Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instruktor jazdy radzi, jak bezpiecznie jeździć samochodem zimą

Tomasz Smuga
Materiały prasowe
Z Jarosławem Litwinem, instruktorem jazdy w Ośrodku Szkolenia Kierowców "Jarek" w Lęborku, o tym jak bezpiecznie jeździć zimą, rozmawia Tomasz Smuga.

Pierwszy "atak" zimy już za nami. Na co przede wszystkim powinien zwrócić uwagę przeciętny kierowca, kiedy na ulicach pojawia się śnieg i lód?
Zimą szczególną uwagę należy zwrócić na technikę jazdy oraz przewidywanie tego, jak na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni zachowywać będzie się nasz pojazd. Bardzo ważne o tej porze roku jest też przygotowanie się do jazdy samochodem.

Warto zmienić opony na zimowe? Lepsze opony należy zakładać na przednią czy na tylną oś?
W dzisiejszych czasach i zaawansowanej technice producentów, opony zimowe to podstawa bezpiecznej jazdy już przy temperaturze poniżej +7 stopni Celsjusza. Koszt nowych opon jest dość spory, ale warto pamiętać, że zimowa mieszanka posłuży nam nawet na trzy sezony. Bezpieczeństwo i komfort jazdy na zimówkach jest nieoceniony. Jeśli już jednak ktoś kupił np. tylko dwie nowe opony, to wbrew temu, co powszechnie się utarło, mniej zużyte opony, wedle zaleceń producentów, powinno zakładać się na tył.

Jak dobrze przygotować się do jazdy?
Zimą każdy z nas musi się liczyć ze wcześniejszym wyjściem z domu przed podróżą. Rozgrzanie auta i odparowanie szyb trwa zdecydowanie dłużej niż zawsze. Rutynowym działaniem jest też skrobanie szyb i oczyszczenie auta ze śniegu. Pamiętajmy, by nasze przednie i tylne reflektory były całkowicie widoczne. Należy zadbać, by na wycieraczkach szyb nie znajdował się lód. Podstawową sprawą jest też zimowy płyn do spryskiwaczy.

Jak bezpiecznie jeździć po zaśnieżonych i oblodzonych drogach?

O tej porze roku, jeszcze bardziej ważny niż zawsze jest spokój, rozwaga i przystosowanie jazdy do warunków panujących na drodze. Unikanie gwałtownych zmian biegów, nadmiernego wciskania gazu i hamulca, oraz delikatne ruchy kierownicą, to klucz do tego, by bezpiecznie dojechać do celu. Chciałbym też zwrócić uwagę na tzw. błoto pośniegowe. Jest ono bardzo śliskie i wjechanie na nie może spowodować utratę kontroli nad kierownicą.

Jakie najczęstsze błędy popełniają kierowcy w zimie?

U uczestników ruchu często można zauważyć totalny brak wyobraźni. Niezachowanie bezpiecznej odległości, nadmierna prędkość i dodawanie gazu podczas manewrów to główne grzechy kierowców. Gdy nie możemy ruszyć z miejsca, spróbujmy zrobić to bez dodawania gazu lub z dwójki. Gdy chcemy się zatrzymać, warto najpierw wyhamowywać silnikiem. Jeśli nieoczekiwanie musimy zmniejszyć prędkość, zaleca się hamowanie pulsacyjne. Zbyt długie przytrzymanie pedału hamulca może być równoznaczne z wpadnięciem w poślizg.

Wpadamy w poślizg. Jak z niego wyjść?
Taktyka wychodzenia z poślizgu jest podobna o każdej porze roku. Przede wszystkim należy zachować zimą krew oraz nie wykonywać gwałtownych ruchów. Puszczenie hamulca i delikatne kontrowanie kół w przeciwną stronę do poślizgu powinny nam pomóc w skutecznym wyjściu z tej trudnej dla nas opresji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto