Źródła historyczne podają, że osada Wejherowska Wola (Weiherfrai) dająca początki miastu Wejherowo, została utworzona decyzją Jakuba Wejhera 28 maja 1643 roku.

WARTO ZOBACZYĆ. Łączy ich Wejherowo! Znane osoby urodzony w grodzie Wejhera. Poznajecie je?

- W założonej w swych dobrach osadzie Jakub Wejher wzniósł w 1643 r. kościół Trójcy Przenajświętszej (farny, wielokrotnie przebudowywany) i w latach 1648-1651 kościół klasztorny pw. św. Anny - ojców franciszkanów, który przetrwał wraz z bogato wyposażonym wnętrzem z XVIII wieku. Zainicjował też budowę słynnej Kalwarii Wejherowskiej z 19 kaplicami zbudowanymi w latach 1649-1664 - czytamy w historii miasta na oficjalnym portalu Urzędu Miejskiego w Wejherowie wejherowo.pl.

Zasłużeni burmistrzowie miasta

Dla historii miasta duże zasługi mają też burmistrzowie Jan Owiński i Teodor Bolduan. Ten ostatni przeprowadził w Wejherowie szereg inwestycji. Był m.in. inicjatorem brukowania ulic, budowy kortów tenisowych, basenu i stadionu. Przyczynił się również do powstania w 1935 roku Teatru Kaszubskiego. Aktywnie działało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Związek Zachodni, Chóry Lutnia i Harmonia. Powstały nowe szkoły - Seminarium Nauczycielskie i Gimnazjum. Ponadto na terenie Wejherowa powstała (i działa po dzień dzisiejszy) specjalna szkoła dla głuchoniemych.

Od 1998 roku do trwającej kadencji 2018 - 2024 prezydentem miasta jest Krzysztof Hildebrandt. Za jego kadencji do osiągnięć inwestycyjnych miasta należy zaliczyć kluczowe inwestycje, na które pozyskano fundusze z Unii Europejskiej: renowację Kalwarii Wejherowskiej, rewitalizację Śródmieścia, w tym ul. Wałowej i Parku Miejskiego, a przede wszystkim budowę nowego Wielofunkcyjnego Domu Kultury, tzw. Filharmonii Kaszubskiej.

Widok zewnętrzny budynku.
Data: 1918 - 1939

Wejherowo przed II wojną światową. Jak wtedy wyglądało? Zoba...

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto