Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja o budowie atomówki? Resort energii dementuje te informacje

Tomasz Smuga
123RF
Według źródeł „Dziennika Gazety Prawnej” zapadła pozytywna decyzja dla tego projektu, ale wciąż pod znakiem zapytania jest m.in. sposób finansowania tej inwestycji.

Elektrownia jądrowa w Polsce na Kaszubach powstanie - tak wynika z nieoficjalnych źródeł Dziennika Gazety Prawnej. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gminy Krokowa i Gniewino). Z kolei resort energii ucina doniesienia medialne informując, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

Według „DGP” resort rozwoju uważa, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem, ochłodzone po unieważnieniu przetargu na caracale czy przymuszeniu francuskich firm pozbywających się polskich aktywów energetycznych do sprzedaży ich naszym koncernom. Resort energii z kolei mówi o technologii chińskiej i koreańskiej. Tyle że takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji.

Nie wiadomo także skąd będą pochodzić fundusze na budowę elektrowni. Inwestycja ma pochłonąć ok. 16 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył, jednak finansowanie z budżetu państwa.

Kolejnym znakiem zapytania jest technologia użyta w elektrowni atomowej.

- Technologia będzie znana po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. Prawo atomowe dopuszcza jedynie sprawdzone i bezpieczne konstrukcje reaktorów generacji III i III+ - mówi DGP Mariusz Kozłowski z resortu energii.

Tymczasem szef resortu Energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego.

- Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie- zaznacza minister Tchórzewski, który zwraca również uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. - A tej jeszcze nie ma - mówi.

Ponadto minister zwraca uwagę, że są bardzo istotne argumenty za tym, aby taka elektrownia w Polsce powstała. Jednym z nich jest zeroemisyjność technologii jądrowej.

- Nowoczesna energetyka

węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. - zauważa minister Tchórzewski. - Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeromemysyjne. Jest nim bez wątpienia elektrownia jądrowa - podkreśla.

Minister Tchórzewski zaznacza również, że Ministerstwo Energii śledzi rynek i pojawiające się propozycje technologiczne. - Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych - przypomina.

Medialnym doniesieniom w sprawie atomówki z niepokojem przyglądają się samorządy na których terenach znajdują się potencjalne lokalizacje. Jak niejednokrotnie zwracały uwagę władze gmin Choczewa, Gniewina i Krokowej brak konkretnych decyzji hamuje rozwój gmin. - Mamy sezon ogórkowy. Te informacje traktuję jako doniesienia medialne. Tak naprawdę od kilku lat w sprawie elektrowni jądrowej nic się nie dzieje. Cały czas czekamy na konkretne decyzje. Ciągle trwają jakieś analizy i rozważania rządowe. W artykule piszą, że ma powstać elektrownia, ale niżej już czytamy, że nieznany jest nadal sposób jej finansowania i jak ją zbudować - mówi Mikołaj Orzeł, sekretarz gminy Gniewino.

Dodajmy, że obecnie spółka PGE EJ1 prowadzi badania środowiskowe na dwóch potencjalnych lokalizacjach.

- Ewentualna lokalizacja inwestycji - jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji - zostanie wybrana po zakończeniu tych badań. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - podkreśla minister Tchórzewski.

Zobacz także:
Nieukończona radziecka elektrownia jądrowa na Krymie uchwycona z drona

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto