Kaszubskie rzeźby w gminie Linia. Grupa mieszkańców ich nie chce ze względów religijnych |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Demon mamiący ludzi muzyką. Atakuje muzykantów, podtykając im zaczarowane instrumenty lub czarując ich własne. Szczególnie aktywny jest w poście i adwencie, gdy nie urządza się zabaw. Ilustracja pochodzi z miniprzewodnika "Poczuj kaszubskiego ducha" wydawnictwa REGION
Od dekady jednym z charakterystycznych elementów gminy Linia jest szlak „Poczuj kaszubskiego ducha”, czyli 13 drewnianych rzeźb przedstawiających postaci z kaszubskiej mitologii. Jednak, jak się okazuje, nie wszystkich one cieszą. Kiedy więc rzeźby trafiły do renowacji, grupa mieszkańców uznała, że nie chce, aby wracały na swoje miejsca Powód? Względy religijne.

Przypomnijmy, że w 2010 roku w 13 wioskach gminy Linia stanęło 13 trzymetrowych rzeźb, które wykonał artysta ludowy Jan Redźko, jest wśród nich m.in muzykalny Rétnik, który upodobał sobie Linię. Atakuje grajków, podtykając im zaczarowane instrumenty lub czarując ich własne. Szczególnie aktywny jest w poście i adwencie, gdy nie urządza się zabaw. We wsi Zakrzewo stoi Jigrzan - opiekun zabaw i tańców, który dawniej odpowiadał za uroczystości ku czci Słońca, światła i ognia. Jego świętem jest Sobótka, gdy ludzie świętują najkrótszą noc w roku. Wieś Kęt-rzyno zamieszkuje Wëkrëkùs - samotny duszek i opiekun samotników. Sprzyja też tym, którzy umieją się jedynie wyśmiewać z innych lub przeżywają wszystkich. We wsi Osiek stoi Jablón- mieszkaniec sadów i opiekun drzew, krzewów owocowych oraz ogrodów, a także domniemany sprawca kradzieży owoców i warzyw. Po latach rzeźby zaczęły domagać się odnowienia i w 2019 roku zniknęły z wiosek, by przejść renowację. Od tego czasu do Urzędu Gminy Linia zaczęły trafiać petycje podpisane przez grupę mieszkańców, domagających się, by figury nie wracały na swoje miejsca.

- Od dłuższego czasu obserwujemy u nas w naszej katolickiej gminie Linia, zjawisko wypierania się wiary i nawet zawieszanie nabożeństw majowych przy kapliczkach i Krzyżach, czego najgłówniejszym powodem są - jak sami nasi mieszkańcy twierdzą - te rzeźby pogańskich bożków, ustawione w centrach naszych wsi. Jakże to jest znamienne, że rzeczywiście często stoją one stosunkowo blisko świętych miejsc - kapliczek - czytamy w jednej z petycji skierowanej do wójta i Rady Gminy Linia, pod którą podpisało się ok. 100 osób. - Wiążemy to zjawisko z królowaniem po naszych wsiach owych pogańskich bożków - „diabłów”, które w dodatku mają wymiary większe od kapliczek. Nasza katolicka wiara jasno od nas wymaga określonej postawy: Nie będziesz oddawał pokłonu bożkom i im służył! A czymże innym są te „diabły” większe od kapliczek!? Żądamy usunięcia wszystkich tych „diabłów”.

Temat rzeźb po raz pierwszy pojawił się na sesji Rady Gminy Linia we wrześniu 2019 roku. W trakcie sesji odczytano stanowisko proboszcza z Rozłazina, dra Sławomira Kozioła. Ksiądz jest przekonany, że pamięć o przedchrześcijańskim dziedzictwie Kaszub jest ważna dla zachowania ciągłości kultury. Dlatego - jego zdaniem -miejsce spornych rzeźb jest raczej w muzeum czy skansenie, niż w przestrzeni publicznej.

- Stawianie ich w przestrzeni publicznej, w miejscach codziennego życia i pracy jest formą bałwochwalstwa i świadomym lub nie, oddawaniem kultu świątkom, bożkom - przedstawił w swoim stanowisku duchowny.

Całą sytuacją dziwi się wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht.

- Szlak powstał z inicjatywy poprzedniego wójta Łukasza Jabłońskiego. Ten projekt wypromował naszą gminą, bo nawet w haśle gminy mamy „Gmina Linia, poczuj kaszubskiego ducha”. To jest świetny pomysł, świetne hasło, traktujemy go jako atrakcję turystyczną, a nie obiekt kultu religijnego i dlatego nie mogę pojąć tego co się teraz dzieje - uważa wójt. - Przeciwnikami postawienia rzeźb jest grupa mieszkańców. Dyskutujemy na ten temat, jednak nie zamierzamy na siłę narzucać naszego stanowiska. W gminie nie powinno walczyć się z mieszkańcami. Szkoda, że osoby popierające odnowienie tego szlaku się nie wypowiadają. Przypomnę, że ten projekt uzyskał 85 proc. dofinansowania, czyli ponad 450 tys. zł. I teraz mamy powiedzieć, że pieniądze zostały wyrzucone w błoto? - dodaje wójt Bogusława Engelbrecht.

Z kolei zdaniem stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota „eliminowanie elementów dziedzictwa naszego narodu z życia publicznego jest niepokojące.”

- Pokazuje, że autorzy takich pomysłów są niezaznajomieni z naszą kulturą. Trudno wyobrazić sobie, żeby rzeźby przedstawiające postaci z kaszubskiej demonologii były obiektem kultu. Kłaniać się przed nimi mogą co najwyżej turyści chcący zawiązać sznurówki w butach. Faktu umieszczenia pomnika Chrystusa w miejsce Jablona jest oburzający dla mnie jako katolika. Szlak „Poczuj kaszubskiego ducha” jest tylko i aż atrakcją turystyczną, ma walory edukacyjne i stanowi pewną ciekawostkę. Pomnik Chrystusa staje się zatem nie obiektem kultu, a ciekawostką turystyczną. Tak właśnie widzą Jezusa niewierzący, dziwię się, że ksiądz katolicki może w ten sposób traktować tak ważną dla nas postać - mówi Adam Hebel, wiceprezes Kaszëbskô Jednota.

Na razie na swoje miejsca po renowacji wróciły trzy rzeźby w Lini, Strzepczu i Smażynie. Z kolei w Kętrzynie i Niepoczołowicach mieszkańcy przegłosowali, że nie chcą u siebie z powrotem figury. Sołtys Niepoczołowic w tej sprawie nie chciał z nami rozmawiać. A we wsi Osiek w miejsce rzeźby postawiono portret Chrystusa Króla. Co do pozostałych miejscowości decyzję mają podjąć mieszkańcy podczas zebrań.

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Mam bardzo dobre rozwiązanie całego problemu . Usunąć wszystkie wykrętasy z sołectw, za koszty poniesione za odnowienie pomóc osobom niepełnosprawnym (np. wigilia gminna, czy dzieciom w szkole w Strzepczu itp.), a na zgodę postawić krzyż z kamienia w dogodnym miejscu , taki jak stoi w Niepoczołowicach . To jest symbol Wiary, Nadziei i Miłości :) . Kto Krzyż odgadnie ten nie upadnie :) A kto ma wiarę w bezbożne duchy, temu wiary się nie przywróci -Tylko upadek. A gdy będzie trwoga to uda się do Boga ( może być za późno) , bo duszek nie da zbawienia .Moje rozwiązanie to pomoc osobom niepełnosprawnym w gminie, gdzie są odrzucani na końcowy plan, a na zgodę postawienie krzyża wraz z ławkami i jeszcze zostaną pieniądze na wypicie herbatki z niepełnosprawnymi …

o
otto.

Dla co niektórych mieszkańców gminy Linia dotarcia do szkoły ,najbliższego sklepu czy urzędu to przedzieranie się przez nieprzejezdne bezdroża więc się nie dziwcie że dla co niektórych są ważniejsze inwestycje niż stawianie kolejnych jakiś streszków ,i nie chodzi tu tylko o czynnik religijny .A tak swoją drogą to ten cały spór to jest najlepsza reklama dla gminy i tych duszków.

G
Gość
13 lutego, 18:37, Gość:

Czy biskup pelpliński wie, co wyprawiają księża z jego diecezji? Wstyd :(

A moge wiedziec co wyprawia ksiąc...?

B
Babcia

Idąc tokiem myślenia a raczej bezmyślności przeciwników istnienia tych rzeźb w przestrzeni publicznej,można sobie wyobrazić co stałoby się np z Rzymem ,Atenami gdyby zamieszkiwali tam tak bezmyślni ludzie.

M
Marek Babarowski

W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byście to chcieli dowodami obalić?!" - Fryderyk Nietzsche

M
Mieszkanka

W Lini otwarto sklep o nazwie DINO. Nazwa dino bierze się od wymarłych dinozaurów i ma znaczenie: straszny, potężny. Ten w mojej ocenie nie będzie straszyć, ale może tej grupie kojarzyć z diabłem jak drewniane rzeźby. Ciekawe czy się sklep utrzyma, czy będą zbierać podpisy o zmianie nazwy. Nazwa sklepu Lewiatan też w Lini nie przejdzie , bo to legendarny potwór morski. Wspominany jest w kilku miejscach Starego Testamentu i w Biblii- Księga Hioba. Te nazwy też mogą odciągać od wiary. A może każdą nazwę rozpocząć od słowa święty.

G
Gość

Ciekawe kiedy w tej gminie zacznie działać święta inkwizycja. Co to zao tępe umysły, o miejscowym proboszczu nie wspomnę bo obraża samego siebie tak durnymi pomysłami.

K
Katolik

Wincenty Witos: W sprawie wiary będę słuchał wikarego ale w sprawie Państwa słuchał go nie będę. Co kościołowi do rzeźb ustawionych na kaszubskim szlaku rowerowym? Komu one przeszkadzają? Kto forsuje w tej gminie, która staje się ciemnogrodem takie treści. Może ci ludzie mają problem ze swoim życiem rodzinnym, prywatnym i nie potrafią sobie z tym poradzić? Może bardziej potrzebny jest egzorcysta od działań związanych z likwidacją drewnianych figurek ( nikomu nieprzeszkadzających oprócz fanatyków, o których mowa w artykule) Mieszkańcy gminy Linia nie dajcie się ośmieszać. Koleżanka w pracy mówiła mi , że obecnie w Sianowie modlą się za gminę Linia. Opętani chyba przez szatana , który jest głównym sprawcą grzechu , modlą się przez 9 dni za gminę Linia i za drewniane figurki w Sianowie. Kościół i ksiądz w Lini nie mają takiej siły żeby drewniane figury zniknęły z krajobrazu. Ma pomóc Matka Boska Sianowska ( Księga Wyjścia: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną) Boze ty to widzisz i nie grzmisz... Ciekaw na co przyjdzie czas po drewnianych figurkach? Może dzieci nienarodzone? Ciekawy pomysł...

P
PETYCJA

PODPISZCIE PETYCJĄ O ZACHOWANIE SZLAKU

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/urzad_gminy_linia_84_223_linia_ul_turystyczna_15_petycja_na_rzecz_zachowania_szlaku_poczuj_kaszubskiego_ducha_/

R
RKP.ORG.PL

Kilku katolickich oszołomów z inspiracji proboszcza zorganizowało petycję przeciwko rzeźbom, a całą reszta boi się wychylić "bo ksiądz potem wyczyta niepokornych z ambony albo co gorsza nie dopuści dziecka do komunii, nie udzieli ślubu albo nie odprawi pogrzebu" (niepotrzebne skreślić). I tak fanatyczna ciemnota ostatecznie wygrywa ze zdrowym rozsądkiem, bo znacznie lepiej zorganizowani i zdeterminowani reprezentanci tego pierwszego, na zwołanych przez gminę spotkaniach mieszkańców, na którym mają zapaść decyzje odnośnie rzeźb, z cała pewnością się stawią i ponownie wykorzystają obawy i strach oraz konformizm pozostałych. I nie przeszkodzi w tym nawet fakt, iże turystycznie (a w konsekwencji również finansowo) region ten, pozbawiony owego szlaku, zwyczajnie straci, bo turyści nie będą chcieli przyjeżdżać na Kaszuby dla kolejnych, zwykle wątpliwych artystycznie posągów "Chrystusa Króla".

Z drugiej strony, jeśli figury mają być wciśnięte mieszkańcom na siłę i być następnie przez nich później zdewastowane, to lepiej od razu zebrać je wszystkie w ramach jakiegoś skansenu lub w innym tego typu miejscu gdzie byłyby bezpieczne. Trudno uwierzyć, że nie dałoby się takowego miejsca znaleźć w całej gminie Linia.

Przy okazji, to po raz kolejny doskonale obrazuje jak kulturowo jesteśmy wypierani z własnego kraju i że jedynym sposobem na powstrzymanie tego procesu jest tworzenie własnych miejsc obrzędowych, jak ma to miejsce w Gajownikach na Podlasiu, w Mrozach na Mazowszu, czy w ramach szerzej zakrojonego projektu, "Rodzimowiercy na swoim" https://zrzutka.pl/RodzimowierczaZiemia , który nie powiedzie się bez waszego rzeczywistego wsparci.

A
ARTYKUŁ

Od znajomych:

https://www.facebook.com/.../pcb.../2372601273025722/

i cd

https://www.facebook.com/.../pcb.../2372637886355394/

R
RODZIMOWIERCA.PL

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości. - Józef Piłsudski.

A
Ala

Jak Szanowny ksiądz nie potrafi zachęcić wiernych do udziału w nabożeństwie majowym czy niedzielnym no to teraz winnych szuka. Zaraz się okaże że drogi zbyt dziurawe i dlatego ludzie do kościoła nie chodzą. Oj, oj ludzie małej wiary

G
Gość

Ciekawe czy ksiądz tak z góralami by tańcował... Uważam że pójście w katotalibanizm jest wstępem do nieszczęścia.

S
Stefan

A kiedy postawią w Lini posąg Odyna? Może później walnijmy Thora, Światowida itp itd. Kto nam zabroni.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3